Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pensionēšanās vecumu paaugstinās no 2014.gada par trīs mēnešiem gadā

Saeima ceturtdien trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā «Par valsts pensijām», paredzot pakāpenisku pensionēšanās vecuma palielināšanu.

Risinot ar sabiedrības novecošanos saistītās problēmas, likumprojekts paredz paaugstināt pensionēšanās vecumu gan vīriešiem, gan sievietēm līdz 65 gadiem, informē Saeimas Preses dienests. Pensionēšanās vecuma palielināšana no 62 līdz 65 gadiem tiks veikta pakāpeniskāk, nekā sākotnēji plānots – ar trīs mēnešu soli, reformai noslēdzoties līdz 2024.gada beigām. Likuma pirmā lasījuma redakcija paredzēja pensionēšanās vecumu celt straujāk, reformu noslēdzot 2020.gadā.   Vienlaikus bez termiņa ierobežojuma tiek saglabāta iespēja pensionēties priekšlaicīgi. «Likuma grozījumi ilgtermiņā novērsīs sociālā budžeta deficītu, kas, neveicot nekādas izmaiņas, 2030.gadā sasniegtu 1,43 miljardus latu. Pieņemot iecerētos likuma grozījumus un ar 2014.gadu pārceļot pensiju piemaksu finansēšanu no sociālā budžeta uz valsts pamatbudžetu, 2030.gadā sagaidāms sociālās apdrošināšanas budžeta pārpalikums 1,43 miljardu latu apmērā,» ziņo Saeima.Ar likuma grozījumiem tiek palielināts arī minimālais apdrošināšanas stāžs, kas dod tiesības uz vecuma pensiju. Pārejās posmā - no 2014.gada līdz 2024.gadam – pensiju varēs saņemt, ja būs nostrādāti vismaz 15 gadi. Savukārt no 2025.gada tiesības uz vecuma pensiju būs personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem. Patlaban, lai varētu pretendēt uz vecuma pensiju, personai ir jābūt sociāli apdrošinātai vismaz 10 gadus. Pieņemot likuma grozījumus, Saeima samazināja arī minimālo apdrošināšanas stāžu personām, kas audzinājušas vismaz piecus bērnus vai bērnu invalīdu. Saskaņā ar likuma grozījumiem tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms valstī noteiktā pensionēšanas vecuma sasniegšanas šādām personām būs gadījumā, ja viņu apdrošināšanas stāžs ir vismaz 25 gadi pašreizējo 30 gadu vietā. Šādas izmaiņas izdarītas, ņemot vērā, ka vecākiem, kuri vismaz astoņus gadus veltījuši bērna ar invaliditāti vai piecu bērnu aprūpei, ir grūtības sakrāt patlaban nepieciešamo 30 gadu darba stāžu. Tādējādi daudzi vecāki, kas atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, pensiju priekšlaicīgi nevar saņemt tieši augsto darba stāža nosacījumu dēļ.

Pievieno komentāru

Jelgava