Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atgūt pārmaksāto nodokli par bērnu interešu izglītību plāno 82 procenti vecāku 1

No 2016. gada vecākiem būs iespēja atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļu no summām, kas samaksātas par bērnu interešu izglītību – piemēram, mūzikas, deju vai sporta nodarbībām. «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta veiktā iedzīvotāju aptauja liecina, ka šādu iespēju izmantot plāno 82 procenti aptaujāto vecāku, «Ziņas» informēja institūta pārstāve Evija Kropa.

Lielākā daļa (73 procenti) vecāku norādījuši, ka viņu bērni apmeklē kādus pulciņus ārpus mācību iestādes obligātās programmas. Pulciņu apmeklējuma intensitāte tieši saistīta arī ar vecāku ienākumiem – zemākajā ienākumu grupā (līdz 300 eiro) 60 procenti vecāku norāda, ka bērni apmeklē interešu izglītības pulciņus, bet augstākajā ienākumu grupā (virs 900 eiro) tie ir jau 83 procenti.

Vairums vecāku savus bērnus nodarbina sporta (47 procenti), dejošanas (39 procenti) un mūzikas (38 procenti) pulciņos. Rīgā ievērojami populārāki ir datorzinātņu un/ vai elektronikas pulciņi. Laukos bērni biežāk nekā pilsētās apmeklē dejošanas, dziedāšanas un mākslas nodarbības.

IIN pārmaksa būs atgūstama tāpat kā izdevumiem par izglītības iegūšanu un par ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu, proti, reizi gadā iesniedzot gada ienākumu deklarāciju kopā ar attaisnojuma dokumentiem. Katrs desmitais vecāks atzīst, ka šo iespēju neizmantos, jo atgūstamā summa ir pārāk maza un tas neattaisno ieguldīto darbu. Skeptisko vecāku īpatsvars lielāks laukos salīdzinājumā ar Rīgu un citām Latvijas pilsētām. Tajā pašā laikā daļa iedzīvotāju jauno likumdošanas iniciatīvu uzlūko tieši kā papildu motivāciju beidzot aizpildīt un iesniegt deklarāciju, kas nekad iepriekš nav darīts. 

«Tiem, kuri vēl ne reizi nav mēģinājuši iesniegt gada ienākumu deklarāciju, šis ir vēl viens iemesls, kāpēc to tomēr izdarīt un iekļaut ikgadējā finanšu plānošanas rutīnā. Plašāks attaisnoto izdevumu loks veicina deklarāciju iesniedzēju skaita pieaugumu, jo arvien lielākai iedzīvotāju daļai ir iespēja personīgi uz sevi attiecināt noteiktu izdevumu veidu, kas gala rezultātā sniedz nepieciešamo stimulu valstij pārmaksāto nodokli tomēr atprasīt,» atzīst E.Kropa.

Tā kā grozījumi Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā attiecībā uz izdevumiem par interešu izglītības programmu apgūšanu bērniem stājas spēkā 2016. gada 1. janvārī, šos izdevumus varēs atgūt 2017. gadā, iekļaujot tos 2016. gada ienākumu deklarācijā. Vienlaikus attaisnoto izdevumu ierobežojošā norma deklarācijas iesniedzējam vai viņa ģimenes loceklim paliek nemainīga – 213,43 eiro. 

Aptauja veikta maijā, aptaujājot 440 respondentu, kuriem ir bērni vecumā līdz 18 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku teritorijās.


Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ināra

Es arī plānoju, taču tagad izskatās, ka neviens pulciņš neatbilst prasībām, lai par to varētu dabūt atmaksu. Tā lūk.

pirms 3 gadiem, 2016.01.07 20:22

Latvijas ziņas