Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uz Jelgavu vedīs bezpilota transportu (FOTO) 8

Popularizējot autonomus bezpilota transportlīdzekļus un piedāvājot risinājumus to izmantošanai sabiedriskajā transportā ikdienā, Zemgales Plānošanas reģions sācis īstenot jaunu projektu, lai šādu transporta veidu izmēģinātu Jelgavā un Aizkrauklē, vēsta ZPR pārstāvis Aigars Ieviņš.

Viņš skaidro, ka ar projekta “Sohjoa Baltic” aktivitātēm Latvijā tiks sperts plats solis bezvadītāju transporta izmantošanā, pētot, popularizējot un praksē pārbaudot iespējas sabiedriskā transporta sistēmā izmantot autonomus bezpilota elektriskos autobusus.Tā kā autonomi transportlīdzekļi satiksmē ir jaunums visā Eiropā un tāda tipa transportlīdzekļus lielākoties izmanto slēgtās teritorijās – lidostās vai lielās ražotnēs –, projektā liels uzsvars tikšot likts uz iesaistīšanos juridisko jautājumu risināšanā un sinhronizēšanā ar citām ES dalībvalstīm.

Lielākajā daļā projekta dalībvalstu likumu bāze pašlaik neļauj satiksmē pilnvērtīgi izmantot visas šādu transportlīdzekļu iespējas un automašīnās nepieciešams “vadītājs”, kurš var pārņemt vadību bīstamās situācijās. Tāpat nepieciešamas kompleksas izmaiņas vairākos likumos un noteikumos, lai precīzi noteiktu atbildību un satiksmes organizēšanu. Arī Latvijā plānots sākotnēji piedāvāt līdzīgu modeli, pirmo izmēģinājuma braucienu laikā autobusā vienmēr atrodoties pavadonim, līdzīgi kā pirmsākumos tas bija liftos.

Atrisinot šos jautājumus, Latvijā 2019. gada pavasarī un vasarā divās vietās – Jelgavā un Aizkrauklē – paredzēts vairāku nedēļu garumā rīkot bezpilota transporta testa braucienus. Uzsvars tajos tiks likts uz tā sauktajiem pirmās/pēdējās jūdzes savienojumiem – pasažieru transportēšanu, piemēram, no dzelzceļa stacijas līdz centram, demonstrējot alternatīvas ierastajam sabiedriskajam transportam. Autonomie autobusi maršrutu veiks patstāvīgi – tie ar dažādiem sensoriem uztvers apkārtējo vidi un zinās, kad piebremzēt vai apstāties pilnībā, ja priekšā uzrodas šķērslis.

Tāpat projektā paredzēts izstrādāt operacionālos modeļus, kuros pašvaldībām tiks piedāvāti aprēķini un iespējas, kā tuvākā vai tālākā nākotnē šādus bezpilota elektriskos autobusus iekļaut pilsētas transporta plūsmā.

Projekts “Pārrobežu sadarbība pārejai uz videi draudzīgu autonomo (bezvadītāju) pirmās/pēdējās jūdzes sabiedrisko transportu” tiks īstenots no 2017. gada oktobra līdz 2020. gada septembrim, un tā kopējais budžets ir 3,8 miljoni eiro, no kuriem 2,8 miljonus eiro līdzfinansē INTERREG Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programma. “Sohjoa Baltic” apvienojušies partneri no Somijas, Igaunijas, Zviedrijas, Latvijas, Vācijas, Polijas, Norvēģijas un Dānijas.


Publicitātes foto


Pievieno komentāru

Komentāri 8

,,,

pēdējais šoferis uz īriju brauc sēnes lasīt...

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 10:50

lupa

Kurš nu būs mēneša labākais vadītājs? Gan jau kāds no JAP administrācijas vai Domes krēslu deldētājiem.

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 12:38

ķeksīts

Maskavas... ptfu Briseles nauda apgūta biedri! Piecgades plāns virzās uz priekšu.

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 13:11

Kādi Jūs

vienmēr ar visu neapmierināti. Kad lasīju par šo pašu pasākumu Tallinā, tieši nodomāju, žēl, ka pie mums tāda nav. Un, re, būs! Interesanti. :)

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 16:03

grūta tev galva

Redzams, ka tu jokus nesaproti...

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 18:20

Aa

Kursors.lv bija labs raksts par to Tallinas projektu - ātrums nekāds, kopējā distance nebija nekāda garā, iekšā tāpat sēž operators - vairāk kā reklāmas pasākums, nevis reāls transports, kājām ātrāk to gabalu varot noiet

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 22:26

ķeksīts

Pasmejos par Briseles sistēmu kā tādu, somi "apgūst" Eiropas naudu.. Jelgavai līdz tādām tehnoloģijām vēl kā līdz mēnesim. Neba jau apsteigsim pasaules metropoles un ieviesīsim šādus transportus pirmie.
Skaidrs, ka te tik tāds naudas mazgāšanas pasākums - šoreiz viesizrādes no ES Somijas trupas.

pirms 5 mēnešiem, 2017.12.04 22:43

Jelgava