Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas novada pašvaldība plānus būvēt vēja ģeneratorus varēšot komentēt tikai pēc ietekmes uz vidi novērtējuma 5

Jelgavas novada pašvaldība SIA "Eolus" plānus būvēt vēja ģeneratoru parku varēs komentēt tikai pēc ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma izvērtēšanas, aģentūrai LETA pauda pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.

Pašvaldība saredzot vēja ģeneratoru būvniecību kā alternatīvas enerģijas ieguves veidu tajās novada teritorijās un uz tām zemēm, kas nav nacionālas nozīmes lauksaimniecības zeme. Vēja ģeneratoru būvniecība ir iespējama gan Sesavas, gan Līvbērzes pusē. Pēc Kaņepones teiktā, pagaidām vienīgais uzņēmums, kas atbilstoši normatīvajiem aktiem nodomājis veidot vēja ģeneratoru parku izstrādātā kūdras purvā, ir SIA "Laflora", un attiecīgi tas iestrādāts teritorijas plānojumā jau kā konkrēta uzņēmēja iniciatīva.

"Jāatzīst, lielu apjukumu un principiāli maldinošu iespaidu par pašvaldības attieksmi pret vēja ģeneratoru būvniecību novada teritorijā radīja tieši "Eolus" pārstāvju vizīte pašvaldībā un dalība domes sēdē," pašvaldības viedokli pauda Kaņepone.

Viņa norādīja, ka "Eolus" idejas par iespējamo vēja ģeneratoru uzstādīšanu Elejā konfliktē ar normatīvajiem aktiem, kas nemaz nepieļauj uz nacionālas nozīmes lauksaimniecības zemēm šādas būves celt, piebilstot, ka pat tad, ja kompānijai ir kādi līgumi ar konkrētiem privātu zemju īpašniekiem, vispirms no uzņēmuma ir jāgaida ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums. Tikai tad pašvaldībai būšot konkrētāks priekšstats, ko uzņēmējs vispār ir plānojis.

Tā kā "Eolus" pārstāvji domi vēl neesot informējuši ne par to, kur ģeogrāfiski viņi vēlētos realizēt savu uzņēmējdarbības ideju, ne par to, cik daudz šādu vēja ģeneratoru viņi vēlētos uzstādīt, pašvaldība priekšlaicīgi nevarot komentēt uzņēmēja plānus.

"Pašvaldība savos attīstības plānos, ilgtermiņa stratēģijā un arī teritorijas plānojumā ieskicējusi to attīstības potenciālu, kas atbilst un ir saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ja vien, protams, valsts līmenī nemainīsies uzstādījums priekšnoteikumos vēja ģeneratoru izbūvei vai vēja parku izveidei," apgalvoja Kaņepone.

Ziņots, ka iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā. Novada iedzīvotāji izpētījuši, ka 2019.gada 27.februārī sabiedriskajā apspriešanā izsludinātajos teritorijas plānošanas dokumentos jau ir iekļauta norma, kas paredz vēja parka būvniecību uz lauksaimniecības zemes. Iedzīvotāji nolēmuši vērsties arī Jelgavas novada pašvaldībā, lai rastu atbildes uz jautājumiem par iespējamo vēja parka būvniecību, par sabiedrības informēšanu un iesaisti teritorijas plānošanas un attīstības jautājumos.

"Iedzīvotājiem tiek apgalvots, ka vēja parks ir tikai iecere un iedzīvotāju viedoklis tiks ņemts vērā, bet paslepus tiek "bīdīts" dokuments, kurā vēja parka būvniecība jau ir paredzēta. Tas iedzīvotājos rada neticību pašvaldībai. Situāciju pasliktina tas, ka arī konkrēta būvniecības ieceres vieta tiek turēta slepenībā," sacīja viens no parakstu vākšanas iniciatoriem Ainārs Sviklis.

Pēc viņa paustā, šāda lēmumu pieņemšana no pašvaldības puses līdz šim un pašlaik noteikti ļaus neņemt vērā nekādus iedzīvotāju iebildumus nākotnē.

Lai savu nostāju ziņotu pašvaldībai, novadā sākta parakstu vākšana par lauksaimniecības zemju un dzīves kvalitātes nosargāšanu Jelgavas novadā. Parakstu vietas plānots organizēt novada pagastos, tāpat tiek aicināti iesaistīties parakstu vācēji. Vienlaikus ir sākta parakstu vākšana arī sabiedrības iniciatīvu platformā "manabalss.lv".

Tāpat vēstīts, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu, un iecere izsaukusi pretestību vietējo iedzīvotāju vidū.

Vēlāk uzņēmums paziņojis par iespēju izskatīt šādu ieceri arī Jelgavas novada Elejas pagastā. Februāra beigās uzņēmuma pārstāvji uzklausīti novada domes sēdē.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 5

vārds

Kur var parakstīties par ģeneratoru uzstādīšanu?

pirms 3 mēnešiem, 2019.03.22 18:38

Uzvārds to vārds

Lasam: ... "esam PRET sabiedriskajā apspriešanā izsludinātā “Jelgavas novada teritorijas plānojums 2019.-2033.gadam” (turpmāk – Teritorijas plānojums) teritorijas izmantošanas noteikumos 56.un 57.punktu redakcijā ietverto normu, kas bez skaidri definētām prasībām, apbūves parametriem un citām konkrētām prasībām šādā formulējumā potenciāli apdraud un nākotnē ietekmēs ne tikai lauksaimniecības zemju, t. sk. nacionālās nozīmes lauksaimniecības zemju teritoriju izmantošanu, bet arī visa novada iedzīvotāju dzīves kvalitāti."

pirms 3 mēnešiem, 2019.03.23 07:34

Ainārs

Dome sapinusies savos skaidrojumos. No vienas puses apgalvo, ka nacionālās nozīmes lauksaimniecības zemēs to būvniecība aizliegta, bet apstiprina, ka būvniecība iespējama arī Sesavā. Paskatamies kartē un redzam, ka Sesavā ar ļoti, ļoti maziem izņēmumiem visa l/s zeme ir nacionālās nozīmes l/s zeme.

pirms 3 mēnešiem, 2019.03.23 07:20

novada dome sapinusies ...melos!

Jelgavas novada pašvaldība SIA "Eolus" plānus būvēt vēja ģeneratoru parku varēs komentēt tikai pēc ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma izvērtēšanas, aģentūrai LETA pauda pašvaldībā.
Tātad SIA novada domes sēdē saņēmusi atbalstu. Citādi taču nevirzītu uz ietekmi uz vidi novērtējumu. Vai treknama fīreram ir samaksāts, a?

pirms 3 mēnešiem, 2019.03.24 18:04

Vietējās ziņas