Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aicina neignorēt vardarbību pret sievieti

Lai mazinātu sabiedrības iecietību pret vardarbību, Labklājības ministrija sākusi sociālu kampaņu “Sitieni starp kaimiņiem un savējiem skar arī tevi”, aicinot neignorēt vardarbību pret sievieti vai ģimenē sev līdzās – pie kaimiņiem vai paziņu lokā.

Latvija ir viena no ES dalībvalstīm, kurās vardarbība pret sievietēm un ģimenē ir īpaši izplatīta, informē ministrija. No partnera vardarbības vismaz reizi dzīvē ir cietusi trešdaļa sieviešu, pusē sieviešu slepkavību Latvijā ir vainojams tuvinieks, bet trešdaļai vardarbības upuris dzīvo kaimiņos.

“Svarīgi apzināties, ka vardarbība nav sociāla norma – tā ir noziedzīga rīcība, uz to ir jāreaģē un par to jāziņo! Tāpēc ar šo sociālo kampaņu vēlamies iedrošināt līdzcilvēkus uz rīcību. Gribam panākt situāciju, ka cilvēks ir informēts, apzinās un vēlas rīkoties, lai palīdzētu no vardarbības ģimenē cietušām sievietēm,” uzsver labklājības ministrs Jānis Reirs.

2016. gada eirobarometra dati liecina, ka Latvijā gandrīz katrs sabiedrības loceklis zina vismaz vienu vardarbības upuri, biežāk – sievieti. Aptaujā 11 procenti respondentu norādīja, ka pazīst vardarbības upuri kolēģu vai studiju biedru vidū, 28 procenti pazīst vardarbības upuri ģimenes vai draugu lokā, savukārt 36 procenti pazīst vardarbības upuri tuvākajā apkaimē, tātad – kādu no kaimiņiem vai apkārtnes iedzīvotājiem. Latvijā šis rādītājs ir visaugstākais ES dalībvalstu vidū.

Uzsākot sociālo kampaņu, ministrija ne tikai aktualizē problēmu sabiedrībā, akcentējot līdzcilvēku lomu, bet arī aicina iesaistīties un ziņot par vardarbības gadījumiem, piedāvājot konkrētu rīcības plānu. Kaimiņi, tuvinieki, pamanot vardarbību līdzās, aicināti zvanīt uz tālruni 110, ja situācija ir kritiska, vai 116 006, lai saņemtu konsultatīvu atbalstu, kā pārtraukt vardarbību līdzās. Savukārt vardarbības upuri var saņemt valsts apmaksātu sociālas rehabilitācijas pakalpojumu un tiesiskās aizsardzības iespējas (tūlītēji nošķirt varmāku, saņemt valsts nodrošinātu juridisko palīdzību).

“Sabiedrībā pastāv iesakņojies uzskats, ka vardarbība ģimenē ir tās iekšēja lieta un nevienam no ārpuses nav tiesību un nepieciešamības iejaukties. Nereti iedzīvotājus ziņot par vardarbību attur dažādi iemesli – bailes par savu drošību, sekām un neziņa, kā rīkoties. Tomēr līdzcilvēku attieksme netieši iedrošina varmākas turpināt vardarbīgo attieksmi, savukārt upuri – nepretoties un nerisināt konfliktu,” situāciju iezīmē krīzes centra “Skalbes” vadītāja un psiholoģe Zane Avotiņa.

Saskaņā ar Valsts policijas datiem katru dienu tiek saņemti vairāk nekā 20 izsaukumu par konfliktiem ģimenē. Vardarbībai ir smagas sekas – 2016. gadā vardarbībā starp tuviniekiem nogalinātas 22 sievietes, cietušas 197.

Vardarbības pret sievieti izskaušanas simbols ir Baltā lentīte – kustība, kas visā pasaulē apvieno vīriešus, kuri iestājas pret vardarbību pret sievietēm. Bokseris Mairis Briedis, kurš kopš 2014. gada ir sabiedrībā izvēlēts Baltās lentītes vēstnieks, uzsver: “Ir tik daudz dažādu ikdienas situāciju, kurās sievietes piepilda mūsu dzīvi, ka to visu nemaz nav iespējams uzskaitīt. Mums, vīriešiem, viņas ir jāciena un jāmīl. Vardarbība pret sievieti nav vīriešu cienīga rīcība, bet gan vājuma un gļēvuma pazīme. Nāk Ziemassvētku laiks, kas nes līdzi teicienu, kurš arī vislabāk atspoguļo manu mērķi, iestājoties par sieviešu aizstāvību pret agresiju ģimenēs, – miers virs zemes un cilvēkiem labs prāts.”

Kampaņa tiek īstenota ar ES programmas “Tiesības, vienlīdzība un pilsonība” un Labklājības ministrijas līdzfinansējumu projektā “Izpratnes veidošanas kampaņa par nulles toleranci attiecībā uz vardarbību pret sievietēm”.


Foto: no interneta resursiem


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas