Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina mācīt iecietību un toleranci (FOTO) 1

Kopš 1995. gada pasaulē atzīmē Iecietības dienu, un šogad tai ir 20 gadu jubileja. Lai arī šī diena nav ieguvusi lielu popularitāti Latvijā, to noteikti vajadzētu atzīmēt vai vismaz pieminēt savās ģimenēs, skolās un citur sabiedrībā, «Ziņām» uzsvēra Jelgavas 4. sākumskolas skolotājs Miks Kapsis.

Jau dažus gadus ASV vēstniecības Latvijā, Lietuvā un Igaunijā ik vasaru rīko Baltijas mēroga iecietības nometni («Teaching Tolerance Through English Camp» jeb «Tolerance Camp»), kurā jauniešiem vecumā no 11 līdz 13 gadiem angļu valodā māca par iecietību, cilvēku dažādību, cieņu, labestību un individualitāti, lai viņi vēlāk varētu ar jauniegūtajām zināšanām dalīties ar sev tuvajiem. Lai kļūtu par šādas nometnes dalībnieku, skolai un to pārstāvošajam angļu valodas pedagogam jāpiedalās konkursā, kurā no katras valsts izvēlas divas skolas, un uzvaras gadījumā jāizraugās pieci tās skolēni dalībai nometnē, stāsta M.Kapsis.

Šovasar Latviju nometnē pārstāvēja Rīgas 95. vidusskola, kā arī Jelgavas novada Šķibes pamatskola – angļu valodas skolotājs Miks Kapsis ar saviem skolēniem Janeku Janiševu, Loretu Ozolu, Sabīni Mitkus, Amandu Tutāni un Leldi Nebari. Ne tikai etniskā, bet arī sociālās vides dažādība bija jūtama nometnē. «Bērni no mūsu skolas, kurā mācās ap 200 skolēnu, sastrādājās ar salīdzinoši milzīgu skolu audzēkņiem un demonstrēja darba spējas, iecietību un komunikācijas prasmes, kas bija vismaz tikpat labas kā pārējiem. Tik mazas ārpuspilsētas skolas bērniem, no kuriem daļa nav daudz pieredzējuši un dzīvo sarežģītos apstākļos, bija svarīgi šādā nometnē paplašināt savu redzesloku, iegūt jaunus draugus un mācīties kopā ar lieliskiem pasniedzējiem starptautiskā vidē,» akcentē M.Kapsis.

Katru gadu nometne norisinās citā Baltijas valstī, šogad tā notika Lietuvā, «Dvarčenu Dvaras» atpūtas vietā. Ik dienu skolēniem tika piedāvātas ļoti interesantas un līdz tam nepieredzētas angļu valodas mācīšanas metodes un aktivitātes, vienlaicīgi mācot ar iecietību saistītus tematus. Bērnus apciemoja viesi no Lietuvas un ASV, kas pārstāv dažādas profesijas – mazākumtautību fotogrāfs, pasākumu vadītājs, grāmatu autors, žurnālists, vēstnieks un citi svarīgu un aizraujošu profesiju pārstāvji. 

«Bērni varēja ne tikai uzlabot valodas zināšanas un veicināt savu toleranci, bet varbūt arī iedvesmoties nākotnes profesijas izvēlei. Pedagogi savukārt attīstīja valodas mācīšanas un komandas darba iemaņas, kā arī satuvinājās ar saviem skolēniem, kas veicinās produktīvāku sadarbībai nākotnē. Brīvajā laikā visi kopā apskatījām skaisto Lietuvu, mācījāmies viens par otra kultūru un vēl tuvāk iepazinām cits citu,» iespaidos dalās skolotājs.

Redzot, cik pozitīvu iespaidu šis piedzīvojums atstājis uz bērniem, M.Kapsis iesaka Iecietības dienai, 16. novembrim, nopietni pievērsties gan pedagogiem skolās, gan vecākiem mājās un runāt ar bērniem par stereotipiem mūsu sabiedrībā, iecietību, draudzību un vienkārši cilvēcisku mīlestību un cieņu citam pret citu. «Dažkārt tieši aizspriedumi un vienaldzība ir galvenie faktori, kas veicina nepatīkamu apstākļu veidošanos mūsu dzīvē. Pašreizējā politiskajā situācijā bērniem ļoti agri jāsāk skaidrot, cik dažādi mēdz būt cilvēki pasaulē un ka tā ir pasaules burvība, nevis kāds neciešams slogs neiecietīgajiem. Atzīmēsim 16. novembra svētkus savā vidē, cienot, mīlot citam citu, apzinoties otra atšķirības un priecājoties par tām. Tie nav svētki, kuros obligāti jācep tītars vai jāvāra zirņi, tie ir svētki, kad jābūt vienlīdzīgai sabiedrības daļai, nemeklējot trūkumus starp ārēji it kā atšķirīgiem cilvēkiem, bet pieņemot visus kā vienlīdz skaistus un svarīgus sabiedrībai kā mēs paši,» aicina M.Kapsis.

Foto no M.Kapša albuma

Pievieno komentāru

Komentāri 1

faina

Jauka iespēja gan pedagogam, gan bērniem apvienot patīkamo un noderīgo.... Žēl, ka nav šī skolotāja foto

pirms 3 gadiem, 2015.11.16 14:33

Latvijas ziņas