Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vai esat gatavi pieņemt konfekti no smaidoša svešinieka? (FOTO) 9

Mums visiem gribas atrast vienu universālo risinājumu, bet ir vajadzīga individuāla pieeja. Kas der vienam, neder citam, un, kamēr mēs meklēsim universālo risinājumu, nekur tālu netiksim. Tas ir visas sabiedrības augšanas process – ir vajadzīgs laiks, un ar kampaņu vien nepietiks, secināts Labklājības ministrijas rīkotās kampaņas par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem “Cilvēks, nevis diagnoze” Zemgales reģiona informatīvajā pasākumā, kas pagājušajā nedēļā norisinājās Jelgavā.

Tā mērķis bija informēt par Zemgales reģiona deinstitucionalizācijas (DI) plānu, nodrošināt eks­pertu diskusiju par cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem (GRT), kā arī uzklausīt ierosinājumus šo cilvēku integrēšanai sabiedrībā. Pasākumu vadīja moderators Haralds Burkovskis.

Kas ir deinstitucionalizācija? DI paredz cilvēkus ar GRT iekļaut sabiedrībā un iesaistīt darba tirgū, tādējādi veicinot viņu neatkarību un patstāvību. Tostarp tiek radīts plašs pakalpojumu klāsts, lai arī bērni, kas dzīvo sociālās aprūpes centros, varētu augt ģimeniskā vidē un bērni ar funkcionāliem traucējumiem saņemt sociālo aprūpi un rehabilitāciju savā pašvaldībā.

“Mēs to saprotam kā sistēmu, kas sniedz atbalstu cilvēkiem, kuri paši nevar par sevi parūpēties, lai viņi varētu dzīvot mājās un nenokļūtu institūcijās,” skaidro Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Kristīne Lasmane.

Latvijā pašlaik lielākā daļa cilvēku ar GRT dzīvo aprūpes iestādēs jeb institūcijās. No ārpuses viss šķiet labi – ir jumts virs galvas, viņi ir siltumā, paēduši un apģērbti. Taču tā ir ierobežota, izolēta vide, kurā cilvēkiem ir ierobežotas iespējas sasniegt savus mērķus un būt laimīgiem. Tāpēc 2015. gada beigās sākās DI plānošana, lai 2023. gadā iegūtu pavisam citu rezultātu: pašlaik tikai 20 procenti cilvēku ar GRT aprūpes pakalpojumus saņem mājās (ja vispār saņem), 80 procenti – institūcijās, bet 2023. gadā plānots panākt attiecību 45:55. DI prasa arī attieksmes maiņu no speciālistu un sabiedrības puses, klāsta K.Lasmane.


Foto: Ruslans Antropovs. Visu rakstu lasiet 8. novembra “Zemgales Ziņās”

Pievieno komentāru

Komentāri 9

andris

No kurienes jūs izrāvāt šos nesimpātiskos cilvēkus,manā izpratnē ,cilvēki kuri strādā ar šiem GRT ir sejām jāstaro no labestības un cilvēkmīlas, nevis kaut kādas pusnaudošas un īgnas tjotkas apspriež -ko mēs tagad darīsim.Uzvelkat mugurā formas tērpus un prom pa uzraudzēm kolonijās.Un vēl, kā var cilvēks -GRT- sasniegt kaut kādus mērķus un būt laimīgs, ja viņš pat neapzinās šo vārdu nozīmi cilvēku bez GRT izpratnē. Viņam jau būt laimīgam ir dzīvot siltumā ,būt paēdušam un apģērbtam, būt vienkārši mīlētam no līdz cilvēku puses, iet un darīt darbiņus un nedarbiņus atkal kādu IEJŪTĪGU un viņiem vien saprotamu cilvēku vidū,Kāpēc jūs viņus ieslogat četrās sienās , ir tak daudz vienkāršu iespēju viņus izvest sabiedrībā, lai nav tai sabiedrībai šausmās jādrebinās tos ieraugot pirmo reizi. Atkal tērējat naudu sarunām un sevis slavināšanai , maz domājot par galveno- cilvēcīgām attiecībām .

pirms gada, 2018.11.13 10:54

pēteris

Kāpēc Tu brauc virsū cilvēkiem no laukiem ?

pirms gada, 2018.11.13 11:47

Priekulis

"Tante arī ir cilvēks, nevis diagnoze."

pirms gada, 2018.11.13 13:09

miedziņš

I.Niedra patiešam jau iemieg, nogurusi no tukšas muldēšanas!

pirms gada, 2018.11.13 14:13

:Šarlote

Vai kādam no komentētājiem ir skaidrs, par ko viņš te runā?! Vai tik tā - paskatījos bildi un sagribējās izpausties?

pirms gada, 2018.11.13 22:43

Vecā Smaka

Tu ar ej gulēt!

pirms gada, 2018.11.14 00:06

Pensija

Atgādiniet lūdzu, no cik gadiem cilvēkiem Latvijā pienākas vecuma pensija. Vai dažas personas jūtas neaizvietojamas?

pirms gada, 2018.11.14 06:45

,,,

un tur dažai,kleita pie beņķa ir pieskrūvējusies,daudzu gadu garumā,kāpēc tā ?

pirms gada, 2018.11.14 14:01

Jelgava