Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Populārāki žargonvārdi skolēnu vidū - «eksis», «iečekot», «senči» 1

Vakar Eiropas Savienības mājā pulcējās 117 Latviešu valodas aģentūras organizētā radošo darbu konkursa «Starp tevi un mani ir valoda» dalībnieku no visas Latvijas. Jaunieši piedalījās viktorīnā «Pasaki to skaistāk!». Spēles līkā jaunieši sacentās, piedāvājot labākos latviskojumus jauniešu vidū biežāk izmantotajiem žargonvārdiem.

Lielākā daļa žargonvārdu bērniem bija labi pazīstami, piemēram, «učene» (skolotāja), «bardaks» (nekārtība), «džeks» (puisis), «kompis» (dators), «forši» (labi), «besis» (apnikums), un tiem aizvietotājus latviešu valodā atrast nebija grūti. Lielāks izaicinājums bija vārdi, kuriem nav tieša tulkojuma, piemēram, «davai» (ejam, sākam, nāc un citi), «vobšem» (patiesībā, vārdu sakot). Lai gan teju visi klātesošie jaunieši atzina, ka šos vārdus pazīst un mēdz izmantot sarunvalodā, tomēr izteica viedokli, ka šiem vārdiem mēdz būt vairākas nozīmes, un līdz ar to arī var izmantot dažādus skaidrojumus, atzīst viktorīnas rīkotāji.  Daži iepriekš bieži izmantoti žargonismi bērniem bija mazāk zināmi, piemēram, «bulka», kuras nozīmi (smalkmaizīte) zināja tikai daži. Bija žargonvārdi, kuri jauniešiem bija pārsteigums. Piemēram, daudzi bija izbrīnīti, ka vārdi «dakteris» (ārsts) un «šlipse» (kaklasaite) nav latviski pareizi un arī ir žargonvārdi. Dažiem latviskojumiem bija grūtības atrast pareizo literārās valodas vārdu, piemēram, «nokačāt» vietā skolēni piedāvāja citus žargonismus – piemēram, «nolādēt» vai «ielādēt», bet pareizais latviskojums ir «lejupielādēt». Spēles beigās jautājot, kurus žargonvārdus viņi paši ikdienā izmanto visbiežāk, pamatskolas skolēni galvenokārt minēja dažādus apzīmējumus ģimenes locekļiem: «bračka» (brālis), «mutere» (māte), «senči» (vecāki), kā arī sadzīviskām lietām un norisēm – «autiņš» (autobuss), «končiks» (kontroldarbs), «eksis» (eksāmens). Vidusskolēniem pēdējā laikā aizvien aktuālāki kļūst žargonvārdi, kas ieviesušies no angļu valodas, piemēram, «čillot» (atpūsties), «iečekot» (aplūkot, pārbaudīt), kā arī vārdi, kas saistīti ar lielo plašsaziņas līdzekļu nozīmi jauniešu ikdienā, piemēram, «ietvītot» un «feisbuks». Turpretim skolotāji atzina, ka pēc viņu novērojumiem bērnu visbiežāk izmantotie žargonismi ir «ķipa» (it kā, laikam) un «pofig» (vienalga).

Pievieno komentāru

Komentāri 1

zzz

Vobšem bardaks- :)).Большинство слов взаимствовано из великого и могучего русского языка!

pirms 7 gadiem, 2012.02.17 18:37

Jelgava