Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deputātus ierobežojošas normas Jelgavas novadā varētu mainīt maijā 10

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) aicinājuma deputātu darbu ierobežojošas normas Jelgavas novada dome varētu skatīt maijā, aģentūru LETA informēja novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone.

Jelgavas novada pašvaldības nolikumā 2017. gada novembrī izdarīti grozījumi, kas paredz, ka katrs deputāts domes sēdes laikā lēmumprojekta ziņotājam var uzdot ne vairāk kā divus jautājumus.

"Šie grozījumi iestrādāti ar mērķi deputātus apzināti rosināt vairāk par lēmumprojektiem debatēt, diskutēt, izteikties, komentēt, uzdot jautājumus bez ierobežojumiem to skaitā komiteju sēdēs," skaidroja Kaņepone, piebilstot, ka tādā veidā lēmumprojektus var mainīt un koriģēt līdz domes sēdei. Deputāti līdz domes sēdei, izmantojot arī pašvaldības lietvedības sistēmu, ierakstot komentārus un priekšlikumus, par kuriem tiek debatēts sēdes laikā.

Pašvaldības prakse liecinot, ka nereti domes sēde tās atklātuma un audioierakstu dēļ tiek izmantota kā publiskas izrādīšanās, sava politiskā tēla skatuve, ko dažkārt deputāti mērķtiecīgi, neatbilstoši un nekorekti mēdz izmantot.

"Jāņem vērā, ka dažkārt veidojas ačgārna prakse – komiteju sēdēs deputātu kopums klusē un neuzdod nevienu jautājumu, lai "padarītu krāsaināku" domes sēdi. Turklāt tādā reizē lēmumprojekta ziņotājam nereti nav iespēju sagatavot uz faktiem balstītas atbildes," pauda Kaņepone.

VARAM iebildes par deputātu darbu ierobežojošām normām, pēc pašvaldības domām, ir strīdīgs pārmetums. Kaņepone informēja, ka pašvaldība sarakstē ar VARAM, skaidrojot grozījumu mērķi, savu redzējumu ir pamatojusi. Iespējams, norma tiks mainīta, un par to deputāti varētu lemt maijā.

Jau vēstīts, ka VARAM deputātu darbu ierobežojošas normas konstatējusi sešu pašvaldību nolikumos, taču četras no tām ir ar mieru pārkāpumus novērst.

Marta sākumā ministrija visām 119 Latvijas pašvaldībām nosūtīja vēstuli, uzliekot par pienākumu izvērtēt pašvaldības nolikumu un gadījumā, ja nepieciešams, svītrot normas, kas ierobežo deputātu iespējas pilnvērtīgi piedalīties lēmumu pieņemšanā.

Patlaban ministrija saņēmusi un apkopojusi 68 pašvaldību atbildes vēstules un secinājusi, ka ierobežojumi pastāv sešās pašvaldībās. Četras no tām – Ventspils, Liepāja un Daugavpils, kā arī Durbes novads – norādījušas, ka veiks nepieciešamās izmaiņas, lai atceltu neatbilstošos nolikumu punktus.

Pārkāpumi konstatēti arī Rēzeknes pilsētas un Jelgavas novada pašvaldībā, kurām ministrija nosūtījusi vēstuli ar pieprasījumu sagatavot grozījumus saistošajos noteikumos, nodrošinot domes darbības atbilstību demokrātiskās valsts pamatprincipu standartiem.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Tas pats Jānis

Kaņepone toties bija sagatavojusi atbildes un izgrozījās kā zutis!

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.19 14:42

Kārlis Rimša - Jelgavas novada domes deputāts

,,VARAM iebildes par deputātu darbu ierobežojošām normām, pēc pašvaldības domām, ir strīdīgs pārmetums.’’
,, - ka pašvaldība sarakstē ar VARAM, skaidrojot grozījumu mērķi…’’
Patīkams raksts. Kā uz delnas redzams kam pieder patiesā vara novadā. Ir jau skaisti.
Pašvaldība domā, pašvaldība sarakstās - tikai šeit ir stāsts par pašvaldības nolikumu, kuru pieņem dome, tas ir deputāti, nevis kaut kāda mistiska p a š v a l d ī b a.
Tik tālu mēs, cienījamie kolēģi deputāti, esam nodzīvojušies, ka mūsu vietā - domā, vērtē, sarakstās un arī izlems vai normas mainīs maijā. Paši esam pieļāvuši, esam kļuvuši par mazsvarīgu apakšnodaļu pie p a š v a l d ī b a s.
Kas un kādā statusā Jelgavas novadā ir dome, ja tās vārdā lemj un rīkojas p a š v a l d ī b a?
Ar šādu sistēmu, lai cik stabila tā pašlaik jūtas, samierināties nedomāju.

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.19 18:39

Kārlis Rimša

Diemžēl, jā - jo tā jau ir lēmusi Kaņepone, vai arī viņas padomnieki. Tāda pie mums, Jelgavas novadā, ir kārtība.

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.19 22:31

Secinājums

Rimša prot būt tikai opozīcijā un strīdēties ar visiem.Nekad nespēs būt vadītājs un virzīt kādu projektu,kaut vai sastrādāties ar cilvēkiem.

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.20 22:20

vot tā

šoreiz opozīcija visus noliekusi

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.21 00:53

Kārlis Rimša

Secinājumam.
Būt vai nebūt par vadītāju, varam padiskutēt, bet par valdītāju - nekad.

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.20 23:33

Rimšam

Joks esi nevis darītājs,beidz smīdināt novadu.

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.21 23:07

e-putāts

Lasu Rimšas tekstus un netieku gudrs, ko tas večuks grib? Kaut ko par patiesajām varām, vadītājiem, valdītājiem murgo... Šim nepārtaukti kāds traucē dzīvot. Visu laiku bija juristi, tagad Kaņepone. Varbūt, Kārli, saņemies, nevis kā veca bāba vaimanā par sliktajiem kolēģiem.
Neredzu nekā slikta, ja tiek ierobežots jautājumu uzdošanas laiks. Jebkuru pasākumu var pārvērst par farsu, uzdodot n-tos desmitus jautājumus, tikai ar vienu argumentāciju - es vēlos saprast. Ja smadzenes vairs nestrādā, neko darīt, jāsamierinās.
Ziedoņa vietā es šo lietu atrisinātu vienkārši - vēlaties uzdot jautājumus? Bet lūdzu! Cik tik sirds kāro. Pārējie par to laiku dzer kafiju, apspiež pasaules notikumus, lai Rimša tikmēr jautā, jautā... jautā... :)

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.26 07:27

Kārlis

Ziedoņa vietā Jūs neesat, bet Jūsu skūpsts uz viņa rokas vēl ir diezgan svaigs.. Lai veicas skūpstīšanā, ne tikai roku skūpstīšanā...

pirms 9 mēnešiem, 2018.04.26 10:32

Jelgavas novadā