Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No 2013.gada varētu ieviest jauno rindu kārtību pie ārstiem 8

Ir jānosaka, ar kurām diagnozēm pacienti jāpieņem pie ārsta speciālista vai uz izmeklējumu prioritāri, lai garās rindas neapdraudētu viņu veselību vai pat dzīvību. Pārējie pacienti tad varētu ilgāk gaidīt rindā. Tā secinājusi Veselības ministrija (VM), kas uzdevusi galvenajiem valsts speciālistiem mēneša laikā noteikt prioritārās diagnozes. Optimistiskajā scenārijā jauno kārtību varētu ieviest jau no 2013.gada.

«Diena» jau rakstījusi, ka rindas uz plānveida pakalpojumiem dažādās ārstniecības iestādēs un pie dažāda profila speciālistiem ir ļoti atšķirīgas - no dažām dienām vai nedēļām līdz daudziem mēnešiem. No garām rindām nereti cieš arī mazie pacienti - lai arī bērnu ārstēšana pasludināta par prioritāti, kas bērniem ir bezmaksas, nereti tā var izvērsties maksas aprūpē ilgo rindu vai sliktās darba organizācijas dēļ. Proti - valsts piešķir ārstniecības iestādei kvotu, kas ir noteikta naudas summa - samaksa par ambulatorajiem pakalpojumiem, taču iestādei nauda pašai pēc saviem ieskatiem jāsadala mēnešiem un speciālistiem. Turklāt problēma ir tā, ka pacientiem nav pieejama aktuāla informācija par to, cik garas ir rindas pie tā paša profila speciālista dažādās iestādēs - jāzvana uz visām reģistratūrām pēc kārtas.Par to, ka Latvijā jānosaka maksimālais rindas garums pie ambulatorajiem speciālistiem un uz izmeklējumiem, VM runāja jau pērnā gada rudenī. Tāda prakse ir, piemēram, Igaunijā, kur noteikts, ka pacientam jānokļūst pie speciālista ne vēlāk par pusotru mēnesi. Veselības ministre Ingrīda Circene («Vienotība») «Dienai» saka: «Vispirms svarīgi ir noteikt prioritārās diagnozes. Pārējie pacienti tad gaida rindā uz konsultāciju vai, ja nevēlas gaidīt, iet pie ārsta par maksu.» Jautāta, vai jau zināms iespējamais maksimālo rindu garums pie speciālista, veselības ministre norāda, ka ļoti labi būtu, ja pacienti prioritāri būtu jāpieņem vēlākais sešu vai astoņu nedēļu laikā, taču tas vēl ir diskutējams. Tiekoties ar valsts galvenajiem speciālistiem dažādos medicīnas profilos, ministrijā apspriests vēl arī cits risinājums - rindas uz plānveida pakalpojumiem varētu atslogot, ja papildinātu lielo slimnīcu uzņemšanas nodaļas ar diennakts dežūrārstiem speciālistiem, kas varētu pieņemt plānveida pacientus, kuriem nepieciešams steidzami tikt pie ārsta. «Tas noņemtu spriedzi, jo pacients tiek uzreiz apskatīts. Un viņus varētu noņemt no rindas,» saka I.Circene.Pērnā gada nogalē VM arī uzdeva Nacionālajam veselības dienestam (NVD) izstrādāt priekšlikumus, lai varētu noteikt maksimālo rindu garumu. Kā «Dienai» stāsta NVD pārstāve Laura Lapiņa, ir ierosinājums izstrādāt detalizētākus kritērijus pacientu iekļaušanai gaidīšanas rindās - noteikt vienotus gaidīšanas rindas veidošanas principus un plānveida pakalpojumu saņemšanas prioritātes atkarībā no pacientu veselības stāvokļa un iespējamajiem ieguvumiem. NVD arī secinājis, ka normatīvajos aktos būtu jāparedz precīzāka kārtība, kādā pacientam, vēršoties ārstniecības iestādē, jāsniedz ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi. «Atzīmi par steidzamības pakāpi varētu iekļaut nosūtījumā uz konsultāciju vai izmeklējumu,» stāsta L.Lapiņa.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

ss

, ja Jelgavā lai pierakstītos pie speciālista (konkrēti endokrinologa)
Atbilde: pie laba specālista vienmēr ir rindas.

pirms 7 gadiem, 2012.02.11 12:28

anta

Dzīvosim redzēsim! Ceru, ka tas viss domāts pacientu ērtībai!

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 22:38

egle1

Piekrītu :).
Pie tam čekus par maksas ārsta apmeklējumu nedod. Piemēram, nesen ar bērnu biju pie ārsta par maksu (jo vajadzēja steidzami), kāds iedeva čeku? Nē.

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 14:32

:)

Jelgavā ir arī citas dīvainības, ka ārsts vienā laikā pieņem pacientus ar ģim. ārsta nozīmējumu, kutiem jāgaida rindas kārtībā un tos, kuri iet par maksu. Vai tad ārstiem papildus piepelnīšanās laikam nav jābūt citā laikā ?
Šitā kārtība pamatīgi palīdz ārstiem slaukt naudu, jo parastā rinda iet ilgi, bet, ja gribi ātri - maksā.
Tātad ārstam laika ir atliku likām tikai tiiem pacientiem, kuri maksā.

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 11:48

...

Ko var runāt par tikšanu pie speciālista, ja Jelgavā lai pierakstītos pie speciālista (konkrēti endokrinologa) 8.02.2012 zvanot un piesakoties, pieraksts bija uz 16.04.2012.Labi ka nav jāgaida līdz 31.12.2012!!!!

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 11:04

piepe

Varbut dama nav slikta bet briesmiga gan , ja tu aizietu uz pienemhsanu pie hsamas parietu visas kaites .

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 10:29

it ka doma nav slikta....
BET
viņa nebūs stabila - tā jau mani katru dienu bīdīs ar manu konsultāciju uz atpakaļu, jo visu laiku kāds ar akūtu atnāks un rezultātā maksāsim naudu šā vai tā... un arī akūtais....

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 10:03

piepe

Jo talak jo sarezgitak un stulbak ,katrs circenkaktu ministrs grib iviest savu absurdu .

pirms 7 gadiem, 2012.02.09 09:15

Jelgava