Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Stārķa dienasgrāmatā» ziņo par stārķiem Salgalē

Latvijas Ornitoloģijas biedrības pētījumu «Baltā stārķa monitorings» jau otro gadu atbalsta AS «Latvenergo». Tajā secināts, ka 2012.gadā uz elektrolīniju balstiem savas ligzdas uzvijuši 66,5 procenti Latvijā mītošo balto stārķu. Informāciju par putnu ligzdošanas paradumiem sniedza arī iedzīvotāju iesūtītās «Stārķa dienasgrāmatas». Monitorings ir palīdzējis sabiedrībai skaidrot un risināt situācijas ar stārķu ligzdām uz elektrolīniju balstiem.

2012.gada stārķu monitoringa rezultātu analīze atspoguļo līdzšinējo tendenci, ka palielinās uz elektrolīniju balstiem uzbūvēto stārķu ligzdu skaits – par 3,1 procentu salīdzinājumā ar 2011.gadu, sasniedzot 66,5 procentus no visām ligzdām. Kā novērojuši ornitologi, ik gadu sarūk iedzīvotāju atbalsts stārķiem būvēt ligzdas uz mākslīgiem pamatiem kokos un uz ēku jumtiem, līdz ar to stārķi arvien vairāk izvēlas brīvāk pieejamos elektrolīniju balstus. Pētījums apliecina, ka patlaban visvairāk ir tādu ligzdu, ko stārķi uz šiem balstiem būvē paši bez cilvēka līdzdalības, informē «Latvenergo» preses sekretāre Ivita Bidere.                                                  «Pirms 80 gadiem ap 90 procentiem stārķu ligzdu atradās kokos, kur to būvēšanu veicināja cilvēki, izliekot mākslīgus ligzdu pamatus, bet mūsdienās situācija ir mainījusies, un vairāk nekā puse ligzdu atrodas uz elektrolīniju balstiem,» komentē Māra Janaus, Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta vadošā pētniece. Savukārt stārķa ligzdu skaita pieaugums atstāj ietekmi uz balstiem un elektroenerģijas piegādes kvalitāti. Stārķi gadu gaitā ligzdā veido jaunu slāni, tā kļūst arvien lielāka un smagāka un atbalstās uz elektroenerģijas vadiem. 2011.gadā reģistrēti 2039 ar stārķu ligzdošanu saistīti bojājumi.                                                                                                 2012.gada pavasarī «Latvenergo» aicināja Latvijas iedzīvotājus aizpildīt «Stārķa dienasgrāmatu». Atsaucās iedzīvotāji no visas Latvijas – Auces, Kokneses, Līvāniem, Balviem, Blomes, Madonas, Rēzeknes, Priekules, Saldus, Svitenes, Salgales, Krimūnas, Ludzas un Kuldīgas novadiem.                                                                                                                             «Visās vēstulēs ir pausta mīlestība un atbalsts mūsu dabas lepnumam – baltajam stārķim. Atbilstoši putnu vērotāju sniegtajām ziņām 2012. gada ligzdošanas sezona Latvijas baltajiem stārķiem bijusi visai ražena – vidēji visās apdzīvotās ligzdās izauguši 2,4 mazuļi,» informē I.Bidere.

Pievieno komentāru

Jelgava