Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Semestra vidū atbrīvo no darba docenti Mičuli, kas protestē pret darba apmaksas kārtību LLU 24

Saistībā ar atteikšanos parakstīt mainīto darba līgumu šonedēļ LLU rektore Irina Pilvere atbrīvoja no darba Veterinārmedicīnas fakultātes docenti Gundegu Mičuli. Fakultātes dekāns Ilmārs Dūrītis par notikušo ir šokēts, jo, īstenojot šo darba uzteikumu, 6. kursa studentiem un maģistrantiem pusceļā tiek atstāti iesāktie studiju kursi. Dekāns raksturo G.Mičuli kā Latvijā zinošāko speciālisti ES likumdošanā un tirgzinībās, kas saistās ar veterinārmedicīnu un pārtikas drošību. Viņš nezina, kas G.Mičuli varētu aizstāt. I.Dūrītis uzsver arī to, ka kolēģei ir plaši starptautiskie kontakti, tostarp Eiropas Veterinārārstu federācijā (FVE) un Eiropas Veterinārmedicīnas augstskolu asociācijā, (EAEVE). Dekāns piebilst, ka 2016. gadā EAEVE atkārtoti veica LLU Veterinārmedicīnas fakultātes studiju procesa novērtēšanu. Atšķirībā no iepriekšējās pārbaudes 2003. gadā, kad tika dots negatīvs vērtējums, šoreiz tas bija pozitīvs, taču ar vairākiem nosacījumiem, kas steidzami būtu jālabo. Viens no tiem tika minēts mācību spēku pārslodze un nepietiekamais atalgojums. “Lieki piebilst, ka fakultātes pozitīvs novērtējums ES līmenī ir svarīgs, lai mūsu izsniegtais veterinārārsta diploms būtu starptautiski atzīts, kā arī lai varētu tālāk attīstīt ārzemju studentu piesaisti,” stāsta I.Dūrītis.

G.Mičule teic, ka viņas atteikšanās parakstīt darba līguma grozījumus ir protests pret LLU vadības politiku, kas, ieviešot jaunu mācību spēku slodžu aprēķināšanas sistēmu, grauj veterinārārstu izglītošanas pamatprincipus. Augstskolas pasniedzēju darba algu galvenokārt rēķina pēc laika, kas tiek pavadīts nodarbībās ar studentiem, nevis pēc tā, kā plašākā nozīmē tiek sekmēti studiju mērķi. “Citās LLU fakultātēs ir vairāk tā saucamo kursa darbu, kuri dod zināmu stundu skaitu slodzē neatkarīgi no tā, cik reāli laiku tas prasa. Laiks, kas tiek veltīts nodarbību sagatavošanai, studentu zināšanu pārbaudei, sadarbībai ar valsts un profesionālām iestādēm, tostarp piedalīšanās LLU sanāksmēs, netiek iekļauts slodzes aprēķināšanā,” saka G.Mičule. Viņas gadījumā, veicot izmaiņas darba līgumā, aprēķinātā slodze un alga par darbu trīs studiju kursos samazinātos vairāk nekā uz pusi. Tādējādi par 15 kontaktstundām nedēļā docente saņemtu vien 379 eiro “uz papīra”. “Ja rudens semestrī uz nodarbībām ar studentiem un citiem saistītajiem darbiem man no Rīgas uz Jelgavu bija jābrauc četras dienas nedēļā, tad šķiet, ka komentāri ir lieki. Taču es domāju arī par kolēģiem, kas, ieviešot grozījumus, spiesti strādāt pat vairāk nekā 40 kontaktstundu nedēļā, lai saņemtu algu, kāda bija līdz šim. Tas ir fiziskas izdegšanas risks, kur neatliek laika zinātniskajam darbam un sevis pilnveidošanai. Augstskolas pasniedzējs nevar kā skolotājs sākumskolā mācīt gan matemātiku, gan arī pie reizes dziedāšanu un zīmēšanu. Augstskolas mācību spēkam jābūt zinātniekam savā jomā,” uzsver G.Mičule.

