Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ošlejs: Inflāciju dzīs nevis degvielas izmaksas, bet gan pārtikas cenas pasaulē 1

Inflāciju dzīs nevis degvielas izmaksas, bet gan pārtikas cenas pasaulē, komentārā laikrakstam "Dienas Bizness" norāda uzņēmējs un ekonomists Jānis Ošlejs.

Dzirdēti apgalvojumi, ka, strauji palielinoties degvielas cenām, ir sagaidāms arī būtisks patēriņa cenu jeb inflācijas kāpums.Protams, lai jebkuru preci radītu, ir nepieciešams izmantot transporta pakalpojumus, kā arī nereti degviela tiek tērēta pašā ražošanas procesā. Tādējādi ir skaidrs, ka bez šā produkta gluži iztikt nevar. Tomēr nevajag arī pārspīlēt tās nozīmi - ražošanas procesa izmaksās degvielas īpatsvars ir 3%5% apmērā, skaidro ekonomists."Citiem vārdiem sakot, degvielas cenas, protams, atstāj iespaidu uz ekonomiku kopumā, bet ne lielu," norāda Ošlejs.Viņš akcentē, ka Latvijā liels īpatsvars inflācijas grozā ir pārtikas precēm. Turklāt Latvija ir cenu uzņemošā, nevis cenu nosakošā valsts. Respektīvi, Latvija nav starp tām valstīm, kas spētu ietekmēt kāda produkta cenas svārstības Eiropas vai pasaules līmenī."Tas nozīmē, ka mēs vistiešākajā mērā esam atkarīgi no tiem ekonomiskajiem procesiem un tās cenu politikas, kāda ir Eiropā. Bet Eiropā dažādām pārtikas produktu cenām pēdējā laikā ir tendence augt. Tā kā daudzās citās valstīs jau šobrīd ir vērojams pārtikas cenu kāpums, tas ir tikai laika jautājums, kad šis process nonāks līdz Latvijai," prognozē ekonomists.Lai arī liela daļa pārtikas produktu tiek saražoti Latvijā, taču arī tas neglābs no cenu kāpuma. Vietējiem ražotājiem ir izvēle - eksportēt savu produkciju uz citām Eiropas valstīm, kur pārtikas cenas ir augstas, vai arī par lielām cenām to tirgot tepat Latvijā."Tādējādi jāatzīst, ka straujais degvielas cenu kāpums nenoliedzami dos kādu procentpunktu klāt pie kopējā inflācijas palielinājuma, taču šim procesam nebūs izšķiroša nozīme. Daudz lielāku iespaidu uz dažādu preču cenām, it īpaši pārtikas produktiem, atstās tieši cenu pieaugums pasaulē. Līdz ar to pārspīlēti būtu teikt, ka gaidāmais pārtikas un tādējādi arī inflācijas kāpums galvenokārt būs tieši degvielas cenu palielinājuma ietekmē," skaidro Ošlejs.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Bietīte

Kas tad cels pārtikas cenas?! Vai ne degvielas cenas pieaugums? Tas ir viens ar otru saistīts faktors!

pirms 7 gadiem, 2012.03.20 11:13

Jelgava