Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Noslēgsies Elejas Tējas namiņa projekts 10

Noslēdzot projektu «Elejas muižas apbūves restaurācija», kas norit ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas «Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana» atbalstu, 9. martā Elejas Saieta namā notiks pasākums «No idejas līdz realizācijai». Paredzēts, ka tajā piedalīsies Jelgavas novada domes vadības, Norvēģijas vēstniecības un kultūras ministrijas pārstāvji, bet par projekta virzību un galvenajiem izaicinājumiem darbu gaitā stāstīs tā realizētāji un restaurācijas darbu veicēji, informē pašvaldības pārstāvis Jānis Erno.

Noslēguma pasākumā projekta vadītāja Anita Škutāne iepazīstinās ar EEZ projekta «Elejas muižas apbūves restaurācija» rezultātiem, savukārt arhitekts Ēriks Cērpiņš uzstāsies ar prezentāciju «Tējas namiņš un mūra žogs. No vīzijas un ieceres līdz projekta realizācijai».

Pasākuma gaitā tiks sniegts ieskats ne vien projekta aktivitātēs, bet klātesošajiem būs iespēja dzirdēt divas prezentācijas par vēstures tematiku, kas saistīta ar Tējas namiņu. Tā vēsturnieks Andris Tomašūns uzstāsies ar prezentāciju par vēstures mantojuma saglabāšanu Zemgalē un Elejas Tējas namiņa nozīmību šī mantojuma kontekstā, bet arhitekts Lars Jakobs Hvindens-Haugs no Norvēģijas Kultūras mantojuma pētniecības institūta sniegs vispārīgu ieskatu par tējas namiņiem, to funkcijām un austrumu ietekmes elementiem tajos. Pēc semināra Saieta namā visi klātesošie varēs doties aplūkot Tējas namiņu.

Projekta vadītāja Anita Škutāne, komentējot gaidāmo pasākumu, norāda, ka pats Tējas namiņš nodots lietošanā jau pērn decembrī, jo bija noslēgušies visi būvniecības darbi, savukārt gaidāmais pasākums ir visu projekta aktivitāšu noslēgums.


Jau ziņots, ka tējas namiņu un vēsturisko žogu gar muižas parku atjaunoja celtniecības uzņēmums SIA «Arčers», kā arī restaurācijas procesā iesaistījās topošie restauratoru asistenti, kas šo amatu apgūst Zaļenieku komerciālajā un amatniecības vidusskolā. Realizējot projekta galvenās aktivitātes, tika ņemtas vērā vēsturiskās ieceres un plānojums, kas rasts vēsturiskās informācijas analīzē – kartogrāfiskajos materiālos, vēsturisko ēku projektos, aprakstos, fotogrāfijās. It īpaši noderīgas liecības apkopotas Rundāles pils pētījumu materiālos un 1992. gadā izdotajā katalogā «Elejas pils».


Projekta kopējās izmaksas ir 293 346,69 eiro, EEZ finansējums – 211 942,99 eiro, valsts līdzfinansējums – 37 401,70 eiro, Jelgavas novada pašvaldības projekta finansējums – 44 002 eiro, Jelgavas novada pašvaldības papildfinansējums – 109 886,97 eiro.


Ar EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu palīdzību Islande, Lihtenšteina un Norvēģija sekmē sociālo un ekonomisko atšķirību mazināšanu un divpusējo attiecību stiprināšanu ar saņēmējvalstīm Eiropā. Visas trīs valstis cieši sadarbojas ar ES atbilstoši EEZ līgumam. No 2009. līdz 2014. gadam paredzētais EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu apjoms bija 1,79 miljardi eiro. Norvēģija nodrošināja apmēram 97 procentus no kopējā finansējuma apmēra. Uz finansējuma saņemšanu var pretendēt nevalstiskās organizācijas, pētniecības un akadēmiskās institūcijas, kā arī publiskais un privātais sektors 12 jaunākajās ES dalībvalstīs, Grieķijā, Portugālē un Spānijā. Sadarbība ar donorvalsts institūcijām ir ļoti plaša, un darbības iespējams īstenot līdz 2016. gadam.


Foto: Jelgavas novada pašvaldība


Pievieno komentāru

Komentāri 10

pipars

Lai salabo nolupušo ārsienu vēl nav nodota ,bet jau apmetums nobiris.

pirms 3 gadiem, 2016.03.05 22:12

Restaurātors

Savu neerudīciju vai tumsonību nevajag afišēt.

pirms 3 gadiem, 2016.03.06 07:53

tims

Nu, nodeva decembrī, un? Kāds tur tēju ir dzēris, vai vismaz šnabi?
Vienīgais loģiskais izmantošanas veidas - Parka kapu kapliča. Kapsēta ir krietni tuvāk par tām drupām, kas reiz saucās Elejas muiža. Turklāt, bez apkures, ūdens un kanalizācijas, neko vairāk, kā tur nevar, kā izvadīt pēdējā gaitā mirušos.

pirms 3 gadiem, 2016.03.05 22:36

Silva

Tevi pirmo arī izvadīsim

pirms 3 gadiem, 2016.03.06 07:50

pipars

restaurators-vai Tu tur esi bijis, lai spriestu par manu komentu.

pirms 3 gadiem, 2016.03.06 09:36

Resnais profesors alfalauķis

Tur būs labi, tur mēs Breša zemnieki no tējas glāzēm šnabi dzersim.

pirms 3 gadiem, 2016.03.06 10:26

Ilze

Man arī īsti nav saprotams, kapēc Kapliču sauc par Tējas namiņu? Tas taču agrāk nebija Tējas namiņš.

pirms 3 gadiem, 2016.03.07 13:18

Baiba

Un kad bija tie laiki, kad tur bija kapliča?

pirms 3 gadiem, 2016.03.11 10:08

Tur biju

No restaurācijas tur nav ne smakas. Sajūta tāda, ka tev ādas seglu vietā zem pakaļas bāž prastu dermantīnu, vai- pirktā parmezāna vietā ietin augu tauku maisījumu. Piekristu darbības nosaukumam- projektiņš, līdzekļu apsaimniekošana. Jā, grūti ir pateikt taisnību, ja acīs šļāc ko sāļu, bet visi kliedz-lietutiņš. Apsveicu ar kārtējo projektiņu! Kad projektiņam ir paredzēta otrā kārta?

pirms 3 gadiem, 2016.03.07 15:19

Jelgavas novadā