Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU Zinātnieku naktī – no senākajiem dzinējiem līdz mūsdienu pārtikai un dzīvnieku ārstēšanas metodēm 4

28. septembrī no pulksten 18. līdz 23 LLU Jelgavā, Dobelē, Priekuļos un Dižstendē aicina apmeklēt Eiropas Zinātnieku nakts pasākumus, kuru moto šogad ir “Zinātne veido mūs”. Universitātes zinātnieki lieliem un maziem pasākuma apmeklētājiem ļaus ielūkoties zinātnes vēsturē, kas stāsta par to, kādi reiz bijām, kā dzīvojām un kur zinātnes sasniegumi mūs atveduši šodien.

Jelgavā Zinātnieku nakts aktivitātes notiks deviņās vietās – gan Jelgavas pilī, gan universitātes fakultātēs. Jelgavas pilī (Lielajā ielā 2) aktivitātes piedāvās Informācijas tehnoloģiju fakultātes, Lauksaimniecības fakultātes un Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes zinātnieki. Būs iespēja virtuāli ceļot laikā, vērot mākslu, kas rodas no datortehnikas, iepazīt pasaulē vecākos un jaunākos maksāšanas līdzekļus, uzzināt modernos augsnes auglības noslēpumus, kā arī piedalīties biznesa spēlēs un iepazīt mūsdienu zinātnieku sasniegumus, kas radīti ES projektos. Sadarbībā ar Latvijas Humusvielu institūta zinātniekiem būs iespēja piedalīties nelielās lekcijās “Mikrobioloģija – zaļais brīnums dārzkopībā un lauksaimniecībā” un iepazīties ar humusvielām.

Savukārt LLU inženieri Tehniskajā fakultātē (J.Čakstes bulvārī 5) demonstrēs dažādos laikos tapušus dzinējus, no kuriem jaunākais būs elektromotors. Turklāt inženieri stāstīs, kā viņiem izdevies pārbūvēt parastu auto par elektroauto, kurš tapis tepat Jelgavā pirms pāris gadiem.

Meža fakultāte piedāvās aktivitātes divās Jelgavas vietās. Akadēmijas ielā 11, kur atrodas fakultātes galvenā ēka, varēs iepazīt meža tapšanas sākumu jeb kā tas tiek stādīts, veidots un kā mainījusies mežizstrāde gadu gaitā. Bet Dobeles ielā 41, kur atrodas fakultātes Kokapstrādes katedra, būs iespēja iepazīt koksnes ieguves tehnoloģiskos procesus un radītos koka dizaina produktus. Tāpat ikviens varēs iejusties mežinženiera “amata kurpēs” un izmēģināt savus spēkus simulatorā. Pēc laba darba būs iespēja izjust īstenu meža atmosfēru un baudīt uz ugunskura uguns vārītu tēju.

Arī Vides un būvzinātņu fakultātes zinātnieki piedāvā aktivitātes divās Jelgavas vietās. Fakultātes galvenajā ēkā (Akadēmijas ielā 19) būs iespēja ceļot laikā mērniecībā un būvniecībā un vērot, kā ir mainījies inženieru darbs kopš brīža, kad brāļi Kaudzītes sarakstīja romānu “Mērnieku laiki”. Tāpat varēs uzzināt, kā dažādos laikos cilvēki izmantojuši ūdens spēku un ko zinātnieki dara mūsdienās, lai ūdens nestu labumu, nevis sagrautu cilvēku radīto pasauli. Bet fakultātes Ainavu arhitektūras un plānošanas katedra aicina apmeklēt Valdekas pili (Rīgas ielā 22), kurā būs vērojamas dažādu ainavu vēsturiskās pārvērtības un varēs iepazīt arī īpašo Valdekas pils pārvērtību stāstu.

Turpat kaimiņos – Pārtikas tehnoloģijas fakultātē (Rīgas ielā 22) – norisināsies fakultātes zinātnieku un uzņēmēju sadarbībā izstrādāto pārtikas produktu prezentācija. Pārtikas tehnologi aicinās iepazīt pākšaugu produktus, kam zinātnieki atraduši jaunus izmantošanas veidus. Īpašs būs stāsts arī par produktu iepakojumiem no senatnes līdz mūsdienu “inteliģentajiem” iepakojumiem, ko pārtikas tehnologi īstenos kopā ar Latvijas Zaļo punktu, ievedot visus virtuālajā realitātē.

Lauksaimniecības fakultātes zinātnieki apmeklētājus gaidīs ne vien Jelgavas pilī, bet arī Strazdu ielā 1, kur atrodas viņu laboratorijas. Būs gaidāmi stāstījumi un demonstrējumi par augiem un to dažādo izmantošanu, ciemiņiem mūsu dārzos un sējumos un veidiem, kā kaitēkļu ciemošanās ierobežota kādreiz un kā tas notiek mūsdienās. Turklāt pārmaiņas lauksaimniecībā saistītas arī ar bišu dravām un biškopju inventāru, ko klātienē varēs apskatīt ikviens interesents.

Zinātnes vēsturiskajām pārvērtībām līdzi izsekot varēs arī Veterinārmedicīnas fakultātē (K.Helmaņa ielā 8), kur zinātnieki stāstīs, kā veterinārmedicīnas zinātne attīstījusies gadsimta gaitā Latvijā un kurām vēsturiskajām personībām varam pateikties par nozīmīgo ieguldījumu dzīvnieku un arī cilvēku veselības nodrošināšanā. Turklāt īpašā izstādē būs iespēja vērot, kā attīstījušās diagnosticēšanas un ārstēšanas metodes, ko veterinārārsti izmantojuši kādreiz un kā šīs profesijas pārstāvji strādā šodien.

Zinātnieku nakts aktivitātes piedāvās arī LLU zinātniskie institūti citās Latvijas vietās. Detalizēta informācija iegūstama Dārzkopības institūta (http://www.darzkopibasinstituts.lv/) un Agroresursu un ekonomikas institūta (http://www.arei.lv) virtuālajās vietnēs.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 4

RP

1. Karte šausmīga, spiedi uz Dobeles ielas atzīmi, veras vaļā Akadēmijas ielas apraksts, karte samazinās un sāc no jauna - palielini, lai atzīmes tālu viena no otras atrodas, spiedi un atkal nekā.
2. Ļoti gaidījām šī gada zinātnieku nakti, jo pērn visu pasākuma laiku bijās Zemgalas RKC bērnu darbnīcās un tās bija fantastiskas. Tik ļoti iepatikās, ka solīju ģimeni arī šogad aizvest. Cik lielā vilšanās, ka ZRKC vispār nepiedalās zinātnieku naktī, un neviens cits ar savu programmu pat blakus nestāv pērna gada zinātnieku svētkiem.
Vilšanās. Šogad neiesim, jo nekas neizklausās interesants, tikai stāstīs, prezentācijas un pastaigājies. Žēl.

pirms gada, 2018.09.28 08:47

arī...

http://www.zrkac.lv/dev_webadm/doc/Zinatnieku_nakts_2018.pdf

pirms gada, 2018.09.28 14:06

RP->arī...

Paldies! Tikai pateicoties Jūsu info tikām uz ZRKAC pasākumu! Šogad arī bija lieliski organizēts!

pirms gada, 2018.09.30 11:42

Tas pats Jānis

Vajadzētu to muzeju nakti rīkot kaut kad ziemā, kad ir riktīgi auksts, jo rudenī nav tas smeķis. Vasarā, kas vakaros ir gaišs un silts, tā būtu tīrākā smiešanās par cilvēkiem...

pirms gada, 2018.09.30 17:48

Jelgava