Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas novads iekļauts Āfrikas cūku mēra II riska zonā

Stājoties spēkā grozījumiem MK noteikumos Nr.83 «ĀCM cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība», kuros ir noteiktas jaunas Āfrikas cūku mēra (ĀCM) riska zonas, vairākiem novadiem, tostarp Jelgavas novadam, savā administratīvajā teritorijā turpmāk jāveic virkne preventīvu pasākumu slimības izplatības ierobežošanā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir izstrādājis noteiktu pasākumu kopumu, kurš būs jāievēro gan medniekiem, gan iedzīvotājiem, kā arī mājas cūku īpašniekiem, ziņo pašvaldība.

ĀCM II riska zonā ir iekļauts Jelgavas novada Valgundes pagasts, bet Kalnciema un Līvbērzes pagasti ir potenciālās II riska zonas. Līdzās Jelgavas novadam II riska zonā iekļuvuši arī Vecumnieku novads, Iecavas novads, Bauskas novada Mežotnes, Codes, Dāviņu un Vecsaules pagasts.

Lai ierobežotu tālāku Āfrikas cūka mēra izplatību, PVD ir izstrādājis noteiktu pasākumu kopumu, kas jāievēro medniekiem, iedzīvotājiem un mājas cūku īpašniekiem.

Medniekiem:

1.     Visas nomedītās mežacūkas jāizmeklē uz ĀCM vīrusu, jāņem asins paraugs, jāiesniedz laboratoriskai kontrolei.

2.     Jānodrošina nomedītās mežacūkas uzglabāšana līdz rezultātu saņemšanai.

3.     Neatstāt mežā mežacūku blakusproduktus (iekšējos orgānus, ādas), tos likvidēt.

4.     Ievērot biodrošības pamatprincipus, mazināt risku vīrusa tālākai izplatībai.

5.     Ja mežacūku vēlas nodot pārstrādei atzītā uzņēmumā, jāsaņem PVD atļauja.

6.     Nekavējoties informēt par atrastām beigtām mežacūkām.

Medniekiem kā paraugs jāiesniedz mežacūku asinis un aste, asins paraugam jābūt vismaz 50–80 mililitriem. Konteinerus (trauciņus) parauga transportēšanai var saņemt paraugu pieņemšanas vietās PVD Jelgavā, Helmaņa ielā 10, vai Bauskā, Uzvaras ielā 3. Iesniedzot paraugu, līdzi jābūt veidlapai «Informācija par izlietotām medību atļaujām», kurā tiek veikts ieraksts un aizpildīts pavadraksts.

Paraugu pieņemšana no medniekiem:

Mājas cūku novietņu īpašniekiem:

   1. Nepārvietot cūkas no novietnes ārpus II zonas bez speciālas PVD atļaujas.

   2. Stingri jāievēro biodrošības pasākumi novietnēs:

2.1. Cūkas nedrīkst turēt āra aplokos, jānovērš to kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.

2.2. Nedrīkst pieļaut putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās.

2.3. Nedrīkst lietot pakaišus, ja ir aizdomas, ka tiem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.

2.4. Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli), termiski neapstrādātus kartupeļus, sevišķi, ja cūku novietne atrodas tuvu mežam.

2.5. Nedrīkst cūkām izbarot pārtikas atkritumus.

2.6. Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.

2.7. Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, novietne regulāri jātīra un jādezinficē.

2.8. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

Iedzīvotājiem:

1. Viesojoties saimniecībā, kur tiek turētas mājas cūkas, neiet pie tām kūtī.

2. Nemest pārtikas produktu atkritumus mežā vai ceļmalā. Notīrīt un nomainīt apavus pēc sēņošanas, ogošanas vai pastaigas pa mežu.

3. Iegādāties gaļu un gaļas produktus legālās tirdzniecības vietās.

4. Informēt PVD vai novadu pašvaldību par atrastām beigtām mežacūkām.


Pēc ĀCM izplatības Latvijas teritorija iedalīta trīs zonās. Pirmās zonas teritorijā nav konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, tomēr šī buferzona atrodas blakus ĀCM skartajām teritorijām. Dzīvas cūkas un cūkgaļu no šīs zonas drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Par otro zonu definētas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mežacūkas. No šīs zonas aizliegts pārvietot dzīvas mājas cūkas, savukārt cūkgaļu un mežacūku gaļu, kā arī gaļas izstrādājumus drīkst izvest, ievērojot PVD noteiktās biodrošības normas.

Savukārt par trešo riska zonu tiek uzskatītas teritorijas, kurās ir konstatētas ar ĀCM slimas mājas cūkas un mežacūkas, un no šīs teritorijas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne cūkgaļu un tās izstrādājumus, ne arī mežacūku gaļu un tās izstrādājumus.


MK grozījumi noteikumos Nr. 83 «Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība»


Foto: PVD un no arhīva

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā