Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Agronoms: Ziemāji izskatās cerīgi

Patlaban ziemāju - graudaugu un rapša - sējumi Latvijā ir labā stāvoklī un gadījumā, ja nedēļas nogalē gaidāmais sniegs uzkritīs uz sasalušas zemes, arī turpmākie mēneši sējumiem problēmas neradīs, informē Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) agronoms Oskars Balodis.

"Rudens bija ļoti labvēlīgs laicīgai ziemāju sējai, un tas deva iespēju sējumiem uzkrāt barības vielas pirms gaidāmās ziemas. Jāteic gan, ka prognozēt rudenī gaidāmās ražas vēl nav iespējams, jo tās var ietekmēt laika apstākļi vēl gaidāmajā ziemā, pavasarī un vasarā un tos, kā zināms, iepriekš nav iespējams paredzēt,” atzina Balodis.

Viņš arī sacīja, ka pirms meteoroloģiskās ziemas iestāšanās ziemāju labai pārziemošanai svarīgi, lai vispirms augsne sasalst un tikai pēc tam izveidojas sniega sega. "Tad viss būs kārtībā. Jācer arī, ka uz tiem laukiem, kur sakrājies liekais ūdens, tas pagūs iesūkties. Ja ūdens peļķes strauji sasals, cietīs apakšā esošie ziemāji,” sacīja agronoms.

LLKC augkopības speciālisti ziņo, ka ziemāju sējumi labā stāvoklī ir gan Kurzemē, gan Vidzemē, gan Latgalē. Labi sacerojušas kā graudaugu agrās šķirnes, tā arī vēlākās. Tomēr ir daži izņēmuma lauki Zemgalē un Latgalē, kur ziemāju zelmenis ir pārāk liels.

"Pie vainas, iespējams, ir ļoti agra sēja, palielināta izsējas norma, kā arī labvēlīgi apstākļi cerošanai. Iestājoties ziemai, šādos sējumos ir palielināts izsušanas risks," atzina agronoms.

Arī ziemas rapša lauki visā Latvijā ziemas apstākļiem sagatavojušies labi - rapša rozetei ir pietiekams lapu skaits, kā arī labi attīstīta sakņu sistēma. Tomēr līdzīgi kā graudaugu ziemājiem atsevišķās vietās rapsis jau ir nedaudz pāraudzis. Tas noticis pārāk agras sējas un augšanas regulatoru neizmantošanas dēļ. Pāraugušam rapsim ziemas nelabvēlīgie apstākļi var kaitēt vairāk, atzina Balodis.

Kā ziņots, Latvijā 2013.gada sezonā ražas apjoms sasniedz 1,79 miljonus tonnu. Pērn graudaugi tika iesēti apmēram 574 000 hektāru platībā, kas ir tuvu 2012.gada līmenim, saglabājot līdzšinējo tendenci, ka kopējais graudu platību apjoms ir stabils, ar tendenci nedaudz pieaugt.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas