Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Atkal uzietas bakteriālās iedegas; Jelgavas novads, kur atklāja pirmoreiz, nav skarts

Divos savstarpēji tuvā attālumā no bumbierēm ņemtos paraugos Tukuma novadā konstatēta bīstama augļu koku slimība – bakteriālās iedegas –, tāpēc Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD) pieņemts lēmums par fitosanitāro pasākumu piemērošanu – apstādījumi, kuros konstatēts šis augu karantīnas organisms, tiek atzīti par bakteriālo iedegu perēkli un teritorija trīs kilometru rādiusā ap perēkli – par buferzonu, informē dienesta pārstāve Dace Ūdre. 

Pamatojoties uz pieņemto lēmumu par fitosanitārajiem pasākumiem, jāiznīcina divas inficētās bumbieres, ābele ar vizuālajām bakteriālo iedegu pazīmēm un klinteņu dzīvžogs 26 metru garumā.

Šogad VAAD veicis 618 pārbaudes bakteriālo iedegu atklāšanai. Tāpat kā katru gadu īpaša uzmanība tiek pievērsta stādaudzētavām un to apkārtnei (šogad veiktas jau 195 pārbaudes), kā arī komercdārziem – lielajiem augļu dārziem, kur tiek audzēti tirdzniecībai paredzētie augļi (veiktas 182 pārbaudes). Pārējās pārbaudes notikušas dažādās šīs slimības saimniekaugu augšanas vietās – piemājas, pamestos dārzos, apstādījumos, savvaļā, kā arī tirdzniecības vietās.

Līdz 7. augustam paņemti 335 paraugi, no tiem izanalizēti 199. Bakteriālās iedegas konstatētas divos savstarpēji tuvā attālumā no bumbierēm ņemtos paraugos Tukuma novadā.

Latvijā bakteriālās iedegas pirmo reizi konstatētas 2007. gada jūlijā, kad 26 šīs slimības perēkļus VAAD inspektori vispirms atklāja Jelgavas novadā Zemgalē, bet vēlāk arī Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionos. Visplašāk bakteriālās iedegas bija izplatītas Zemgalē. Ierobežot šo slimību var, vienīgi izcērtot un iznīcinot inficētos un apkārtējos kokus.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas