Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lai Mežciemā glābtu stārķus, vietējie pirks vecu elektrības stabu 8

Galiņu ģimene Mežciemā noraizējusies par milzīgas stārķu ligzdas likteni pie savām mājām. Saimnieki stāsta, ka energogiganta «Latvenergo» plānos ietilpst demontēt vecos elektrības stabus un līniju pārcelt tālāk, bet uz viena no trīskāju stabiem jau daudzus gadus mājo stārķu ģimene. Notikumi pēc «Ziņu» iesaistīšanās ļauj domāt, ka putnu mājoklis līdz ar vecajiem stabiem tomēr paliks neskarts.

Rudenī Jaunsvirlaukas pagasta Mežciemā pie mājām «Pļavnieki» «Latv­energo» meitas kompānija akciju sabiedrība «Sadales tīkli» plāno pārvietot elektrolīniju un laiku nokalpojušos stabus aizstāt ar jauniem, bet vecos demontēt. Iedzīvotāji ir satraukušies par milzīgo stārķu ligzdu, kas līdz ar demontāžas darbiem tiks nojaukta. «Lai jau pārvieto līniju, bet šo vienu stabu atstāj. Stārķi mūs priecē jau vairāk nekā desmit gadu. Katru gadu ģimene izperē vairākus mazuļus, esam tā ar viņiem sadzīvojuši, ka šķirties būtu ļoti grūti,» stāsta Mudīte Galiņa.«Sadales tīklu» Vides grupas vadītājs Artis Kubliņš iedzīvotājus mierina, ka jaunajā vietā stabi tiks aprīkoti ar pamatni, kur putniem ligzdot, taču cilvēki satraukušies, ka svēteļi no jauna iekārtotajā vietā var neligzdot un vispār pamest apkaimi. Savukārt A.Kubliņš skaidro, ka vecos koka stabus nolemts demontēt drošības dēļ, jo tie savu laiku jau nokalpojuši, turklāt nav garantijas, ka bez vadiem ligzda staba galā turēsies tikpat stipri kā līdz šim. «Jārēķinās, ka tā var nokrist. Pielijušas un ziemā apsalušas ligzdas svars var būt līdz pat tonnai, un kas uzņemsies rūpes par stabu, kas vairs nekalpo elektrības piegādei?» jautā uzņēmuma pārstāvis.Tomēr Galiņu ģimene gatava uzņemties visu atbildību par staba tālāko likteni un, ja nepieciešams, to pat nopirkt. A.Kubliņš atklāj, ka tas ir iespējams un Latvijā šādi gadījumi jau bijuši, kad cilvēki, vēlēdamies saglabāt stabus ar ligzdām, par simbolisku samaksu tos no akciju sabiedrības nopērk. Galiņu ģimene par to ir priecīga, un pēc diskusijas nolemts, ka «Sadales tīkli» sagatavos dokumentus, lai tāds darījums notiktu.2011.gadā «Sadales tīkli» iedzīvotājiem pārdevuši 18 elektrības balstu, uz kuriem bija stārķu ligzdas.

Pievieno komentāru

Komentāri 8

Cik zinu

1) Cik zinu, nevienu stabu, uz kura ir stārķu ligzda, līdz 1. septembrim, kamēr nav izlidojuši jaunie putnu, neaiztiek - tāds ir likums.
2) Ja izbūvē jaunu līniju, vecā jādemontē un iepuvušie stabi jānovāc (pēc 1.sept.), lai neradītu apdraudējumu. Ja tāds stabs nogāžas - vainīgs Latvenergo.
3) Ja stabu iegādājas īpašumā (par 1-3 Latiem), tad visu atbilldību uzņemas jaunais īpašnieks.
Tāda kārtība iedibināta jau sen, un "Ziņām" "pie vienošanās" tur gan nav nekādu nopelnu...

pirms 6 gadiem, 2012.08.13 12:16

zemgaliete

Stārķi ligzdo āderu krustpunktos, ja tiks novākti vadi, tad zudīs strāvas krustošanās, jo putns jau neatšķir āderes no vadu padotās strāvas...tāk a, ja āderu krustpunkts tur vairs nebūs, tad stārķu arī vairs nebūs.

pirms 6 gadiem, 2012.08.13 11:00

Laila

Mudīte ir viena riktīga saimniece un ja dara, tad viss ir kā vajag! Cilvēks uz kuru var paļauties. Ne velti stārķi ir izvēlējušies atrasties tieši viņas māju tuvumā. Lai veicas!

pirms 6 gadiem, 2012.08.12 22:36

Madara

Paldies, ka ir tādi cilvēki, kas grib un māk dzīvot saskaņā ar dabu! Paldies par svētīgo apņēmību!

pirms 6 gadiem, 2012.08.12 20:39

Jau pasen pie mūsmājām ar mainīja stabus. To, uz kura bija ligzda, izdevās sarunāt, ka atstās. Bet noņemot vadus, ligzda nogāzās.

pirms 6 gadiem, 2012.08.12 18:10

mnb

Svētes pusē arī nomainīja stabus, stārķiem uzlika pamatni nedaudz nost no vecās vietas, bet stārķi neligzdo, kaut kas šiem nepatīk, jo vieta tomēr mainīta.
Jau ceturto gadu ligzdo citur, arī uz pamatnes, bet vieta laba... dīķis, mājas, cilvēki,pļavas, ganības.... nu viss, kas stārķiem patīk. Mūspusē ļoooti daudz stārķu!!!

pirms 6 gadiem, 2012.08.12 17:58

Vietējās ziņas