Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Elejas tējas namiņu un žogu par teju 300 tūkstošiem eiro restaurēs vairāk nekā gadu 7

Jelgavas novada pašvaldība saņēmusi apstiprinājumu projektam Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmā «Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana». Ar programmas atbalstu Elejas muižas parkā būs iespējams restaurēt autentisko tējas namiņu un Zemgalē reto arkveida mūra sienu, kas pašreiz atrodas avārijas stāvoklī. Šodien Elejas saieta namā no pulksten 10 noritēs seminārs «Kultūras pieminekļu restaurācijas praktiskie aspekti. Elejas muižas komplekss», kas ir kā pirmais projekta «Elejas muižas apbūves restaurācija» pasākums.

Semināru atklās Jelgavas novada Domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune, Elejas pagasta pārvaldes vadītājs Leonīds Koindži-Ogli, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģionālās nodaļas vadītāja Elvīra Mantrova un Zaļenieku Komerciālās un amatniecības vidusskolas direktore Lilita Leoho.

Grāfienes Dagmāras statujai jāpagaida

Seminārā ar priekšlasījumu par Elejas muižas apbūves restaurācijas projektu uzstāsies projekta vadītāja Anita Škutāne. Restaurators un būvinženieris Valdis Jānis Platais informēs par valsts kultūras pieminekļu restaurācijas ētiskajiem un estētiskajiem aspektiem.

Humanitāro zinātņu maģistrs mākslā Dainis Bruģis stāstīs par Elejas muižas kompleksa vēsturi un vērtībām, bet ainavu arhitekte Kristīne Dreija iepazīstinās ar Elejas muižas parka vēsturiskajām vērtībām un izpētes rezultātiem. Savukārt arhitekts Ēriks Cērpiņš informēs par tējas namiņa un mūra žoga tehniskā projekta izstrādi un nākotnes redzējumu. Noslēgumā ar pieredzi vēsturisko būvju atjaunošanā un tālākā izmantošanā dalīsies SIA «Ungurmuiža» valdes priekšsēdētāja Ieva Malceniece, stāstot par Ungurmuižas kompleksa piedāvājumu, pieredzi un idejām attīstībai.

Projekts sākās šā gada 1. septembrī un noslēgsies 2016. gada 31. martā. A.Škutāne informē, ka tējas namiņa un žoga restaurācija plānota nākamā gada vasarā un darbi ilgs līdz pat rudens beigām. Kā stāsta A.Škutāne, projekts nav radies tukšā vietā. Pirms tam Baltijas jūras reģiona programmas projektā «Transinform» rīkots konkurss novada skolām, lai izvēlētos vietu, kur izveidot interaktīvu vides objektu. Infrastruktūru attīstīt projekts nav ļāvis, taču sagatavot tehnisko projektu gan. Tā Elejas vidusskolēniem radusies ideja par grāfienei Dagmārai, kura nelaimīgas mīlestības dēļ izlēkusi pa logu, veltītu skulptūru Elejas muižas parkā. Tēlnieks Gļebs Panteļejevs pat izveidojis skulptūras maketu. Tā kā programma «Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana» atbalsta kultūrvēsturisko objektu renovāciju, A.Škutāne izteica cerību, ka grāfienes Dagmāras statujas projektu līdz galam izdosies attīstīt ar citiem finansiālajiem līdzekļiem.

Tējas namiņa un žoga tehniskais projekts sākotnēji paredzējis tikai abu konservāciju, taču vēlāk projektā iekļauta arī pilna objektu restaurācija. Elejas muižas parkā veikta ainavu arhitektoniskā izpēte, un visā parkā novērtēts koku stāvoklis. A.Škutāne teic, ka parkā augošajiem dižkokiem tējas namiņa un žoga restaurācijas procesā nevajadzētu ciest. 

Tējas namiņš un žogs – Elejas pērle

Projekta kopējās izmaksas ir 293 346,69 eiro. A.Škutāne informē, ka izmaksu lielāko daļu veido tējas namiņa un žoga restaurācijas darbi, jo kā namiņam, tā žogam jābūt autentiskiem – tādiem, kā tie izskatījušies savulaik. Izmaksas veidos arī divu nedēļu ilga vasaras skola un prakse Zaļenieku Komerciālās un amatniecības vidusskolas 15 jauniešiem, kuri piedalīsies restaurācijā, lai celtu kvalifikāciju mūra un koka restaurācijas darbos. 

Visu rakstu lasiet otrdienas, 30. septembra, «Zemgales Ziņās». Foto: Agris Samcovs 

Pievieno komentāru

Komentāri 7

elejas čajoks

300 štukas ..vai Putina zaļos cilvēkus gaidīs ar samovaru ciemos - uz čajoku..ja tējas namiņš ar laukakmeņu žogu tik daudz izmaksā, tad kultūras šķūnim vairāk pengaso vajadzēs...

a cik % nāks atpakaļ un kam??

pirms 4 gadiem, 2014.09.29 22:35

kārlis

savlaik Elejas pili ar pa labu naudas žūksni bij apņēmies restaurēt viens blēdīgs darbonis restaurēja-kā tad vēl joprojām ,restaurē, vai tik šamais ,restaurācijas, gājiens nau no tās pašas operas

pirms 4 gadiem, 2014.09.30 05:57

ervins

vai tad Eleja nav kaut kas vajadzigaks kur izlietot so naudu!ta bus zeme nosviesta nauda!turistiem nav ko darit tur!nolaiz lidz galam,ES dota nauda jaizlieto liederigak!

pirms 4 gadiem, 2014.09.30 07:31

s

Nauda nebūs zemē nosviesta - liela daļa būs otkati...

pirms 4 gadiem, 2014.09.30 08:05

Espats

Un ko ar to atjaunoto tējas namiņu iesāks? Tūristi brauks skatīties un tēju dzert uz sūnu ciemu, kad gandrīz blakus atrodas Rundāle, Jelgava un Bauska, ,jāsmejas.Pēc neilga laika no tā tējas namiņa un žoga paliks pāri tikai skrandas vien. Un atkal lems, ka jāatjauno, cik jau nav atjaunots un remontēts un gala rezultāts viens un tas pats. Vispirms vajag izdomāt, ko ar to visu iesāks, bet galvenais mūsu valstī ir čomus salīgt, kas kaut ko taisa un saņemt procentiņus savā kabatā, bet pēc tam kaut ūdens plūdi. Tiem tur augšā (visos līmeņos) nospļauties par to, kas notiks vēlāk, galvenais, kad pienāk vēlēšanas, lai bļauri nobalso atkal par tiem pašiem draņķiem.

pirms 4 gadiem, 2014.10.07 09:47

George T

Pilsoniskās Sabiedrības Centrs
ADHARA
IIT International Corp
So what next..... :) -50kEUR or more? :)

pirms 4 gadiem, 2014.10.14 18:41

loģika

pa šitādu summu kau pili var atjaunot...:D nu kuda akmeņu žogam šitāda summa???

pirms 4 gadiem, 2014.10.26 20:32

Jelgavas novadā