Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pieaugušos aicina pieteikties mācībām

Jelgavas iedzīvotāji var pieteikties mācībām pieaugušo izglītības projektā “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide”, ko īsteno Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Ikvienam strādājošajam vai pašnodarbinātajam vecumā no 25 gadiem ir iespēja paaugstināt savu profesionālo kompetenci un konkurētspēju ar ES fondu un valsts līdzfinansējuma atbalstu 50 Latvijas pilsētās un novados, tostarp Jelgavā, ziņo VIAA speciāliste Kristīne Keiča.

Pirmajā pieteikšanās kārtā Jelgavā ir pieejamas 63 izglītības pro­grammas. Jelgavas un tuvējo novadu iedzīvotāji var pieteikties mācībām arī citās Latvijas pilsētās vai novados, ja to iespējams savienot ar darbu un dzīvi savā dzīvesvietā. Kopā Latvijā pieejamas 770 izglītības programmas. Pieteikšanās notiek līdz 6. novembrim, iesniedzot dokumentus izglītības iestādēs. Mācības plānots sākt 2018. gada janvārī.

Lai iespējami ātrāk reaģētu uz pārmaiņām darba tirgū, pirmās mācības pieejamas četrās Latvijas ekonomikai prioritārajās nozarēs, kurās kvalificēta darbaspēka trūkums ir visaktuālākais. Tās ir būvniecība, kur Jelgavā pieejamas 34 izglītības programmas, metālapstrāde, mašīnbūve un mašīnzinības (Jelgavā – 14 programmas), elektronisko un optisko iekārtu ražošana, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (Jelgavā –  deviņas programmas), kā arī kokrūpniecība (Jelgavā – sešas programmas). 

Projekts piedāvā profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un neformālās izglītības programmas, kurās pieaugušie var ne tikai celt savu kvalifikāciju un iegūt jaunas prasmes, bet arī apgūt citu darba tirgū pieprasītu arodu un pārkvalificēties. Jelgavā to vidū ir tādas profesijas kā apdares darbu strādnieks, apmetējs, flīzētājs, galdnieks, automehāniķis, virpotājs, lokmetinātājs metināšanā ar MAG un datorizētās ciparu vadības (CNC) metālapstrādes darbgaldu iestatītājs.

Jelgavā mācības piedāvā Jelgavas tehnikums, Amatu vidusskola, mācību un konsultāciju centrs “ABC”, mācību centrs “Buts” un pašvaldības pieaugušo izglītības iestāde “Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs”.

Mācībām var pieteikties ikviens strādājošs vai pašnodarbināts iedzīvotājs vecumā no 25 gadiem līdz neierobežotam vecumam ar pabeigtu vai nepabeigtu izglītību. Tomēr liela pieteikumu skaita gadījumā priekšrocības uzņemšanā būs pieaugušajiem vecumā pēc 45 gadiem, kuri strādā profesiju klasifikatora 5., 7., 8. un 9. pamatgrupas profesijās, proti, ir pakalpojumu un tirdzniecības darbinieki, kvalificēti strādnieki un amatnieki, iekārtu un mašīnu operatori un izstrādājumu montieri, vai vienkāršajās profesijās strādājošie, jo tieši šīs iedzīvotāju grupas ir visvairāk pakļautas bezdarba riskam nākotnē.

Lielāko daļu mācību apmaksās ES fondi un valsts, savukārt iedzīvotājiem būs jānodrošina 10 procentu līdzmaksājums, kuru var segt arī darba devējs. Maznodrošinātajiem un trūcīgajiem mācības būs pilnībā bez maksas, kā arī pieejams atbalsts reģionālajai mobilitātei, savukārt strādājošajiem ar invaliditāti – asistenta vai surdotulka izmaksu kompensācija.

Lai projekta īstenošanas laikā izveidotu ilgtspējīgu pieaugušo izglītības pārvaldības sistēmu, projekta partneri ir 64 Latvijas pašvaldības, tostarp Jelgavas pašvaldība, Jelgavas un Ozolnieku novada pašvaldības, kurās darbojas un nepieciešamības gadījumā strādājošajiem informatīvas konsultācijas par projektu un pieejamām mācībām savā pilsētā vai novadā sniedz pieaugušo izglītības koordinators. Ja darbinieki vecumā no 25 gadiem nepieciešamās prasmes kādā no profesijām četrās nozarēs jau ir ieguvuši darba vidē vai citur, projekta laikā viņi var izmantot iespēju ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās kompetences atzīšanai, nokārtojot eksāmenu, kura izmaksas līdzfinansē projekts. Sīkāka informācija par mācībām, pieteikšanos un projektu pieejama www.macibaspieaugusajiem.lv.

ES fondu projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” mērķis ir pilnveidot iedzīvotāju profesionālo kompetenci, lai laikus novērstu darbaspēka kvalifikācijas neatbilstību darba tirgus pieprasījumam, veicinātu strādājošo konkurētspēju un darba produktivitātes pieaugumu. Projektu finansē Eiropas Sociālais fonds un Latvijas valsts, sešu gadu laikā līdz 2022. gada 31. decembrim ieguldot vairāk nekā 25 miljonus eiro.


Foto: Raitis PuriņšPievieno komentāru

Jelgava