Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina akcija «Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!»

Aprīļa sākumā Latvijā sākta krūšu veselības informatīvā kampaņa «Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!». Zemgali tajā pārstāv Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vecākā speciāliste veselības veicināšanā Linda Račika-Rezgale. Kampaņa norisināsies līdz maija beigām un tajā plānotas vairākas aktivitātes, informē pārvaldes pārstāve Dace Diržine. 

Ik gadu Latvijā gandrīz 200 000 sieviešu vecumā no 50 līdz 69 gadiem saņem valsts nosūtītu uzaicinājuma vēstuli bezmaksas krūšu veselības pārbaudei, taču to izmanto tikai 34 procenti sieviešu. Šā gada kampaņa veidota, lai vēlreiz uzrunātu sievietes un mudinātu viņas izmantot valsts sniegto iespēju – reizi divos gados ar mamogrāfijas metodi bez maksas pārbaudīt krūtis.

«Ja sieviete regulāri apmeklē ārstu un pārbauda savas krūtis – slimību iespējams atklāt laikus un tā noteikti ir ārstējama. Nevajag baidīties no nezināmā, bet gan stāties tam pretī. Ja krūts vēzis tiek atklāts agrīni, ir lielākas izredzes uz pilnīgu atveseļošanos un iespēja saņemt valsts apmaksātu mērķterapiju pret metastāžu attīstību, kas izmaksā vairākus desmitus tūkstošu eiro,» uzsver L.Račika-Rezgale. 

Katrai sievietei vismaz reizi mēnesī jāveic krūšu pašizmeklēšana, jo veidojumus krūtīs iespējams iztaustīt tieši ar šīs metodes palīdzību. Svarīgi atcerēties – vēzis nesāp – taču tam var būt nespecifiski simptomi, piemēram, nogurums, atgādina L.Račika-Rezgale.

No aprīļa līdz jūnijam Latvijā darbojas informatīvais tālrunis 27883443,  pa kuru zvanot, ikvienam iespējams saņemt atbildes uz interesējošiem jautājumiem par krūts vēzi, izmeklējumiem, diagnostikas vietām, mamogrāfiju un uzaicinājuma vēstulēm. Sievietei, kuru piemeklējis krūts vēzis, ir svarīgi nepalikt vienai ar savu diagnozi un pārdzīvojumiem, kā arī nenovērsties no draugiem un kolēģiem.

Kampaņas atklāšanas pasākumā Latvijas Onkoloģijas centra Krūts slimību klīnikas vadītājs, docents Jānis Eglītis informēja, ka 60 procentos onkoloģisko gadījumu sievietei krūts tiek saglabāta, bet nepieciešamības gadījumā var iegādāties arī implantu, kas izmaksā aptuveni 350 eiro. 

Kampaņa «Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu!» noslēgsies 25. maijā Rīgā ar krūšu veselības draudzības gājienu «Ejam kopā, lai dzīvotu!», kas norisināsies no Brīvības pieminekļa līdz Olimpiskajam Sporta centram, kur kopīgi varēs vērot labdarības basketbola spēli starp Latvijas un Grieķijas sieviešu izlasēm.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas