Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Uz valsts skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferenci dosies 185 skolēni no Zemgales (FOTO)

Piektdien, 23. martā, LLU – Jelgavas pilī – norisinājās Zemgales skolēnu reģionālā zinātniski pētniecisko darbu 9. konference.

Pirmo reizi (sadarbībā ar Zemgales Plānošanas reģionu (ZPR)) to organizēja LLU. Pilsētās un novados uz konferenci izvirzīto labāko darbu vērtēšanā un recenziju sagatavošanā jau kopš marta sākuma aktīvi piedalījās liels skaits LLU mācībspēku un zinātnieku.

Valsts izglītības satura centra (VISC) koordinatore zinātniski pētnieciskās darbības jautājumos Inguna Arāja konferences atklāšanā uzsvēra, ka šogad Latvijā iesniegts rekordliels skolēnu zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) skaits –1134. Viņa uzteica Zemgales skolēnus, kuri iesnieguši 219 darbu.

Taču vislielāko pārsteigumu Ingunai Arājai sagādājušas skolēnu ZPD tēmas – interesantas un aizraujošas, sākot no lauksaimniecības – zāļu tējām un aitām – un beidzot ar mūsdienīgām informācijas tehnoloģijām – bikontiem un “Youtube” kanālu vadīšanu. Skolēnus uzrunāja LLU rektore Irina Pilvere un LLU studenti Amanda Kļaviņa un Emīls Kleinbergs, kuri pirms četriem gadiem paši kā skolēni aizstāvēja savus ZPD.

Konferencē piedalījās 215 skolēni, kuri mācās no 9. līdz 12. klasei, un 21 sekcijā aizstāvēja 186 zinātniski pētnieciskos darbus. Visvairāk darbu aizstāvēti Vēstures un kultūrvēsturiskā mantojuma sekcijā, Bioloģijas sekcijā un Pedagoģijas sekcijā – katrā 15 darbi, bet Mākslas sekcijā – 14 darbi. Savukārt vismazākā sekcija ir Fizikas un astronomijas sekcija. Tāpat neliels darbu skaits ir Ekonomikas un tieslietu sekcijā un Informātikas un matemātikas sekcijā.

Katra skolēna uzstāšanās laiks – septiņas minūtes. Komisijas vērtējums sastāvēja no darba autora priekšnesuma (saturiskā un verbālā) vērtējuma, prezentācijas vērtējuma un atbildēm uz jautājumiem.

Vēstures un kultūrvēsturiskā mantojuma sekcijā vairāki skolēni bija pētījuši savas dzimtas un ģimenes vēsturi. Bija arī pētījums par divu cilvēku savstarpējo attiecību un sadzīves atspoguļojumu vēstulēs no Sibīrijas 1947.–1957. gadā. Savukārt Jelgavas Valsts ģimnāzijas audzēkne Natālija Dučkena, aizstāvot savu darbu “Skolēnu nodarbinātība lauksaimniecībā padomju laikos Latvijā”, iesaistījās aktīvā diskusijā ar vērtēšanas komisiju, kuras locekļi atcerējās savas skolas gaitas, rudenī novācot ražu dubļainos laukos.

Turpretī Bioloģijas sekcijā skolēni bija pētījuši ne tikai tikai augus un dzīvniekus, bet arī krūts vēža šūnas un savu vienaudžu veselību. Rihards Seržāns savā darbā “Atmiņu pārbaudošo uzdevumu izpildes kvalitāte atkarībā no glikozes līmeņa asinīs 17–18 gadus veciem jauniešiem” ar glikometru noteicis glikozes līmeni asinīs savas skolas skolēniem, kuri pirms tam lietoja vai nelietoja pilngraudu musli batoniņu, secinot, ka grupai, kura lietojusi batoniņus, uzdevumu izpildē vērojams īsāks reakcijas laiks.

Savukārt Latviešu valodniecības sekcijā Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas skolniece Maira Gaiķe, pētot autoreklāmas Jelgavas ielās, secinājusi, ka tās ir kvalitatīvas un tajās ir maz pareizrakstības kļūdu. Pētīts ir arī Jāņa Joņeva populārais romāns “Jelgava 94”, atklājot, ka tajā minēti 204 personvārdi un iesaukas. Bet, pētot Alberta Bela romāna “Cilvēki laivās” lingvistiskās identitātes un valodas saglabāšanas aspektus, Tukuma 2. vidusskolas skolniece Viktorija Kitija Kūla devusies uz Lietuvu, lai intervētu Kuršu kāpās dzīvojošos cilvēkus.

Konferences dalībnieku vairākums ir no Jelgavas skolām, taču zinātniski pētniecisko darbu autori pārstāv arī Jēkabpils pilsētu, Aizkraukles, Aknīstes, Bauskas, Dobeles, Iecavas, Jelgavas, Kokneses, Neretas, Ozolnieku, Pļaviņu, Rundāles, Salas, Skrīveru, Tērvetes, Vecumnieku un Viesītes novadu, kā arī kaimiņu reģiona Engures, Kandavas un Tukuma novadu.

Katras sekcijas labākie pētījumi izvirzīti valsts zinātniski pētniecisko darbu konferencei, kas norisināsies Rīgā 20. un 21. aprīlī. Kā informē LLU, šogad uz valsts ZPD konkursu izvirzīts rekordliels Zemgales skolēnu skaits – 185. Jelgavu valsts konferencē pārstāvēs 80, bet Jelgavas un Ozolnieku novadu – deviņi jaunieši.

Turklāt pirmo (atsevišķās sekcijās – pirmo trīs) vietu ieguvēji Ķīmijas, Bioloģijas, Zemes zinātnes un/vai Ekonomiskās ģeogrāfijas, Fizikas, Astronomijas, Matemātikas, Veselība zinātnes, Socioloģijas, Ekonomikas, Vēstures, Tieslietu, Informātikas, Vides zinātnes, Inženierzinātnes, Mākslas sekcijā iegūs iespēju studēt LLU ārpus konkursa valsts finansētajās studiju vietās. Pateicoties pašvaldību finansiālam atbalstam, katras sekcijas labākā darba autors vai autori saņēma arī ZPR naudas balvu 50 eiro apmērā un piemiņas velti – vērtīgu grāmatu.

Zemgales reģionālo zinātniski pētniecisko darbu konferenci organizē LLU Mūžizglītības centrs, pamatojoties uz 2016. gadā Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts izglītības satura centra un LLU noslēgto sadarbības līgumu par ES struktūrfondu atbalstītā projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” īstenošanu.

Paralēli skolēnu ZPD konkursam šajā dienā LLU norisinājās Atvērto durvju diena.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Jelgava