Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lielvircavas baznīca tiek pie jauna jumta 3

Ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalstu un Vircavas evaņģēliski luteriskās draudzes līdzekļiem šomēnes Lielvircavas baznīcai pabeigti jumta remontdarbi. Vecais divslīpu krokotais azbestcementa lokšņu segums nomainīts ar skārda jumta segumu, “Ziņas” uzzināja pašvaldībā.

2009. gadā pēc Vircavas evaņģēliski luteriskās draudzes pasūtījuma tika veikti baznīcas ēkas inženiertehniskie pētījumi un konstatēts, ka dievnama jumts ir neapmierinošā stāvoklī, fiziski nolietojies. Draudze pieņēma lēmumu meklēt dažādus finanšu piesaistes avotus, lai jumtu varētu atjaunot.

Nu jau baznīcā atkal atsākušies ierastie dievkalpojumi, kā arī noritējis pirmais kultūras pasākums – Leģendu nakts, kuru organizēja Lielvircavas Tūrisma informācijas punkts.

Lielvircavas baznīca ir vecākais mūra dievnams Jelgavas novadā, to 1595. gadā cēlis Klopmanu dzimtas pārstāvis barons Johans fon Klopmans. Otrā pasaules kara gados baznīca tika izpostīta, vēlāk tajā ierīkoja kapliču. Saglabātās vērtīgās interjera detaļas 20. gadsimta 70. gados pārveda uz Rundāles pils muzeju. 1993. gadā atsāka darboties draudze un pievērsās baznīcas atjaunošanai. Pakāpeniski dievnams izveidojies par vietējās nozīmes garīgās kultūras centru. Pašlaik reģistrēti 150 draudzes locekļi, kas Latvijas mērogā vērtējama kā vidēji liela draudze.

Lielvircavas baznīca ir smagnēja akmens un ķieģeļu mūra sakrālā celtne, biezām sienām un torni ar četrstūra piramidālu smaili. Smagnējību vēl pastiprina šaujamlūkām līdzīgās mazās, apaļās lūkas torņa sienās, kas ļauj domāt, ka tās varētu būt paredzētas aizsardzībai. Turpretī izteikti askētisks ir draudzes telpas interjers. Altāri, letneru, lasāmpulti un svečturus, stilistiski vienotus, pēc vecās iekārtas fragmentu paraugiem 2000. gadā izgatavoja Rīgas Amatniecības vidusskolas Koka mākslinieciskās apstrādes nodaļas audzēkņi. Altāra retabla centrā atrodas mākslinieces Svetlanas Korklas 2002. gadā gleznotā vecās altārgleznas “Kristus debesbraukšana” kopija. Savukārt greznā baznīcas iekārtas sastāvdaļa – kancele kopā ar lentas ornamentu, rolverku, putti un čūsku figūrām – veido luterāņu sakrālajai videi neraksturīgu ansambli. Vienotā rokoko stilistikā būvētā dievnama iekārta ir viena no savdabīgākajām Zemgalē.
Lielvircavas baznīcas kapsētā apglabāts dzejnieks, latviešu nacionālās dzejas pamatlicējs un sabiedriskais darbinieks Juris Alunāns (1832–1864).

Atjaunotā jumta kopējās izmaksas ir 46 421,72 eiro. Publiskā finansējuma daļa – 41 779,55, bet draudzes privātais finansējums – 4642,17 eiro.

Projekts “Lielvir­ca­vas evaņ­ģēliski luteriskās baznīcas jumta vienkāršotā atjaunošana” īstenots ar ES Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalstu.


Foto: Jelgavas novada pašvaldība


Pievieno komentāru

Komentāri 3

ES

Interesanti vai ES būtu tikpat naski atjaunojot citu reliģiju ēkas. Pats fakts kā tāds vispār interesants, ka ES nauda pat aiziet baznīcās.

pirms 2 gadiem, 2017.11.16 11:52

Skolnieciņš

Baznīca melo! Latvju Dievi ir kristanizācijas piekauti un nokautēti. Baznīca no šejienes negrib aizvākties, pat dižā LPSR valdība nespēja patriek baznīcu. Okupācija šeit ļoti ilga. Tāda sajūta, ka Latvju Dievu vietu ir aiznēmusi Coca Colas kapitālisma un popkultūras Dievība Santa Klauss. Ko darīt, ja es piederu pie vecajiem Dieviem nevis pie kristanizācijas laikmeta panteona vai popkultūras-kapitālisma Dieviem? Mana izcelsme ir stipri senāka. Kāpēc citi par cilvēka paša naudu var no viņa ticību vilkt ārā, cilvēkam dodot neko? Cieņā, Skolnieciņš
Eh, jaunās kapitālisma Dievības, tās rodas modes dēļ. Es esmu Skolnieciņš, Latvju Dievu dēls. Es piederu pie vecajiem Dieviem, es neesmu modes kliedziens un modes iegriba, es esmu mūžība. Esmu Latvju Skaudības Dievs Skolnieciņš, esmu Latvju Dievu jaunā paaudze! Cieņā, Skolnieciņš
Kristietība ir garīgais aids. Kristietība piekopj medusrauša un rīkstes taktiku jeb apbalvošanas un iebaidīšanas taktiku. Tā cilvēku padara par vergu, tā nonivilē cilvēku kā pasaules centu. Kristietība caur jēdzienu "grēks" pazemo cilvēku. Pasaule nav duāla. Duālisms nav dabā. Es baznīcu nīstu, jo kristietība kā visas abramiskās reliģijas ir absurda. Tā mēģina parazitēt uz sabiedrības rēķina un kultivē mākslīgo morāli. Latviešus kristietība garīgi kastrēja. Esmu Baltu Dievu dēls, man ir pretīgi lasīt par kristietības uzvaru šeit! #ateisms #BaltuDievi
Reformācija neko labu nenesa, jo zemnieks kā vergs bija tā arī palika vācu mācītāju jūgā. Krustnešu pēcnācēji (jezuītu ordenis no katoļu puses un citi no protestantu puses) tikai pēc 300 gadu okupācijas sāka skaidrot savu ideoloģisko mācību. Šeit baznīca uzrīkoja tumšos laikus...

pirms gada, 2017.12.24 11:19

Skaudības Dievs Skolnieciņš

Sveicināti! Mani sauc Skolnieciņš. Es esmu Latvju Dievu dēls, tāpēc, mani tautieši, lūdzu, uzklausiet mani! Kā mani kaitina krustnešu virsdegunība, patmīlība, egoisms! Un mani tautieši kā muļķi svin iekarotāju svētkus… Pie mums Jahve tikai sliktu darija, es kā viens no senajiem Dieviem varu tā teikt. Jezuītu čeka šeit kārtīgi uzdarbojās. Esmu pats sīkstākais no senlatjvu Dieviem, es nepadošos kristietības tirānijas priekšā. Patiesā cieņā, Jūsu Latviešu Skaudības Dievs Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība ???? ®Skolnieciņš Skolnieciņš™ P.S. Nenēsājiet tos krustus, tie ir vergturības simboli! Neesiet vergi! Esiet brīvi un spēcīgi, mani tautieši!

pirms gada, 2018.02.10 18:58

Jelgavas novadā