Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas dome: Pašvaldībai nav pienākuma vērtēt investora finanšu līdzekļu izcelsmes legalitāti 20

Pašvaldībai nav pienākuma vērtēt investora finanšu līdzekļu izcelsmes legalitāti, skaidrojumā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) saistībā ar darījumiem pašvaldībai daļēji piederošajā SIA "Jelgavas tirgus" norāda Jelgavas dome.

Dome pauž pārliecību, ka "Jelgavas tirgus" kapitāla daļu turētāja un kapitāla daļu turētāja pārstāvja, pilsētas mēra Andra Rāviņa (ZZS) rīcība, piesaistot privāto kapitālu un pārraugot tirgus darbību, "ir likumīga un lietderīga, vērsta uz jauna tirgus būvniecību un sekmīgu tirgus darbību nākotnē sabiedrības interesēs".

Skaidrojumā VARAM pašvaldība atgādina, ka saskaņā ar "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšanas noteikumiem tika izsludināta pieteikumu iesniegšana kapitāla daļu iegūšanai, un pieteicās divi pretendenti. Vērtējot privāto investoru piedāvājumus "Jelgavas tirgus" kapitāla daļu iegūšanai, tika vērtēti arī papildu finanšu līdzekļu ieguves avoti.

No skaidrojuma izriet, ka tirgum piesaistītais investors SIA "ERA2K TT", kas vēlāk kļuva par tigus līdzīpašnieku, kā papildu finanšu līdzekļu ieguves avotu norādījis privātā kapitāla piesaisti, nepalielinot "Jelgavas tirgus" pamatkapitālu, neietekmējot Jelgavas pašvaldības procentuālo dalību kapitālsabiedrībā un neapgrūtinot kapitālsabiedrību ar aizņēmumiem. Savukārt otrs pretendents - SIA "Ceļu būves sabiedrība "Igate"" - papildu finansējuma piesaistei plānojis izmantot Eiropas Savienības fondu finansējumu, lai gan Eiropas struktūrfondu līdzekļi nav pieejami tādai tautsaimniecības nozarei kā vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība. Tāpat šis pretendents arī paredzējis papildus piesaistīt pašvaldības finansējumu, lai gan pašvaldības finansējums tirgus attīstībai netika plānots.

Pašvaldība arī uzsver, ka saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu pašvaldībai nav pienākuma vērtēt investora finanšu līdzekļu izcelsmes legalitāti. Privātā investora līdzekļi "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšanai esot pārskaitīti no AS "Swedbank" konta.

Apakšnomas līguma noslēgšana starp "Jelgavas tirgus" un SIA "Termināla tirgus" neuzliek kapitālsabiedrībai nekādus papildus pienākumus, jo zemes apakšnomas līgumā noteikts zemesgabala lietošanas mērķis, norāda domē. Proti, apakšnomnieks tiesīgs izmantot zemesgabalu savai saimnieciskās darbības nodrošināšanai jaunā Jelgavas pilsētas tirgus izbūvei un izveidei, daudzstāvu tirdzniecības centra izbūvei un izveidei, kā arī individuālu tirdzniecības vietu izbūvei un izveidei un attiecīgi nepieciešamās inženiertehniskās infrastruktūras un sabiedriskā un individuālā transporta infrastruktūras izveidei.

Dome arī uzskata, ka tirgus būvniecības termiņa pagarināšanai bija objektīvi iemesli, piemēram, izmaiņas teritorijas plānojumā, samazinot apbūves augstumu Jelgavā, kā rezultātā bija nepieciešams izstrādāt jaunu lokālplānojumu, un Būvvaldes izdotās būvatļaujas apstrīdēšana.

Jau vēstīts, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) ir pieprasījis paskaidrojumus Rāviņam par iespējamu domei un priekšsēdētājam noteikto pienākumu nepildīšanu saistībā ar pašvaldībai daļēji piederošā "Jelgavas tirgus" pārvaldību, aģentūru LETA informēja Pūces pārstāve Agnese Vārpiņa.

Pēc viņas teiktā, VARAM ir saņēmusi informāciju par iespējamiem Jelgavas pilsētas domes un mēra pārkāpumiem saistībā ar "Jelgavas tirgus" pārvaldību. Proti, ministrijas rīcībā nonākusī informācija liecina, ka dome, iespējams, ir pieņēmusi lēmumus pretēji pašvaldības interesēm.

Ministrijas saņemtajā informācijā ir norādīts, ka 2016.gada 26.maijā Jelgavas pilsētas dome nolēma bez jebkādas publiskas nomas tiesību izsoles rīkošanas uz 30 gadiem iznomāt pašvaldības uzņēmumam "Jelgavas tirgus" divus pašvaldības īpašumā esošus nekustamos īpašumus Sporta ielā 2b un Zemgales prospektā 19a, kur bija iecerēts attīstīt tirgu.

Pēc VARAM paustā, "Jelgavas tirgus" ilgstoši cieta finanšu zaudējumus un 2016.gada 28.jūlijā Jelgavas pilsētas dome nolēma tā pamatkapitāla palielināšanai piesaistīt "ERA2K TT". Tas ticis darīts ar mērķi izbūvēt pārtikas un nepārtikas tirgu līdz šī gada 6.septembrim.

Saskaņā ar ministrijai sniegto informāciju, "ERA2K TT" šajā projektā bija jāiegulda 800 000 eiro, kaut firma nesen bija dibināta un tās pamatkapitāls bija 3000 eiro. Ieguldot pamatkapitālā līdzekļus, uzņēmums ieguva "Jelgavas tirgus" kontrolpaketi 51,57% apmērā un Jelgavas pilsētas pašvaldība zaudēja kontroli pār uzņēmumu.

Vēlāk, 2017.gadā, "Jelgavas tirgus", kurā pašvaldībai vairs nepiederēja kontrolpakete, par nesamērīgi zemu cenu pārdevis īpašumus Jelgavā, pieļāva ministrija. Savukārt šī gada 27.jūlijā Jelgavas pilsētas dome pieņēma lēmumu pagarināt jaunā tirgus būvniecības termiņu uz trim gadiem, bez ekonomiska pamatojuma, iespējams, nodarot pašvaldībai būtiskus zaudējumus, pauda VARAM.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka VP izmeklē kriminālprocesu, kas skar Jelgavas pašvaldībai daļēji piederošā "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšanu.

Par Vladimiram Šalajevam piederošā uzņēmumā uzņēmuma "ERA2K TT" spēju nodrošināt nepieciešamās investīcijas izbūvēt jaunu tirgu vairākkārt pauduši bažas domes opozīcijas deputāti, viņi arī uztraukušies, ka dome zaudēs savu ietekmi uzņēmumā.

Savukārt kāda privātpersona vērsusies tiesībsargājošās iestādēs ar iesniegumu pārbaudīt "ERA2K TT" līdzekļu legalitāti, norādot arī uz iespējamo korupciju. Iesniedzēja uzmanību piesaistījis tas, kas "Jelgavas tirgus" pamatkapitāla palielināšana veikta piecos atsevišķos maksājumos, katrā pārskaitot pa 160 000 eiro. Iesniegumā norādīti arī citi argumenti.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), izvērtējot iesniegumu, secinājis, ka tas nesatur ziņas, kas norādītu uz korupciju. Taču, iespējams, noticis noziedzīgs nodarījums, par kuru paredzēta kriminālatbildība Krimināllikuma 195.pantā, proti, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

VP Zemgales reģiona pārvaldē, kur nonācis KNAB pārsūtītais iesniegums, aģentūrai LETA atklāja, ka ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma XIX nodaļas - noziedzīgi nodarījumi tautsaimniecībā. Plašāki komentāri netika sniegti, tostarp VP nekomentēja, vai lietā kādai personai piemērots kāds statuss.

"Firmas.lv" dati liecina, ka "Jelgavas tirgus" pamatkapitāls pašlaik ir 1 551 245 eiro, bet investora "ERA2K TT" pamatkapitāls - 3000 eiro. Savukārt "Termināla tirgus", kas īstenos būvniecības projektu, pamatkapitāls ir 1 700 000 eiro.

 

Foto: no arhīva

 

 

Pievieno komentāru

Komentāri 20

Žozefīns Airis

vai tas pamatkapitāls nav mākslīgi izveidots- aizņemtu naudas summas vairākas reizes iemaksājot kā "pamatkapitāla"palielināšanu - tipa nevis vienu reizi par 900 000 eiriķu, bet 6 reizes pa 150 000, kuri arī ir aizņemti.
Rezultātā- uz papīra - pamatkapitāla palielinājums par 900 000 , a patiesībā- parādi par 150 000 izmantošanu ......

pirms mēneša, 2019.12.05 13:59

slieksnis

Padomā tik! Tad jau tāda ministrija un pat visas valsts pārvalde nemaz nav vajadzīgas, ja rajona, pilsētas vai novada dome, šoreiz gudrā grāviņa personā, var nepildīt pārvaldes aparāta norādījumus un grāviņam nekas par to nedraud, ne nomešana no činas, ne iesēdināšana.

pirms mēneša, 2019.12.05 14:05

ak,

tāds cinisms nav redzēts! Tv sižetā pilsētas domē tēloja muļķus divi veci cilvēki. Viņiem viss kārtībà.

pirms mēneša, 2019.12.05 14:10

gliemežu cepjamais verķis

kāpēc klusē raidījums "suņa būda" ??? kur ir opozīcijas deputāti ???

