Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pirmo reizi LLU godinās sadarbības partnerus pasākumā «Uzņēmējs nākotnei»

Lai godinātu uzņēmējus, kuri sadarbībā ar LLU zinātniekiem kalendārā gada laikā radījuši inovācijas tautsaimniecības nozaru vajadzībām, snieguši ieguldījumu pētniecībā un/vai studiju procesa nodrošinājumā, universitātē dibināta jauna tradīcija. 17. februārī pulksten 17 Jelgavas pilī pirmo reizi tiks sumināti konkursa «Uzņēmējs nākotnei» laureāti, informē augstskolas pārstāve Lana Janmere.

Gada balvas «Uzņēmējs nākotnei» mērķis ir izcelt iedvesmojošus piemērus uzņēmējdarbībā, kas ir izcils paraugs sadarbībai ar LLU zinātniekiem, kopīgi radot izcilību pētniecībā un studijās, veicinot attīstību un inovāciju pārnesi uz ražošanu, tā uzlabojot Latvijas konkurētspēju un nodrošinot gudru, ilgtspējīgu un integrējošu izaugsmi.

Katru gadu tiks piešķirtas galvenās balvas un goda raksti trīs nominācijās: biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Nominācijām uzņēmējus par 2016. gadā paveikto varēja izvirzīt LLU rektors, struktūrvienības, LLU zinātniskie institūti un institūcijas. Savukārt lēmumu par balvas un goda rakstu piešķiršanu pieņēma universitātē izveidota komisija, izvērtējot katra pretendenta ieguldījumu. 2016. gadā nominācijai «Gada ieguldījums biozinātnēs» izvirzīta lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība «Latraps». Jau 2013. gadā sadarbībā ar Vītolu fondu «Latraps» iedibināja septiņas stipendijas jauniešiem, kuri savu dzīvi nolēmuši saistīt ar lauksaimniecību. Kooperatīvā sabiedrība arī nodrošina studentus ar prakses vietām, katru gadu organizē pasākumus, lai izglītotu lauksaimniekus, un sadarbojas ar zinātniekiem valsts pētījumu programmā «AgroBioRes».

Nominantu sarakstā arī gaļas pārstrādes uzņēmums «Nākotne», kas kļuvis par plašu pētījumu objektu Veterinārmedicīnas fakultātes studentiem un nodrošina pieeju dzīvniekiem, to kaušanas un pārstrādes produktiem, telpām un iekārtām. Uz uzņēmuma bāzes zinātnieki un studenti pēta gaļas kvalitāti, izmeklē dzīvniekus un kautproduktus, vērtē kaušanas procesu un higiēnu. Sadarbības modeli starp Veterinārmedicīnas fakultāti un uzņēmumu «Nākotne» par veiksmes stāstu atzinusi arī Eiropas Veterināro augstskolu asociācijas akreditācijas komisija.

Uz «Gada ieguldījumu biozinātnēs» pretendē arī zemnieku saimniecība «Mežacīruļi». Saimniecība augstskolas studentiem ir uzticējusi pašu dārgāko – savu ganāmpulku – 32 slaucamās govis un 60 teļus. Proti, Veterinārmedicīnas fakultātes pēdējo kursu studenti veic slimo dzīvnieku klīnisko izmeklēšanu un ārstēšanu, analizē ēdināšanas kvalitāti, labturību un novērtē ganāmpulka veselību. Par «Mežacīruļu» ganāmpulka izmantošanu studentu praktiskajām nodarbībām nekad nav prasīta samaksa. Turklāt sadarbība notiek arī zinātnes jomā – «Mežacīruļi» kopā ar LLU realizē divus pētnieciskos projektus.

Nominācijai «Gada ieguldījums inženierzinātnēs» izvirzīta akciju sabiedrība «Exigen Services Latvia». Uzņēmums apzinās topošo IT speciālistu nozīmi nākotnē, tāpēc investē viņos jau tagad. «Exigen Services Latvia» piešķīris gada stipendiju 1500 eiro apmērā Informācijas tehnoloģiju fakultātes (ITF) studentei, iesaistās bakalaura darbu konsultēšanā un vērtēšanā, lasa lekcijas par karjeras iespējām IT nozarē pēc studiju beigšanas, kā arī atbalsta studentiskus pasākumus – tai skaitā ITF dienu organizēšanu.