Dekāns I.Dūrītis skaidro, ka līdz maijā LLU Senātā pieņemtajām izmaiņām pasniedzēju darba līgumos gan viņam, gan fakultātes institūtu vadītājiem tika atņemti finanšu instrumenti, ar kuru palīdzību varēja elastīgi atalgot viena vai otra mācību spēka devumu augstskolas mērķu sasniegšanā. “Ziņas” rakstīja, ka, tuvojoties jaunajam studiju gadam, vairāki Veterinārmedicīnas fakultātes mācību spēki atteicās parakstīt grozītos darba līgumus. Tomēr pēc pārrunām galu galā viņi tos parakstīja. Tiesa, līgumu neparakstīja un no fakultātes aizgāja docente Evija Liepiņa, kurai piedāvāja darbu Zviedrijā. Otra darba līguma neparakstītāja ir docente G.Mičule.

Var piebilst, ka sabiedrības spiediena rezultātā oktobrī LLU Senāts grozīja maijā pieņemto kārtību, kā tiek apmaksāts mācībspēku darbs. Taču dekānu I.Dūrīti un viņa domubiedrus šie grozījumi neapmierina. “2015. gadā es pierunāju Gundegu Mičuli atstāt departamenta vadītājas amatu Pārtikas Veterinārajā dienestā un nākt uz pilna laika slodzi fakultātē. Tagad iznāk, ka esmu kolēģi iegāzis. Es to tā nevaru atstāt. Mēs cīnīsimies,” teic I.Dūrītis.

LLU Studiju prorektors Aigars Laizāns G.Mičules atbrīvošanu no darba uzskata par iekšēju universitātes darbības jautājumu, ko nedrīkst publiski komentēt. “Ja komentējam atalgojuma sistēmas principus kopumā LLU, tad informēju, ka augstskolā kopš šī gada mācībspēkiem ir trīs līmeņu atalgojuma sistēma, kur vienā tiek noteikta pieeja, kā tiek uzskaitīts akadēmiskais darbs, otrā – studiju kvalitātes nodrošināšanas darbs, bet trešajā – zinātniskais darbs. Tas kopumā veido katra mācībspēka darba slodzi. Līdz ar to darbs ārpus auditorijas tiek apmaksāts. Turklāt mācībspēki, kuri pilda arī kādus administratīvus pienākumus, par to saņem atbilstošu atalgojumu,” uzskata A.Laizāns.

G.Mičule Veterinārmedicīnas fakultāti absolvēja 1975. gadā. Zinātnisko grādu veterinārmedicīnā (1993. gadā tas tika pielīdzināts zinātņu doktora grādam) viņa ieguva Maskavas Veterinārajā akadēmijā 1982. gadā. Deviņus gadus G.Mičule ir strādājusi par padomnieci Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES Briselē, konsultējusi Saeimas Veselības un sociālās aizsardzības komisiju laikā, kad tika pieņemti pirmie ar veterinārmedicīnu saistītie likumi Latvijā, strādājusi atbildīgos amatos Pārtikas veterinārajā dienestā un Zemkopības ministrijā, kā arī strādājusi zinātniskajos projektos. Četrus gadus viņa ir bijusi ievēlēta Par Eiropas Veterinārārstu federācijas viceprezidenti. G.Mičulei ir vairāk nekā 200 publikāciju zinātniskajos un profesionālajos izdevumos.


Foto: virtuala.lv


Pievieno komentāru

Komentāri 24

Vilks

Tā Pilvere tak ir slima galvā. Žēl noskatīties.

pirms gada, 2017.11.18 00:21

vau

Pilvere beidzot ieviesīs kārtibu tai VF un vispār vet medicīnā ! Esošie vetārsti atbalsta ! VF pārvērsta par suņu un kaķu biznesu apriebies !!!

