Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kaminskis: Novadu reformas sākšana ar kartes zīmēšanu būtu cilvēku kacināšana 10

Sākt jauno novadu reformu ar kartes zīmēšanu nozīmē kacināt cilvēkus, intervijā aģentūrai LETA norādīja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadītājs Gints Kaminskis. 


Viņš uzsvēra, ka saistībā ar plānoto reformu ir liels daudzums neskaidru jautājumu, uz kuriem visupirms ir jārod atbildes. Konsultācijām ir jānotiek vairākos posmos, tostarp ir jākonsultējas ar pašvaldībām un jāskaidro katras reformējamās teritorijas iedzīvotāju viedoklis, norādīja G.Kaminskis. Viņš cer, ka līdz šā gada decembrim Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sagatavos atbildes uz reformas aktuālajiem jautājumiem. 


Mērķis turpināt novadu reformu ir ierakstīts valdības deklarācijā, atgādināja G.Kaminskis. Tikšanās laikā ar premjeru Krišjāni Kariņu (JV) un ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Juri Pūci (AP) pašvaldību vadītāji ir lūguši informāciju par iecerēto reformu un izteikuši savu viedokli par to. Tomēr reformas detaļas pašvaldību pārstāvjiem pagaidām nav skaidras, zināms ir tikai pārmaiņu mērķis - samazināt novadu skaitu, uzsvēra G.Kaminskis.

 

Tāpēc, viņaprāt, ir nepieciešams vispirms definēt visus iecerētos reformas mērķus - politiskos, ekonomiskos un sociālos. "Latvija ir ļoti dažāda etnogrāfiskās identitātes un kultūrvēstures ziņā, tāpēc ir svarīgi definēt mērķus arī šajās jomās. Ir jānoskaidro galvenie gaidāmie rezultāti un reformas ieguvumi. Tam ir jābūt skaidram visām iesaistītajām pusēm, kā arī ir jābūt skaidram tam, kā reforma ietekmēs novadu saimniecisko attīstību, kā tiks plānota resursu izmantošana, kāds būs darbu apjoms, ko iegūs valsts budžets un ko iegūs pašvaldības. Svarīgi arī, kā Latvija izskatīsies starptautiski. Arī šīs lietas ir jādefinē, lai varētu turpināt lemt par novadu reformu," klāstīja LPS vadītājs.Pašvaldības arī interesē, kādas reformas tiek plānotas valsts pusē, kā tiks reformētas valsts iestādes, kas apkalpo novadu iedzīvotājus, atzīmēja G.Kaminskis.

 

Tāpat pagaidām nav zināms, kas nākotnē notiks ar pašvaldību funkcijām, viņš teica. "Vienāda izmēra pašvaldības nebūs iespējamas arī nākotnē. Latvija nav Āfrika, kuras teritorijas karte ar lineālu tika sadalīta daudzmaz līdzīgos taisnstūros. Nav zināms, vai mazākām pašvaldībām tiks paredzēts arī mazāk funkciju, vai Rīgai kā valsts galvaspilsētai būs paredzētas papildu funkcijas, kas mainīsies lielo pilsētu pašvaldībām," sprieda G.Kaminskis.

 

Viņš norādīja, ka visi šie jautājumi ir jānodefinē, bet pēc tam ir jāizrēķina, cik maksās novadu reforma, cik liels finansējums nepieciešams no valsts, cik no pašvaldību puses. "Tas viss ir jāparāda cilvēkiem un tikai tad jāveido kartogrāfiskais materiāls. Sākt ar novadu kartes zīmēšanu nozīmē kacināt cilvēkus. Ceru, ka šo pašvaldību viedokli sadzirdēs arī VARAM. Nedrīkst turpināt runāt, ka liela daļa novadu ir mazspējīgas, neperspektīvas teritorijas. Tādi paziņojumi nes līdzi negācijas. Tādās teritorijās cilvēki negrib dzīvot, uzņēmēji nevēlas investēt savus līdzekļus ražošanas attīstībā," rezumēja G.Kaminskis.


Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 10

Darba rokas

KĀDA starpība lauķiem, kur viņi dzīvo, tā pat uz pilsētām viņi lien.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 13:15

Pere

Zzs jau vienmēs būs pret reģionālajām reformām.Pat valsts prezidentam ir jābūt no viņu vidus.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 13:22

Ak

Ekonomiste Karnite gan saka,tikai un vieniga naudas izgrūšana.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 13:55

Imants

Pūce jau izsludinājis iepirkumu par 500 000 eiro, kas izstrādās pašvaldību teritoriālo reformu. Pamatdoma, lai iekārtotu labi apmaksātā darbā savu ģimeni, radus, partijas biedrus, klasesbiedrus un t.t. Lai kaut ko tādu sāktu VARAM ministrijai vispirms visai Latvijas tautai ir precīzi noformulētu reformas pamatojums, nepieciešamība, sasniedzamie mērķi (skolas, veselības aprūpe, finanšu sistēmu pieejamība, ceļi, satiksme, drošība, VID, LAD, sociālā aprūpe un t.t.) Ko iegūs teritorijas iedzīvotāji, kā uzlabosies viņu dzīve? Un diskusija ir jāveic attiecīgos novados uz vietas ar plāšu iedzīvotāju iesaisti. Nevis te viena partija, kas ar 10 balsīm Saeimā lems visu pašvaldību un to iedzīvotāju likteni. Vienkārši vajag dažus izcilus diskusijas vedējus, profesionāļus pašvaldības jautājumos, kas spēj novadīt diskusijas visos Latvijas reģionos. Neiesaku žurnālistus, aktierus, pasākumu vadītājus, kas visām lietām brauc pa virsu bez izpratnes un izpilda pasūtītāja velmes.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 14:39

Ūpis

Kur par to pamatdomu (sk. 2. teikumu) var izlasīt?

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 17:15

@ Imants

Kā var nesaprast ka pašreizējais reģionu izkārtojumus ir absolūti eksistēt nespējīgs. Paskatāties kāds ir reģionālais izkārtojums (uzsvars uz cilvēku skaitu) citās Eiropas savienības valstīs. Reforma ir steidzami nepieciešam ir ja reāla velme saglabāt kaut dažus civilizētus apdzīvotus rajonus ārpus dažam lielajām Latvijas pilsētām. Mazās pašvaldības visus neatkarības gadus nav spējušas radīt ilgtspējīgu politiku lai lai nodrošinātu šo vietu eksistenci - jaunu, ekonomisku aktīvu cilvēku piesaisti. Saeima tieši tāpēc tiek ievēlēta šādu fundamentālu valsts jautājumu lemšanai. Bet protams vajag katrā pagasta kultūras namā tai cirku ar vietējiem dažiem pensionāriem kur viss varēs bezjēdzīgi izbļaustīties cik viss slikti, cik visi slikti un cik ļoti visu vajag saglabāt kā ir.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.13 09:39

Galvenais ka cilvēks

Dzimis "mazpisānos" vai kaut kādos "muļķos" ...

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 16:10

Mūzikas vidusskola

Kaminskis RUKSĒ pašvaldību silē!

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 17:11

to ak

Tagad ir vēl lielāka naudas izgrūšana.

pirms 2 mēnešiem, 2019.03.12 17:18

Vietējās ziņas