Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mainot pašvaldību deputātu statusu, cer mazināt maldīgus priekšstatus par viņiem

Skatīšanai Ministru kabineta komitejas sēdē ir iesniegti grozījumi, kas paredz mainīt pašvaldības deputāta statusu, lai mazinātu maldīgo priekšstatu par deputātu amata pienākumu izpildi.

Patlaban Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā 14.panta 1.daļa noteic, ka deputāts savas pilnvaras realizē no darba brīvajā laikā. Tomēr ministrija uzskata, ka šis pants būtu jāizslēdz, jo tas rada maldīgu priekšstatu par domes deputāta statusu un amata pienākumu izpildi.Ir ļoti būtiski, lai deputāts spētu pilnvērtīgi veikt savus amata pienākumus, tajā skaitā pietiekami iepazīties ar kopējo situāciju pašvaldībā, apzināt pašvaldības iedzīvotāju dzīves kvalitāti un problēmas un līdz ar to arī pieņemt kvalitatīvus lēmumus, kas būtu vērsti uz pastāvošo problēmjautājumu atrisināšanu un pašvaldības attīstību, uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).Tāpat arī pastāv pretrunas starp šo likumu un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu. Poti, ja šajā likumā ir noteikts, ka uzņēmuma vai iestādes vadība nevar aizliegt deputātam realizēt pilnvaras arī darba laikā, taču var nemaksāt deputātam darba algu par šo laika posmu, savukārt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums noteic, ka pamatā domes deputāts strādā pilnu darba laiku ar attiecīgu mēnešalgu, bet gadījumā, ja domes deputāts nestrādā pilnu darba laiku, viņa atalgojums tiek noteikts proporcionāli nostrādātajam laikam.Tādējādi domes deputāts var izvēlēties, kura darba vieta būs deputāta pamata darba vieta un kura - papildu darba vieta, saņemot par padarīto darbu attiecīgu samaksu.Izslēdzot no likuma 14.pantu, tas neizslēgs iespēju, ka deputāts savus pienākumus var veikt arī no darba brīvajā laikā, jo visās pašvaldībās saglabāsies noteikts personu loks, kam būs atļauts ieņemt deputāta amatu, turpinot pildīt savus pienākumus līdzšinējā darba vietā.VARAM plāno, ka šie grozījumi stāsies spēkā 2013.gada 1.jūlijā, kad uz pirmo sēdi sanāks 2013.gada vietējo pašvaldību vēlēšanās ievēlētie vietējo pašvaldību domes deputāti.VARAM ir sākusi pastāvošā tiesiskā regulējuma pilnveidošanu, lai veicinātu pašvaldības domes deputātu darba profesionalizāciju un interešu konflikta situāciju riska mazināšanu. Proti, ar grozījumiem Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā ir paredzēts samazināt kopējo deputātu skaitu domē, līdz ar to deputātiem būs lielāks darba apjoms, turklāt, saistībā ar ministrijas paredzēto aizliegumu pašvaldības domes deputātam līdztekus domes deputāta amatam ieņemt konkrētus vadošus amatus arī pašvaldības administrācijā, iestādēs un kapitālsabiedrībās, kurās pašvaldībai pieder vairāk nekā 50% kapitāldaļu (grozījumi likumā "Par pašvaldībām"), būs vairāk tādu deputātu, kas deputāta amatu nevarēs savienot ar citiem amatiem pašvaldības administrācijā, iestādēs un kapitālsabiedrībās, līdz ar to izvēlēsies strādāt domē kā savā pamatdarbā.Ja Ministru kabineta komitejā šos grozījumus atbalstīs, tie nonāks skatīšanā valdības sēdē, bet pēc tam - Saeimā.

Pievieno komentāru

Jelgava