Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Salām bagātākā ūdenskrātuve Jelgavas novadā vasarā dod veldzi un ziemā pievelk ar biezāku ledu (FOTO)

Piebraucot pie Platones pamatskolas, skatam paveras Zemgalei neraksturīgs mākslīgs ezeriņš. Vecajiem melioratoriem tas ir atmiņā kā visai sarežģīts darbs, kurš arī mūsdienās dod savu labumu. 

Pirms 19 gadiem uzņēmumu reģistrā beidza pastāvēt valsts mācību un pētījumu saimniecība “Jelgava”, kas padomju laikos apsaimniekoja ap četriem tūkstošiem hektāru lauksaimniecības zemes. Toreizējais saimniecības meliorators un mežkopis Jāzeps Ošs stāsta, ka tolaik pa tiešo no vissavienības fondiem “učhozā” jeb mācību un pētījumu saimniecībā ieplūda liela nauda. Tā 70. gados Platonē tika uzbūvēta jauna pamatskolas ēka,  LLU studentu kopmītnes, klubs, kurā klavieres spēlējis Raimonds Pauls. Atjaunotajā valstī lielu daļu no “Jelgavas” lauksaimniecības zemes ieguvuši sekmīgie kaimiņi – agrofirma “Lielvircava”, uzņēmums ar vācu kapitālu “Delagri”. Platonē gan vēl darbojas LLU mācību un pētījumu saimniecība “Pēterlauki”. Tomēr lielā mērā valsts mācību un pētījumu saimniecības “Jelgava” godība paliek pagātnē. Viens no tās lieciniekiem ir Platones upes aizsprosts ar apmēram trīs kilometrus garu ūdenskrātuvi, kas aizņem 38,5 hektārus ūdens spoguļvirsmas. Tā pastāv vēl aizvien un, kaut vasarā diezgan stipri aizaug ar apkārtējo lauku minerālmēslu uzbarotajām ūdenszālēm, kalpo gan makšķernieku, gan atpūtnieku priekam. Tiesa, oficiāla Jelgavas novada peldētava te nav. “Sirdsmājiņa”, maigās krasta smiltis un pludmales volejbola laukums šai vietā parādījās vēl Platones pagasta laikos. Kopš divtūkstošo gadu sākuma, izmantojot aizsprostu, darbojas uzņēmēja Ivana Bergmaņa hidroelektrostacija.


Foto: Raitis Puriņš. Visu rakstu lasiet 1. februāra “Zemgales Ziņās”


Pievieno komentāru

Jelgavas novadā