Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vilces un Salgales pagasti tikuši pie ģerboņa (FOTO)

Plašajai to pašvaldību saimei, kam jau ir savs ģerbonis, nu pievienojušās vēl piecas, tai skaitā Jelgavas novada Vilces pagasts un Ozolnieku novada Salgales pagasts. 14. maijā Melngalvju namā notika Ģerboņu svētki, kuros pagastu pārstāvji no Valsts prezidenta Andra Bērziņa saņēma pašvaldību ģerboņu maketu.

Ideja par to, ka pagastiem nepieciešams savs ģerbonis, pastāvējusi jau ilgāku laiku, «Ziņas» noskaidroja novadu pašvaldībās.

Ietverti svarīgākie simboli
Vilces pagasta ģerboņa pamatā izmantotas divas krāsas – zilā un purpura, kas atrodamas arī Jelgavas novada ģerbonī un atdalītas ar apvērsto ševronu sudraba krāsā, informē Jelgavas novada pašvaldības pārstāve Dace Kaņepone. Ševrons vizuāli atgādina burtu V, simbolizējot Vilces nosaukumu. Uz purpura krāsas pamatnes izvietots simbols – heraldiskā lilija zelta krāsā –, simbolizējot Vilces pagasta muižas un to vēsturi, zelta krāsa apzīmē plašos labības laukus. Zilā krāsa ietver caur Vilces pagastu plūstošās upes: Svēti, Vilci, Platoni, Ķīvi, Rukūzi, Igati.

Pagasta pārvaldes vadītāja Anda Duge norāda, ka iecere par pagasta ģerboni radusies pirms diviem gadiem ar domu tajā ietvert Vilces pagasta vēsturiski un kulturāli būtiskākos simbolus. Šajā laikā divas reizes izsludināts uzsaukums ģerboņa skiču iesniegšanai, tomēr atsaucība bijusi zema – iesniegti vien trīs darbi. Tāpēc, lai izstrādātu pagasta ģerboni, pieaicināts mākslinieks Vladimirs Ladusāns. Ģerboņa izstrāde ilgusi apmēram gadu, kura laikā tapušas teju 20 skiču. No tām izvēlēta viena, kas pērn prezentēta Valsts heraldikas komisijai, saņemot akceptu tālākai ģerboņa izstrādei. 

Veicina piederības sajūtu
Savukārt Salgales pagasta ģerbonī attēlota zelta laukā apvērsta zila smaile, kam uzlikta sudraba stopsakta, stāsta Ozolnieku novada pašvaldības pārstāve Agnese Launerte. Zilā smaile simbolizē Lielupi, kuras krastos atrodas Salgales pagasts. Tas attēlots kā zelta lauks, simboliski atainojot pagasta bagātību – auglīgos laukus un ļaužu čaklumu. Arheoloģiskajos izrakumos Salgales Pudžās atrastā seno zemgaļu sudraba stopsakta raksturo Salgali kā senu zemgaļu apdzīvotu vietu ar bagātu mantojumu.

Pagasta ģerboņa idejas autors ir Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta direktors akadēmiķis salgalnieks Guntis Zemītis, bet ģerboņa ideju vizuāli realizējusi māksliniece Dzintra Zemīte. Ideja par to, ka Salgales pagastam nepieciešams savs ģerbonis, pastāvējusi jau ilgāku laiku, līdz G.Zemītis vērsies Salgales pagasta pārvaldē ar konkrētu ierosinājumu par ģerboņa izstrādi un iespējamo tā skici. Kopīgās apspriedēs ar pagasta iedzīvotājiem nostiprinājusies vēlme izstrādāt un oficiāli apstiprināt ģerboni. Tam ir vairāk simboliska, nevis praktiska vērtība, kas ir nozīmīga pagasta iedzīvotājiem, veicinot piederības sajūtu un sevis apzināšanos kā salgaliešiem – senas, kultūrvēsturiskas teritorijas mantiniekiem –, norāda A.Launerte.

Ģerboņu svētki ir A.Bērziņa 2011. gada nogalē iedibināta tradīcija. Pasākumā novadu un pagastu ģerboņi svinīgi tiek pasniegti pašvaldību pārstāvjiem. Uz svētkiem kopumā jau astoto reizi tika aicināti to novadu un pagastu darbinieki, kas izstrādājuši un likumā noteiktajā kārtībā saskaņojuši savas pašvaldības ģerboni. Bez Vilces un Salgales pagasta tagad ģerbonis būs arī Dāviņu un Vecsaules pagastam Bauskas novadā, kā arī Lejasciema pagastam Gulbenes novadā. 

Foto: Valsts Kanceleja

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā