Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā var iekļūt bez ierobežojumiem (papildināts) 2

Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā šodien varēja iekļūt bez jelkādiem ierobežojumiem. Līdz pusdienlaikam uz ceļiem nebija izvietotas brīdinājuma zīmes, nebija norobežoti ceļi un netika dezinficēti transportlīdzekļi. Arī mēra skartā saimniecība nebija norobežota. Nekādu norobežojumu nebija arī vietai, kur tika sadedzinātas bīstamās slimības skartās cūkas.

Tāpat nekādu ierobežojumu nebija šo teritoriju pamest. Aģentūras LETA reportiera automašīna netika ne apturēta, ne pārbaudīta, ne arī veikti dezinfekcijas pasākumi.

Kā sarunā ar vietējā pagasta iedzīvotājiem noskaidroja LETA, cilvēki ir dzirdējuši par bīstamās slimības izplatīšanos. Tādēļ steidzami tiekot plānots kaut lielākās mājsaimniecībās turētās cūkas, lai piespiedu likvidācijas dēļ nezaudētu gaļu. Cūkas ir būtisks mājsaimniecību iztikas avots.

Kā biznesa portālam "Nozare.lv" atzina PVD pārstāve Anna Joffe, vakar, 26.jūnijā, un šodien visam apkarošanas pasākumos iesaistītajam transportam, tika veikta dezinfekcija, savukārt aizsardzības zonā vieglajam autotransportam dezinfekcija netiks veikta.

"PVD lūdza Iekšlietu ministrijai un Valsts policijai sniegt palīdzību – iespēju robežās nodrošināt policijas ekipāžu patrulēšanu karantīnas laikā uz iebraucamajiem un izbraucamajiem ceļiem. Par to tika runāts arī šodienas ārkārtas sanāksmē," sacīja Joffe.Kā jau vēstīts, vakar Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Inficētajā teritorijā iekļauti sekojoši Latvijas novadi – Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti – Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti – Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti - Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu – un divi Alūksnes novada pagasti – Pededzes un Liepnas.

Dagdas novadā, netālu no pierobežas atrastajām vēl 3 beigtajām meža cūkām, 2 no tām arī laboratoriski apstiprināts Āfrikas cūku mēris.

Kā vakar «Nozare.lv» norādīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. «Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā,» sacīja Balodis.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, tikmēr kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.

Par to, kā efektīvāk apkarot Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību, šodien tika lemts ārkārtas sanāksmē Krāslavas novada domē.

PVD Dienvidlatgales pārvaldes vadītāja vietnieks Dzintars Juškus iepazīstināja ar situāciju Dagdas pagastā, Robežnieku pagastā, veiktajiem pasākumiem un esošo situāciju. Vakar, 26. jūnijā, skartajā teritorijā tika veikti primārie slimības apkarošanas pasākumi – cūku līķu iznīcināšana, tos sadedzinot un skartās novietnes dezinfekcija. Šodien tika apsekota cūku līķu iznīcināšanas vieta un veikta atkārtota dezinfekcija.

PVD inspektori turpina darbu, izvietojot brīdinājuma zīmes.

ĀCM apkarošanas pasākumos savu atbalstu gatavi sniegt Valsts zemessardze, Valsts policijas Latgales reģionālā pārvalde, kuriem dienests ir lūdzis palīdzību un atbalstu pārbaužu veikšanā uz ceļiem, veicot transportlīdzekļu kustību.

Tikai savstarpēji sadarbojoties var risināt jautājumu par atrasto meža cūku līķu iznīcināšanu, par iespēju robežsargiem palīdzēt ar tehniku – kvadracikliem un vēl daudzi citi. Jāatzīmē, daudzi no sanāksmē izskatītajiem risinājumiem saistīti ar finansiāliem izdevumiem, tā, piemēram, pasākumi, kas saistīti ar cilvēku papildus iesaistīšanu apkarošanas pasākumu, aizsargtērpiem, dezinfekcijas līdzekļu nodrošinājumu.

30.jūnijā Krāslavas novadā plānots organizēt sanāksmi novada zemniekiem un uzņēmējiem. Par to būs detalizētāka informācija.


Pievieno komentāru

Komentāri 2

Resnais (lit.pseid.)®

ZZS pakļautajos Valsts un Pašvaldību uzņēmumos un iestādēs strādājošie laucinieki bieži braukā komandējumos, pieredzes apmaiņās un safari uz ārvalstīm, lūk rezultāts, Mūsu Tēvuzemē cūciņas mirst.

pirms 5 gadiem, 2014.06.27 11:48

s

ZZS pakļautajos Valsts un Pašvaldību uzņēmumos un iestādēs strādājošie laucinieki - šitām cūkām no ārzemju cūkām nekas nelīp un neko neatved,šitiem sviņuriem tikai nodokļu nauda līp klāt...

pirms 5 gadiem, 2014.06.27 21:18

Latvijas ziņas