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.19 02:27

Terors laukos

Atbrīvo no darba, pret 18 vetiem. ierosinātas kriminallietas.

pirms gada, 2017.11.18 10:14

vajadzēja ari prêt VF ari ierosināt krimināliuetu par pasīvu stāvēšanu malā !!!!!!!

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.19 02:28

protams

ka skumji ka bez darba grib pilnu algu

pirms gada, 2017.11.18 13:26

nu nu

ko tad lai dara, ja grib pilnu algu par knapi pusslodzes darbu???

pirms gada, 2017.11.18 11:04

?

Par 15 kontaktstundām nedēļā 379 eiro un cilvēks ir neapmierināts? Kādā sapņu pasaulē šī sieviete dzīvo?

pirms gada, 2017.11.18 12:48

zinatnieks

varētu jau arī projektos strādāt, bet nav jau nekā...

pirms gada, 2017.11.18 13:34

ja grib tad var

Projektus var taisīt. Ja cilvēks ir tiešām gudrs un strādā tikai 2.5 dienas nedēļā, tad kādu projektu pati arī varētu uztaisīt un izvirzīt. Ja cilvēks tiešām kompentents, šajā jomā varētu kalnus gāzt. Bet ja tik vien ir kā blaut par to, ka viss slikti, tad neko arī nevar panākt.

pirms gada, 2017.11.18 13:38

vārds

Tām kontaktstundām vēl ir jāsagatavojas, jālabo studentu darbi utt. Tā ir skolās, domāju, ka augstākajā izglītībā nekas neatšķiras. Tātad gatavošanās un darbu labošana aizņem apmēram tikpat laiku..

par apm. 30h nedēļā 379 Bruto....ziniet cilvēks bez izglītības LV pelna vairāk.

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.18 22:08

Inteliģence

Vai tiešām cilvēkam kam ir augstākā izglītība, doktors un tāda pieredze būtu jāsaņem tāda pati alga kā apkopējai? (Aptiuveni par šādām stundām apkopēja dabū nepilnus 300 uz rokas) Tad kāda jēga ir izglītoties, mācībām veltīt vairāk kā 10 gadus un saņemt to pašu ko apkopēja? Tā var runāt cilvēks kurš nav pacenties iegūt augstāko izglītību un kur nu vēl doktoru. Pēc tam pūšamies par to kādi speciālisti nāk ārā no tām augstskolām, tas taču ir loģiski, ja šādi turpināsies gatavi augstkolās strādāt būs tikai tādi cilvēki, kas nevarēs dabūt darbu nekur citur, tie "gudrākie" jo kāpēc ar šādām zināšanām un bagāžu vēl jāmocās ar kādiem studentiem. Paldies tiem entuziastiem, kas to vēl dara, jo tikai no gudriem, pieredzējušiem pasniedzējiem var sanākt kaut cik normāli studenti. Un kā jau minēja pasniegt nenozīmē aiziet un atsēdēt 15 h, tās ir prezentācijas, kontroldarbi, un tt. tas viss tev ir jādara ārpus tām 15h, turklāt pie tiem studentiem tu nevari aiziet pēc darba (ja vēlies apvienot) itsevišķi ja pasniedz 2 priekšmetus, jo lekcijas notiek pa dienām

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.19 18:52

Preses noriets

No darba aiziet 1 cilvēks no simtiem vai pat tūkstošiem - nezinu, cik tur universitātē darbinieku. Un tā ir tēma, par ko ZZ raksta svētku nedēļā. Nožēlojami. Drīzumā laikam lasīsim par katru atlaišanu Jelgavā.

pirms gada, 2017.11.18 13:03

Melnais PR

Žēl, zz.lv nerādās "reklāmraksts" atzīme, ka citos LV portālos. Tīra veida maksas publikācija. Cik var par vienu un to pašu?

