Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apzinās aizsargājamo biotopu izplatību un kvalitāti

Lai iegūtu pilnīgu un detalizētu informāciju par esošajām dabas vērtībām Latvijā, kā arī tās efektīvi pārvaldītu un plānotu teritoriju saimniecisko darbību, pirmo reizi visā valstī uzsākta ES nozīmes īpaši aizsargājamo biotopu jeb dzīvotņu izplatības un kvalitātes apzināšana – dabas skaitīšana, kas tiks veikta gan valsts, gan privātajās zemēs, informē Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Līga Ivanova.

Biotops ir viendabīga teritorija, kuru apdzīvo kādas konkrētas dzīvnieku vai augu sugas, kuras piemērojušās noteiktiem dzīves apstākļiem, tas ir, zālāji, meži, purvi, jūras piekraste un kāpas, upes, ezeri, iežu atsegumi. Dabas skaitīšanas uzdevums ir noskaidrot, kāds ir šo dzīvotņu daudzums, veidi, izplatība un kvalitāte.

Projekta rezultātā tiks iegūta detalizēta informācija par biotopu izplatību un kvalitāti, un šī informācija būs savietota starp valsts iestādēm. Tādējādi tiks atvieglota dažādu atļauju un saskaņojumu izsniegšana un saņemšana, samazināsies termiņi un izdevumi gan privātīpašniekiem, gan valsts iestādēm. Precīzi, aktuāli un zinātniski iegūti dati par biotopu daudzumu un kvalitāti ļaus efektīvāk līdzsvarot dabas aizsardzības un tautsaimniecības attīstību. Vienlaikus tas sniegs plašākas iespējas pārdomāti plānot teritoriju saimniecisko darbību un efektīvāk pārvaldīt ierobežotos dabas resursus.

Dabas skaitīšana ilgs trīs gadus, un šajā laikā Dabas aizsardzības pārvaldes uzdevumā eksperti veiks aizsargājamo biotopu inventarizāciju gan valsts, gan privātajās zemēs. Eksperti apskatīs teritoriju dabā, aizpildīs speciālu anketu un kartē iezīmēs precīzu konstatētā biotopa robežu.

Jāņem vērā, ka eksperti pārbaudīs tikai tās teritorijas, kurās potenciāli iespējama aizsargājama biotopa sastopamība – lielākoties esošajās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos.

Ņemot vērā veicamo darbu apjomu, inventarizējamās teritorijas sadalītas pa kvadrātiem, un katru gadu paredzēts pārbaudīt noteiktu kvadrātu skaitu. Gan pašvaldības, gan privāto zemju īpašnieki (tiesiskie valdītāji), kuru īpašumos plānota dabas vērtību apzināšana, pirms noteikto teritoriju vērtēšanas saņems informatīvu vēstuli, savukārt, ja dabas skaitīšanas laikā būs atrasta nozīmīga dabas vērtība, īpašnieks arī par to tiks rakstiski informēts.

Dabas vērtību apzināšanas darbus veic saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apstiprināto un Zemkopības ministrijas saskaņoto ES nozīmes biotopu izplatības un kvalitātes apzināšanas un darbu organizācijas metodiku. Saskaņā ar atklāta konkursa “ES nozīmes aizsargājamo biotopu inventarizācija Latvijā” rezultātiem, biotopu kartēšanu veic personu apvienība SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment” un Latvijas Dabas fonds.

Dabas skaitīšana tiek īstenota ES Kohēzijas fonda projektā “Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā” jeb “Dabas skaitīšana”. Dabas vērtību apzināšana jeb biotopu kartēšana ir tikai viena no projekta “Dabas skaitīšana” aktivitātēm. ”Dabas skaitīšana” ietver arī 20 esošo īpaši aizsargājamo dabas teritoriju plānu un piecas sugu aizsardzības (apsaimniekošanas) plānu izstrādes.

Detalizēta informācija par dabas skaitīšanu lasāma www.skaitamdabu.gov.lv

Foto: dabasdati.lv

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas