Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas novadā attīstīs ūdens tūrismu 4

Ar mērķi iesaistīt Lielupei piegulošās pašvaldības un privātās personas (fiziskas un juridiskas) upes atveseļošanas pasākumos, attīstot ūdens tūrisma pakalpojumu infrastruktūru, tādējādi veicinot upes izmantošanu, ūdens aerāciju un upes atveseļošanos, trīs lauku partnerības – lauku partnerība “Lielupe”, biedrība “Pierīgas partnerība” un “Bauskas rajona lauku partnerība” – vienojušās kopēja projekta īstenošanā, informē Jelgavas novada pašvaldības pārstāve Enija Kreicberga-Kapša. Projekta laikā arī Jelgavas novada pašvaldībā noritēs dažādas aktivitātes, tostarp laivu piestātņu izveidošana trīs pagastos.

Sadarbības projektā tiks veidots jauns tūrisma maršruts, sekmēta jaunu tūrisma piedāvājumu veidošana, veicināta uzņēmējdarbība un vietējo uzņēmēju un pašvaldības sadarbība. Jelgavas novada teritorijā paredzēts izveidot sešas laivu piestātnes, piesaistīt hidrobiologu, kurš ieteiks un norādīs, kā pareizi veicama upes krastu tīrīšana, kā arī sadarbībā ar citām pašvaldībām ūdens tūristiem paredzēts izveidot jaunu ūdenstūrisma maršrutu un kartes.

“Gandrīz visi projektā iesaistītie partneri ir uzsākuši dokumentācijas sagatavošanu, lai jau tuvākajā laikā sāktu iepirkuma procedūru veicamajiem projektēšanas un būvniecības darbiem. Jelgavas novada teritorijā trīs pagastos – Jaunsvirlaukā, Kalnciemā un Valgundē – paredzēts izveidot ūdens tūristiem ērti pieejamas laivu piestātnes. Pie piestātnēm tiks novietotas pārvietojamas pontonu laipas, kā arī uzstādītas norāžu zīmes, kas ļaus tūristam iepazīties ar vietējās teritorijas piedāvājumu. Piemēram, varēs uzzināt par dažādiem ievērojamiem apskates objektiem, iecienītām kafejnīcām vai pastaigu vietām. Projekta partneri savās teritorijās veiks arī upju krastu tīrīšanu. Lai to izdarītu pareizi, iesaistīsim hidrobiologus, kuri ieteiks vispareizākos upju tīrīšanas veidus,” skaidro Jelgavas novada pašvaldības telpiskās attīstības plānotāja Inese Baumane.

Lielupe ir viena no Latvijas garākajām upēm, tās garums ir 119 kilometri. Upei ir vairāk nekā 250 pieteku, kuras, plūstot caur plašajām lauksaimniecības zemēm, nes uz Lielupi lauksaimniecības notekūdeņus.

Lielupes apgabals ir pakļauts ievērojamiem pārrobežu piesārņojuma riskiem, jo Lietuvas teritorijā zemē ieguldīti naftas vadi, kas ved no Baltkrievijas uz Klaipēdu. Tomēr lielākas problēmas sagādā Lietuvas intensīvi izmantotās lauksaimniecības zemes. Lielupes kritums ir tikai 0,1 metrs uz kilometru, un tas nozīmē, ka upei ir augsts piesārņošanās, aizaugšanas risks, kā arī upes nestais piesārņojums ilgtermiņā ietekmē arī Baltijas jūras veselību. Ilgstoši netīrot ūdensobjektus, veidojas eitroficēti ūdeņi, kam raksturīgs duļķainums un skābekļa trūkums. Šis ir viens no nopietnākajiem vides draudiem virszemes ūdeņiem un arī Baltijas jūrai, jo ūdens kļūst nederīgs ne tikai cilvēku vajadzībām, bet arī daudzu augu un zivju eksistencei, skaidro hidrobiologi. Upes veselību ietekmē ne vien piesārņojums, bet arī nesakārtotie krasti. Upes veselību labvēlīgi var ietekmēt krastu sakārtošana un ūdens aerācija. Projekta aktivitātes sniegs būtisku ieguldījumu Lielupes ūdens “iekustināšanai” – attīrīšanai. Līdz 2019. gada jūlijam sadarbībā ar Lielupes piekrastes zemju īpašniekiem projektā plānotas vairākas aktivitātes:

  • saskaņā ar hidrobiologa ieteikumiem, iztīrīt upes krastus (pašu spēkiem), aprīkot tos ar ūdens tūrismam nepieciešamo infrastruktūru – pārvietojamas pontonu laipas, piestātnes un norādes zīmes;

  • izveidot ūdens tūrisma maršrutu un kartes;

  • veicināt partnerību, pašvaldību un Lielupes krastu īpašnieku sadarbību un izpratni par Lielupes atveseļošanas nozīmību, organizējot kopīgus seminārus un veidojot kopīgu sadarbības formu;

  • sekmēt uzņēmējdarbības attīstību reģionā, veicinot jaunu tūrisma pakalpojuma vietu izveidi un esošo attīstīšanu;

  • izveidot interaktīvu vides objektu, kas simbolizē Lielupes sākumu un ietver informāciju par Lielupi.

Īstenojot projektu “Lielupes atveseļošanas pasākumi – pakalpojumu un infrastruktūras izveide ūdens tūristiem”, ieguvēji būs gan piekrastes zemju īpašnieki, gan pašvaldības, gan Lielupes ūdens tūristi, gan sabiedrība kopumā, atveseļojoties Lielupei un Baltijas jūrai.Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Janeks

Kalnciems varetu but mazaa Jurmala bet visu ko izdara pie domes mazu tacinju nobrugeee.....

pirms 6 mēnešiem, 2018.01.15 12:02

Vernons

Kalnciema tilta remonta laikā tika atjaunota kuģīšu piestātne Kalnciems ar metāla rievsienām. Domāju ka paliks arī pēc remonta vismaz viena kārtīga upju kuģu piestātne, bet nē, remontam beidzoties visu izrāva, demontēja un "čau Rasma". Kā pasakā, reiz bija Latvijas Upju kuģniecība ar kuģīti A 27 (Astrahaņec), kas no Jelgavas līdz Majoriem kursēja. Vietējie Lielupes krastā dzīvojošie uz Majoru tirgu kartupeļus veda.
Viss gadu gaitā sabrucis un izpostīts. Lielupe bija aprīkota ar kuģošanas zīmēm, pie kam ar tam laikam ļoti modernām bāciņām un stoderēm. Tas viss būtu jāatjauno! Vai pietiks "duka"?

pirms 6 mēnešiem, 2018.01.15 14:01

Vernons

Tiem kas mīl Lielupi!
https://www.copeslapa.lv/udns/lielupe.htm

pirms 6 mēnešiem, 2018.01.15 14:21

Modris.

Ikkatram nāksies piedalīties mūsu lepnuma Lielupes iekustināšanā! Gan saimniekam krastmalu izpļaujot un soliņu ciemiņiem uzliekot, gan laivotājam un makšķerniekam ar cieņu to izmantojot, aizejot tīru un neizpostītu atstājot. Tik viegli ikkatrs taču postītājus var fiksēt un atklātībai nodot. Tad pašvaldībai būs droši projektus rakstīt un interesantas lietas krastmalā būvēt!

pirms 6 mēnešiem, 2018.01.29 17:48

Jelgavas novadā