pirms gada, 2017.11.18 13:18

vasja

un ja šo algu salīdzina ar daža laba cita LLU vadītāja algu, tad paliek pat ļoti skumji,,

pirms gada, 2017.11.18 13:23

suns

ja jau būtu tik neaizvietojama un kompetenta, tad jau čoms Dūrītis būtu piešķīris vairāk slodzes...
nekad jau praktiski nav strādājusi, tikai papīrus cilājusi dažādos kabinetos ...

pirms gada, 2017.11.18 13:25

Suņu aizstāvis

Tieši tā! Kāpēc vienam pasniedzējam būtu jāmaksā vairāk par līdzvērtīgu darbu, ko dara arī citi? Tā jau ir visi vienlīdzīgi, bet citi grib būt vienlīdzīgāki par citiem. Visu cieņu LLU vadībai, kas beidzot ieviesusi vienotu sistēmu attiecībā uz visiem mācībspēkiem.

pirms gada, 2017.11.18 13:59

Juris

Skaidrs, ka studiju process jānodrošina, bet kas to darīs? Irina? Mācībspēkam 15 stundas nav tas pats, kas 15 stundas rūpnīcā. Uz katru stundu vajag pāris stundas citu pienākumu veikšanai.

pirms gada, 2017.11.18 15:39

Pētersi

Dūrīša kungs var paņemt "viszinošo" Konopori!

pirms gada, 2017.11.18 15:56

he,

Vecajā atalgojumu sistēmā veti bija ieguvuši privilēģijas. Ieviešot jauno, tas viss nāca gaismā. Neviens nepšauba, ka vetiem ir sava specifika, bet viņi pat negribēja to argumentēt,- vainīgi visi citi. Nu, tagad viņus vairs neviens neklausās.

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.18 19:00

Greex

Štrunts par studentiem un augstskolas prestižu - ka tik varētu kādu kapeiku ietaupīt...

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.19 00:38

lita

vajag noziedznieci konopori uzaicināt kamēr vel uz brivām kājām un to matisu ari piedevām kādreiz jau esot tur studentus durijusi tad ar Dūriti kopā sanāks laba kompānija

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.19 02:24

Santa

Viens cilvēks no 430 neparaksta darba līguma grozījumus, kurš strādā augstskolā uz 0.4 slodzi. Tiešām gadsimta notikums! Turklāt šī kundze ir pensijā un LLU viņai bija tikai blakus darbs. Gribas atzīmēt, ka Mičules kundzei solīja algu lielāku kā pārējiem mācībspēkiem - 750 euro! Ta ka nevajag manipulēt ar kaut kādiem 379 eiro. Cienījamais dekāns gan tagad stāsta, ka Mičules kundze ir ļoti vērtīgs kadrs, bet pats nez kāpēc lielāku slodzi viņai nepiedāvāja? Un ja tagad tēlo pārsteigumu par viņas "pēkšņo aiziešanu", tad man jādomā, ka dekāns ir vai nu stulbs, ja nezina, kas notiek viņa fakultātē vairāku mēnešu garumā, vai arī ir melis. Vairāk sliecos domāt, ka manipulē ar informāciju, kā viņam ērtāk, lai bruģētu savu politisko karjeru. Esmu vīlusies šajā cilvēkā. Vēlētāji, gatavojaties, nāk jaunais "tautas varonis"!

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.23 17:48

Janka

Par tādu algu var darīt pavisam vienkāršus darbiņus. Kāda motivācija iegūt doktora grādu lai pēc tam saņemtu kapeikas! Rektorei pašai gan alga tūkstošos mērāma. Varētu padalīties ar kolēģi. Pie tik nožēlojama atalgojuma nedrīkst prasīt izglītības kvalitāti. Bet kā tad ar mūsu nākotni, kas esot kvalitatīva izglītībā? Vadībai vajadzētu nokaunēties izsakot šādu atalgojuma piedāvājumu kompetentiem cilvēkiem

pirms 12 mēnešiem, 2017.11.29 15:11

Jelgava