Uz «Gada ieguldījumu inženierzinātnēs» nominēta arī SIA «Zekants». Jaunās uzņēmējas Kristīne Ozoliņa un Zanda Ozola piešķīrušas jaunu dzīvi cūku pupām – viņas ražo jaunās paaudzes čipšus jeb pupu kraukšķus «Pupuchi», kas nu jau uzņēmuši apgriezienus tirgū. Uzņēmējas uzticējās LLU zinātniekiem un procesos iesaistīja arī Pārtikas tehnoloģijas fakultātes studentus, kas testēja produktu, pētīja iepakošanas apstākļus un kvalitāti derīguma laikā.

Minētajā nominācijā izvirzīta arī SIA «Mežrozītes», kam pieder Latvijā lielākā C vitamīna plantācija jeb lielākais mežrozīšu lauks. Uzņēmuma saimnieki Guntis Gob­zems ar sievu sadarbojās ar Dārzkopības institūta zinātniekiem un pētīja mežrozīšu augļus un to pārstrādi. Līdz šim uz mežrozīšu bāzes izstrādāts vairāk nekā 15 produktu, kas pieejami dažādos tirdzniecības tīklos.
Savukārt SIA «TechVitas» finansiāli atbalstīja LLU inženieru aizvadītā gada lielāko projektu – pneimobiļa būvi. Ar SIA «TechVitas» atbalstu jaunie inženieri uzbūvēja nākotnes automobili, ko uz priekšu virza saspiests gaiss, un piedalījās ar to starptautiskajās pneimobiļu sacensībās Ungārijā.

Uz titulu «Gada ieguldījums inženierzinātnēs» pretendē arī «SMC Pneumatics Latvia». Tehniskās fakultātes students Mihails Ivanovs bakalaura darbā izstrādāja unikālu ar pulti vadāmu manipulatoru, kas spēj satvert objektu un pārvietot to uz citu vietu. Lai šo iekārtu uzbūvētu, materiālo atbalstu nodrošināja «SMC Pneumatics Latvia». Pašlaik iekārta tiek izmantota gan inženierzinātņu popularizēšanai, gan arī pneimatikas apmācības procesā.

Minētās nominācijas pretendents SIA «Silja» nodarbojas ar lauksaimniecības, meža un komunālās tehnikas tirdzniecību un ar lauksaimniecības tehniku ir apgādājis Tehnisko fakultāti, 2016. gadā dāvinot tai dažādus lauksaimniecības mašīnu konstrukcijas elementus 16 tūkstošu eiro vērtībā, lai augstskola spētu nodrošināt kvalitatīvu jauno speciālistu sagatavošanu.

Savukārt «UPB holdings», lai veicinātu jauniešu interesi par tehniskajām zinātnēm, nodrošina prakses vietas un organizē ekskursijas uz savām ražotnēm studiju programmas «Būvniecība» studentiem, lai dotu iespēju praktiski iepazīties ar betona, metāla, mašīnbūves risinājumu un logu konstrukciju izgatavošanas procesu. Uzņēmums arī investē jauno speciālistu attīstībā, finansiāli atbalstot trīs LLU studentus ar stipendiju «Stabilitāte» un sedzot viņu studiju maksu.

2016. gadā nominācijai «Gada ieguldījumus sociālajās zinātnēs» izvirzīts viens uzņēmums – «TS Rīga». Uzņēmumā ieviesta LEAN vadīšanas sistēma, kas palīdzējusi samazināt zudumus, laika kavēkļus un par 15 procentiem uzlabot produktivitāti un efektivitāti. Jaunā vadības sistēma kļuvusi par pētījuma lauku Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes MBA studentiem, kas uzņēmumā pēta vadīšanas prasmi, bet uzņēmuma direktors Deivids Derets studentiem vada vieslekcijas par šo tēmu.

Pasākumā tiks godināti visi nominanti, pateicoties par viņu ieguldījumu LLU attīstībā un uzticēšanos universitātes studentiem un zinātniekiem.


Foto: LLU

Pievieno komentāru

Jelgava