Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

A.Barča: pensiju sistēma bez iedzīvotāju uzticības nav pilnvērtīga 3

Latvijā ir izveidota ilgtspējīga pensiju sistēma, taču tās pilnvērtīgai darbībai nepieciešama iedzīvotāju uzticība. Ņemot vērā, cik ievērojama daļa cilvēku sociālās iemaksas veic vien no minimālās algas vai neveic nemaz, pat vispilnīgākā sistēma nenovērsīs nabadzības risku, dodoties pensijā. To otrdien, 24.martā, pēc Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, kurā deputāti iepazinās ar valsts fondēto pensiju shēmas darbību, uzsvēra komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. 

„Latvijas pensiju sistēma nupat atzīta par devīto ilgtspējīgāko pasaulē, šajā pētījumā apsteidzam Igauniju un Lietuvu. Otrais un trešais pensiju līmenis aizvadītajā gadā strādājis ar ievērojamu pieaugumu un kopumā nodrošina solīdu kapitāla pieaugumu. Taču pensiju sistēma ir tikai čaula, jo svarīgākais ir, vai iedzīvotāji pilnvērtīgi izmanto tās sniegtās iespējas. Šeit atbildīgajām iestādēm jāveic rūpīgs skaidrošanas darbs, lai ļaudis apzinātos, ka pensija būs atkarīga no katra individuāli veiktajām sociālajām iemaksām,” norāda komisijas priekšsēdētāja. Viņa uzsver: cilvēki, kuri patlaban maksā nodokļus no minimālās algas vai nemaksā nemaz, vecumdienās nevarēs rēķināties ar cienījamu pensiju, un šie riski iedzīvotājiem ir skaidri jāapzinās. 

Komisijas vadītāja pauda gandarījumu, ka būtiska daļa 2.līmeņa pensiju plānu līdzekļu tiek iegultīta tieši Latvijā. Kā noskaidroja deputāti, 43 procenti no valsts fondēto pensiju plānu aktīvu tiek ieguldīti Latvijā, tostarp valsts parādzīmēs, vietējo uzņēmumu obligācijās un riska kapitāla fondos. 

A.Barča uzsver, ka līdz ar Saeimas veiktajām fondēto pensiju likuma izmaiņām pensiju fondu pārvaldītāji ir motivēti nodrošināt pienesumu nākotnes pensionāriem. Kopš 2015.gada pārvaldītāju atlīdzība atkarīga no pārvaldīšanas rezultātiem un, nesasniedzot noteiktu ienesīgumu, pārvaldīšanas atlīdzība nevar pārsniegt vienu procentu. 

Kopējais pensiju otrā līmeņa aktīvu apjoms patlaban ir pārsniedzis divus miljardus eiro, no tiem 360 miljoni eiro ir pārvaldītāju nopelnītie līdzekļi, deputātiem darīja zināmu Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvji. Saskaņā ar asociācijas sniegto informāciju 2014.gadā otrā līmeņa pensiju plānu vidējais ienesīgums sasniedza 5,24 procentus. 

2015.gadā otrajam pensiju līmenim tiek novirzīti pieci procenti no ienākumiem, bet nākamgad šo iemaksu īpatsvaru plānots palielināt līdz sešiem procentiem, liecina Labklājības ministrijas informācija.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

es

Tas viss ir skaisti, bet kur rodas tās mazās pensijas cilvēkiem, kuri godprātīgi maksā no visiem ienākumiem un ne no minimālās algas? Manuprāt, personas
pensijas uzkrājumam tiek novirzīts pārāk maz, salīdzinot ar milzīgajiem nodokļiem, kuri tiek maksāti.

pirms 4 gadiem, 2015.03.26 09:54

Resnais

nav jēgas maksāt soc nodokli, ja iespējams nemaz pensijas vecumu nesasniegšu. Latvijā vidējais statistiskais vīrietis mirst 67 gadu vecumā.

pirms 4 gadiem, 2015.03.26 10:07

laimes zeme

Ātrāk atdodiet nokrāptās pensijas zem koeficienta 1,0! Un ne tikai no kāda tur padsmitā gada sāks maksāt koeficientu 1, bet arī starpību par to laiku! Krīze taçu esot beigusies! Kāpēc no pensionāriem ieturēja pat 30%, bet no strādājosiem 10%?!

pirms 4 gadiem, 2015.03.26 11:43

Latvijas ziņas