Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji atbalsta kontrabandas preču iegādi 6

Teju puse – 45 procenti – Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka kontrabandas preču tirdzniecība Latvijā nav nekas nosodāms, turklāt pēdējā gada laikā trešdaļa iedzīvotāju (34 procenti) ir pirkuši kādu no kontrabandas precēm (tabaku, alkoholu vai degvielu), tostarp kontrabandas tabaku ir iegādājušies 27, kontrabandas alkoholu – 15 un kontrabandas degvielu arī 15 procenti, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.

Vienlaikus lielākais vairums jeb 69 procenti iedzīvotāju valsts institūciju cīņu ar kontrabandu ir novērtējuši kā nesekmīgu, savukārt 16 procenti to ir novērtējuši kā sekmīgu, bet 15 procenti nav snieguši konkrētu vērtējumu. Nedaudz mazāk nekā puse jeb 46 procenti iedzīvotāju domā, ka valstij vajadzētu pastiprināt cīņu pret dažādu kontrabandas preču tirdzniecību, kas nozīmē, ka kontrabandas preces būtu mazāk pieejamas un kļūtu dārgākas, informē Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK).

«Pētījuma rezultāti nav iepriecinoši, tie vēlreiz apliecina to, ka nelegāli ievestās, tirgotās un pat šeit uz vietas ražotās produkcijas problēma mūsu valstī ir milzīga, un valdībai, lemjot par jaunām nodokļu un ierobežojumu iniciatīvām, kas attiecas uz akcizētajām precēm, to būtu jāņem vērā. Pretējā gadījumā dažādas līdz galam nepārdomātas un neizdiskutētas iniciatīvas, kā piemēram, plānotais alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu tirdzniecības aizliegums degvielas uzpildes stacijās un mazajos veikalos, vai tievo un mentola cigarešu tirdzniecības aizliegums, vēl vairāk saasinās kontrabandas problēmu un radīs vēl lielākus zaudējumus gan valsts budžetam, gan godīgajiem uzņēmējiem,» uzsver LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Pēdējā gada laikā kādu no kontrabandas precēm (tabaku, alkoholu vai degvielu) ir pirkuši trešdaļa iedzīvotāju. 23 procenti iedzīvotāju atzīst, ka ne paši, ne viņu ģimenes locekļi nav iegādājušies nevienu no minētajām kontrabandas precēm, taču viņu paziņu lokā ir cilvēki, kuri to ir darījuši. Savukārt 41 procents iedzīvotāju norāda, ka ne paši, ne viņu ģimenes locekļi nav iegādājušies šādas preces, kā arī viņiem nav pazīstami cilvēki, kuri būtu tās pirkuši. Kontrabandas tabaku, alkoholu vai degvielu biežāk iegādājas vīrieši, iedzīvotāji ar zemiem ienākumiem, kā arī Latgalē dzīvojošie.

Aptaujas dati liecina, ka vairākums jeb 79 procenti uzskata, ka smēķētāju skaits nemainīsies, ja Latvijā aizliegs tirgot tievās un mentola cigaretes. Ja aizliegums Latvijā tirgot tievās un mentola cigaretes stātos spēkā, tad kontrabandas apjomi nemainītos, tā uzskata 46 procenti iedzīvotāju. Savukārt 35 procenti uzskata, ka, pateicoties šādam aizliegumam, kontrabandas apjomi pieaugs, bet trīs procenti - ka samazināsies.

Kopumā 66 procenti iedzīvotāju neatbalsta ideju par aizliegumu degvielas uzpildes stacijās tirgot cigaretes un alkoholiskos dzērienus, savukārt 21 procents respondentu uzskata, ka šādu aizliegumu vajadzētu ieviest.

Ja iepriekšminētais aizliegums stātos spēkā, tad smēķētāju un alkohola lietotāju skaits nemainītos, tā uzskata vairums jeb 81 procents, desmit procenti domā, ka samazinātos, bet viens procents – ka palielinātos.

Savukārt vaicāti par galvenajām problēmām, kuras Latvijas valdībai būtu jārisina vispirmām kārtām, iedzīvotāji atzīst, ka tās ir saistītas ar ienākumiem, proti, jāpalielina minimālā alga (53 procenti), kā arī jāindeksē pensijas (49 procenti). Vēl bieži tika minēti sekojoši problēmjautājumi – veselības aprūpes finansēšana, ceļu uzlabošana un korupcijas apkarošana (attiecīgi 46, 42 un 38 procenti).

Tikai četri procenti iedzīvotāju uzskata, ka Latvijas valdībai kā prioritāte būtu jānosaka jautājumi, kas saistīti ar alkoholisko un tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežošanu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

tekla

es arī atbalstu, pērku un pirkšu, bet valsts sektora izšķērdētāji ar savu propogandu "maksājiet, viņā saulē būs labāk" lai iet irst :))

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 11:14

john

Dēļ tādām aitām mēs arī esam tur, kur esam. Noteikti visskaļāk blēj, ka slikti ceļi, mazi pabalsti! Kāds gudrs cilvēks reiz teica: Nejautā, ko šī valsts var dot tev, bet pajautā, ko tu vari dot šai valstij! Bet tādām, kā tu, to nesaprast....

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 13:05

.

Kas tad ir kontrabanda,nenomaksats valdibai nodoklis.Es par beznodoklu dzivi.

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 11:59

vārds

pēc tievo cigarešu aizlieguma kontrabasa lietotājus varēs ērti ķert uz ielām.

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 12:17

vijs

Lielākā daļa latvijas iedzīvotāju ir zemi ienākumi,tātad arī kontrabandas preces spiesti pirkt lai varētu izdzīvot.
Un nevajag stāstīt par kaitīgumu,ar zemiem ienākumiem arī veikalā sevišķi kvalitatīvu ,veselīgu preci nenopirksi.Kontrabanda ir sekas,jācīnās ar cēloņiem.

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 12:34

bubucis

par degvielu piekrītu, kaut arī nevar galvot par kvalitāti, bet kurā vietā veselīgumu un nespēju izdzīvot redzi cigaretēs un alkaholā, nevaru saskatīt.

pirms 5 gadiem, 2013.10.01 12:52

Latvijas ziņas