Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mežciemā 20 gadu brauc pa nelikumīgi būvētu tiltu 19

Kaut arī 20 gadu neviens nav sūdzējies par Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagasta Mežciemā nelikumīgi uzbūvētu tiltu pār Vircavas upi, šogad, kad valsts SIA “Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi” (ZMNI) iesniegusi Vircavas upes tīrīšanas būvprojektu, atklājas, ka neapmierināto šajā ziņā nav maz. Jelgavas novada pašvaldība ar secinājumiem nesteidzas un ir lūgusi ZMNI iesniegt papildu dokumentus par šī tilta un arī vairāku citu laipu likumību.

8 tonnas plūdos neaiznes
Mežciemnieki ievērojuši, ka ikdienā pa šo tilta konstrukciju turp un atpakaļ brauc viena vieglā automašīna, paretam pāriet arī kāds gājējs. Tilta būvētājs ir Leons Stablinieks, Jaunsvirlaukas pagasta Mežviju saimnieks, pensionēts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieks, kas savulaik daudz pūļu veltījis, lai visur likumība tiktu ievērota ugunsdrošības laukā. Pirms gadiem divdesmit viņš tiltu būvējis kopā ar kaimiņiem no Knapiņu mājām. “Kaimiņi bija celtnieki ar augstāko izglītību. Tika runāts, ka viņi dokumentus nokārtos, taču nezinu, vai to izdarīja,” saka L.Stablinieks un piebilst, ka pats ir diplomēts meliorators un tilts izveidots dabai draudzīgi.
“Pavasara palos gadījies, ka ūdens iet pāri arī tilta margām, taču ledus sastrēgumi tur nav veidojušies.
Tilts droši stāv uz divām 18 metru garām metāla sijām. Tā svars ir ap septiņām astoņām tonnām, kas ir pietiekami daudz, lai palu ūdeņi konstrukciju neaiznestu. “Ikdienā pa tiltu uz autobusu dodas mans septiņgadīgais dēlēns, lai brauktu uz skolu. Vai tad būtu labāk viņam tumsā iet pa mežu?” neizpratnē jautā L.Stablinieks. Ejot pa paštaisīto tiltu, ceļš līdz 5. autobusu pieturai Vircavas kreisajā krastā Mežciemā esot ap 400 metriem, taču, nešķērsojot Vircavas upi un ejot uz 5. autobusa galapunktu Blukās, sanāk vairāk nekā pusotrs kilometrs.
“Divdesmit gadi ir pierādījuši, ka tiltu esmu uzcēlis, kā nākas,” secina L.Stablinieks. Viņaprāt, pro­blēma vien tāda, ka pie tiltiņa nāk “tusēt” Mežciema jaunieši, kuri piemēslo apkārtni, kas pēc tam ir jāsakopj.
L.Stablinieks novērojis, ka citviet upju krastos zemju īpašnieki nelikumīgi uzber aizsargdambjus, kas palielina applūšanas risku. Taču pie Mežvijām tā nav, šajā teritorijā palieņu pļavas applūst dabīgi.
Upes krasts šajā vietā ir pieejams arī makšķerniekiem, proti, tilta galā uzstādītā braukšanas aizlieguma zīme neattiecas uz gājējiem.

Gājēju tilti brukuši Garozā un Siguldā
Citādās domās par L.Stablinieka būvēto tiltu ir Mežciemā strādājošā kokapstrādes uzņēmuma “Amber Wood” valdes loceklis Mārtiņš Rugājs. “Man nekas nebūtu iebilstams pret gājēju tiltu šajā vietā, ja pa to pāri upei iet bērns uz skolu. Taču tiltam jābūt attiecīgā augstumā virs ūdens līmeņa, lai zem tā var izbraukt ar laivu un aiz konstrukcijas neķertos bebru izgrauztie koku celmi un citi sanesumi, kas palielina plūdu risku. Ja šogad upi ir nolemts tīrīt, tad sakārtosim to līdz galam – kā pienākas,” saka uzņēmējs. Viņš gribētu, lai Vircava būtu baudāma, braucot ar laivu. M.Rugājs uzsver, ka nelikumīgi uzbūvētais tilts nav pārbaudīts. “Ja, pa to ejot, kāds iekritīs upē, kas tad atbildēs?” jautā uzņēmējs. 
“Ziņas” jau rakstīja, ka tikai laimīgā kārtā bez upuriem 2016. gada 7. marta rītā Ozolnieku novadā pie Garozas pamatskolas sagāzās uzskaitē neņemts gājēju tilts pār Iecavu. 1984. gadā traģiski ar upuriem sabruka gājēju tilts Siguldā. Saistībā ar tiltu Mežciemā jāatzīmē, ka Vircavas abos krastos pie tā aizved iebraukts, vietām arī nedaudz uzbērts nelegāls ceļš. Upes labajā krastā tas iet caur L.Stablinieka īpašumu, turpretī kreisajā krastā – caur citas personas privātīpašumu. Nav zināms, ka šajā ziņā būtu notikusi interešu saskaņošana.

Jāievēro ne tikai likums, bet arī cilvēcība
LLU docents Kārlis Siļķe spriež, ka saistībā ar nelikumīgi uzbūvēto tiltu pašvaldībai būtu jāizveido komisija, kura tad varētu lemt, kā pro­blēmsituāciju risināt. “Skaidrs, ka likums nav ievērots, bet strīdus jautājumi jārisina ne tikai stingri likumīgi, bet arī cilvēcīgi,” teic K.Siļķe. Viņaprāt, upei būtisku kaitējumu L.Stablinieka būvētais tilts nenodara. Docents uzsver, ka Vircavā plūdos ūdens līmeni galvenokārt svārsta Lielupe. “Par tilta drošību gan ir jābūt zināmai pārliecībai,” piebilst augstskolas pārstāvis.
Jelgavas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Enija Kreicberga-Kapša skaidro, ka Vircavas upe ir valsts nozīmes ūdens noteka, kuras uzturēšanu un apsaimniekošanu nodrošina ZMNI. Šogad ZMNI Jelgavas novada būvvaldē iesniedza būvprojektu par Vircavas tīrīšanu Jelgavas pilsētas, Jaunsvirlaukas, Vircavas, Elejas un Sesavas pagasta teritorijā. “Pašvaldības būvvalde izskatīja projektu un secināja, ka pāri upei, iespējams, patvaļīgi uzbūvēti vairāki tilti un laipas. Apzinoties šo situāciju, būvvalde ZMNI lūgusi iesniegt papildu dokumentus par tiltu un laipu likumību. Iespējamie scenāriji, ja netiek pierādīta tilta būvēšanas likumība, ir divi – vai nu tas tiks nojaukts, vai arī ZMNI var lemt par jauna tilta būvprojekta izstrādi,” raksta E.Kreicberga-Kapša.
ZMNI Jelgavas sektora vadītāja Filimonija Brigmane teic, ka Vircavas tīrīšanas būvprojekts vēl tiek izstrādāts, taču, viņasprāt, visdrīzāk tāds nelikumīgi uzbūvēts tilts, pa kuru brauc automašīnas, netiks akceptēts. 


Foto: Raitis Puriņš

Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.


Pievieno komentāru

Komentāri 19

mežciemnieks

Ja pagasts neko nedara , tad vismaz paši iedzīvotāji piemeklējuši sev iespējas ātrāk nokļūt autobusa galapunktā. Ja ar kājām 1,5 km, tad vecāka gadagājuma cilvēkam tas ir tālu. Nu nekas tagad sarosīsies un varbūt uzcels drošāku tiltiņu.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 10:14

Tas pats Jānis

Zinot, ko jūs ievēlējāt un ņemot vērā vienu iepriekšējo gadījumu - tilts tiks nojaukts un nekas vietā netiks uzcelts. Paraudiet azotē un nomierinieties - paši gājāt uz novadu vēlēšanām.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 11:25

arī eju

tiltiņu vajaga, daudzi to izmanto. Kājāmgājejam drošs.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 10:44

Nu ko

vēl viens darbiņš novada skolu saimniekiem. Ķerās tik klāt un jauc nost! Nav ko izdabāt katra iedzīvotāja vajadzībām!
Interesanti, kādā akcijā šito būvi nojauks! Pieredze jau ir!

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 10:48

Gaišais

Interesanti .
Docents Kārlis Siļķe var iztaisīt tiltiņu ?

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 11:10

pensene

tiltiņš ir jāatstāj. ne jau visiem krutie džipi ar ko vizināties.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 11:30

Autors

Ja jau tas tilts 20 gadus kalpo, tad ir labi būvēts. Ievēlētā pašvaldība nerūpējas par iedzīvotāju ērtībām, un neļauj arī viņiem pašiem par sevi parūpēties.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 12:02

Rāmis

Caunem Kalnciema pieredze ir.
20 gadus nevienam netraucēja,bet nu gan.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 12:08

cau

Njā, tūlīt arī tiltiņu brucinās. Tas Caune laikam redz, ka cilvēki tāpat pa viņu balso.
Paši esat vainīgi novada iedzīvotāji.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 12:30

,,,

nomainiet Cimdaru,tad paskatīsimies,paskaitīsim un pasmiesimies...

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 18:39

domes pārstāvis

Likums visiem jāievēro! Tiltiņu nojauksim! Jūs nebūsiet privilegetāki par Kalnciema invalīdu, kuram pat māju nojaucam!

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 15:46

Satrauktie laucinieki

Priekšsēdētāj Caune, nekavējoties nojauc tiltiņu.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 16:25

Aigars

Uzprojektējiek tāpat kā Svētes pagastā Kalnanšos pie Zelmām.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 17:04

...

Ar ģimeni daudz laika pavadām uz ūdeņiem, gan makšķerējot, gan braukājot ar tūristu laiviņām.To Mežciema tiltiņu esmu redzējis vismaz 4-5 reizes,nekad nav bijušas problēmas tikt garām.Ja grib ar motoreni, tad gan varbūt tiltiņš traucē!

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 19:57

asdfgh

vai tad tur vasaraa upee vispaar ir uudens? peedeejos gados par taadu driizaak kaa graavi palikusi.

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 22:43

asdfgh

Rudžels tur vispaar visticamaak nav bijis to tiltu apskatiit :D

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 22:45

Izbrinitais

Latviesu kaare bojaat citiem latviesiem dziivi mani nebeidz parsteigt. Martina Rugaja kungs, pirms pamanat tuvaja apkartne nelegalus postu nesosus sausmu objektus, ieteiktu jums savam skurstenim sertficetu kvepu filtru nosponsoret. Savadak atri vien tas bus vel viens nelegals objekts mezciema. :)

pirms 2 gadiem, 2017.10.30 23:07

vecis

20 gadu tiltiņš darbojās un pildija savu nozīmi kā nākas unnnn nu ir uzradies kārtējais iztaponis ,pareizais, ar stukača idiota gēnu kurš savās kretina smadzenītēs izfantazejis ka tilts jājauc nost jo uzbūvēts nelikumīgi lūk arī Mežciemā uzradies vietējais stukačēns īsts pastaldaunis kuram vienmēr gar visu ir darīšana nu ko lai saka pa nožēlu morālu kropļu paliek arvien vairāk gan jau Mežciema vīri izzinās šo pretekli un noliks pie vietas

pirms 2 gadiem, 2017.10.31 08:37

Rrr

Vai tad tiesam japaiet divdesmit gadi lai kads pamanitu drizak kads no pasvaldibas uz kopeja fona gribeja paspidet

pirms 2 gadiem, 2017.11.02 17:43

Jelgavas novadā