pirms mēneša, 2019.12.05 14:18

jelgavniece

Tiešām, tāds cinisms un liela nekaunība nav redzēta! Labs saimnieks, kas arī ir pašvaldība, pavērtēs vai šis investors, par kuru uzdodas, būs finansiāli stabils un spējīgs projektu realizēt. Tāds investors, kas savu varēšanu nevar pierādīt, nav nenieka vērts. Tāds liels investors un tā sekas redzamas bijušajā Cukurfabrikas teritorijā, par ko Rāviņa kungs savulaik bija tik ļoti lepns.

pirms mēneša, 2019.12.05 15:26

Vanags

Par to lielo projektu jāsaka paldies sankcijām, nevis Rāviņa kungam.

pirms mēneša, 2019.12.06 10:50

Vanagam

Politiskā demagoģija. Tanku rūpnīca, tfu, Uralvagonzavod (UVZ) lepojās (acīmredzot, muldēja/blefoja), ka tās būs struktūra ES tirgum un piesauca, ka jau ir filiāle Francijā (kas nebija pakļauta sankcijām un varēja turpināt finasēt "māsu").

pirms mēneša, 2019.12.06 16:37

Ha

Sanāk,ja privatizācija būs neveiksmīga,tad atbildības nekādas.Sižets panorāmā tiešām bija kā kādreiz rādīja 'Deglī'

pirms mēneša, 2019.12.05 15:42

tatad...

AmoPlant, UVZ (Ural Vagon Zavod), Loka magistrale, Kinas investori Jelgavas lidlauka, Jelgavs tirgus utt...

pirms mēneša, 2019.12.05 17:01

Hmm,

Bet domes priekšsēdētājam tak ir pašam savs padomnieks uzņēmējdarbības jautājumos . . .

pirms mēneša, 2019.12.08 22:06

GAGA

ZZS ar Rāviņu priekšgalā šis ir Jūsu pēdējais sasaukums Jegavas domē !! Tādas afēras !! Nedauz par traku ! Cilvēki nav muļki !!

pirms mēneša, 2019.12.05 18:07

Uldis

Rāviņu tas vispār nesatrauc, sēž mierīgi un smīn ūsās, jo sazadzis vairākām paaudzēm uz priekšu,šitos vecos komunistus vairs nekas nevar nobiedēt, jo līdz kapiem vairs nav tālu,zog "pa čornamu".

pirms mēneša, 2019.12.05 19:00

Greex

Kur nu pēdējais... Nākamajās vēlēšanās studenti un ieklīdeņi no laukiem atkal savēlēs tos pašus.

pirms mēneša, 2019.12.05 19:19

vietējais

GAGA tu gadījumā neesi akmentiņš no Ozolniekiem, kas neko citu nezina kā visā vainot komunistus un ZZS kaut pašam pilnīgi vienalga ar ko un kur, ka tik amats un piķi maksā. Ozolniekos mēs jau fedzam pie kā novedusi tava un daiņa valdīšana. Štatu domē uz pusi vairak kā iepriekš.

pirms mēneša, 2019.12.06 11:01

janka

Mūsu gunča gatavo placdarmu nākošām vēlēšanām. Dzenam vecos prom celsim jaunu Jelgavu. Kaut kur šito esmu dzirdējis. Mēs veco pasauli nojauksim un jaunu būvēsim. Vai tik tas nebija komunistu sauklis?

pirms mēneša, 2019.12.06 11:14

Uldi

Kas tev tads nozagts?Ja neko nesaproti,vismaz paklusē.Kads nu tas gudribas limenis ir tads ir.Ķērc ka veca vārna.

pirms mēneša, 2019.12.05 22:00

Banka

Priekštam jau ir citas iestādes,kas naudas plūsmu pārbauda.Ne jau pašvaldibai tas jāddara.Gudribas komentāros nekadas.

pirms mēneša, 2019.12.06 06:52

Nigērijas princis

Tāpēc ir pat tādas pašvaldības, kas iesaistās finanšu piramīdās vai krāpnieku shēmās. :D

pirms mēneša, 2019.12.06 16:40

PPP likums

Domei kā reiz ir pienākums izvērtēt gan pretendenta pieejamos finanšu resursus visu līguma ietvaros plānoto darbu izpildei, gan saistību nodrošinājumu, nemaz jau nerunājot par pretendenta vadības struktūras un pieredzes izvērtēšanu.

pirms mēneša, 2019.12.06 09:49

Opītis

Dr facto intervijā izpaudās Jelgavas domes nifilisms pret Jelgavniekiem pilnā apmērā !
Vienlaicīgi bija arī kauns, par šīm publiski nekaunīgām atbildēm
Vienīgi V. Levčenoka kungs klusēja un SARKA.

pirms mēneša, 2019.12.06 16:34

Vietējās ziņas