Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ceturtā daļa PTAC pērn pārbaudīto gāzes balonu bijuši neatbilstoši; kontrole turpināsies 3

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) pērn veica pārbaudes 28 gāzes balonu tirdzniecības vietās, pārbaudot gandrīz 1000 balonus, un 253 no tiem bijuši neatbilstoši - UAB "Saurida" baloni. Gāzes baloni šogad ir viena no PTAC prioritārajām jomām tirgus uzraudzībā, tādēļ kontrole turpināsies.

Kā aģentūru LETA informēja PTAC pārstāve Sanita Gertmane, PTAC kapacitāte neļauj veikt kontroles mazajās gāzes balonu tirdzniecības vietās katrā reģiona vietā, tādēļ ir svarīgi, ka arī patērētāji zina, kādus balonus izvēlēties, proti, ka tiem ir jābūt pildītiem Latvijas teritorijā vai arī marķētiem ar "pī" zīmi, ka ir jābūt informācijai un pārvadāšanas, glabāšanas informācijai valsts valodā, kā arī informācijai par pēdējo balona uzpildītāju, kura parasti tiek norādīta uz balona drošības uzlīmes un garantijas talonā.

Gertmane papildināja, ka šogad šim tirgum tiks pievērsta pastiprināta uzmanība.

LETA jau ziņoja, ka PTAC uzdevis "Saurida" līdz 31.janvārim izņemt neatbilstošos gāzes balonus no tirdzniecības vietām - ja lēmums netiks pildīts, kompānijai var tikt piemērots sods līdz 14 000 eiro.

PTAC kontrolē, lai balonu tirdzniecības un apmaiņas punktos patērētājiem tiktu piedāvāti tikai atbilstoši uzpildīti un marķēti gāzes baloni. Tāpat arī PTAC kā bīstamo iekārtu reģistrēšanas un uzraudzības iestāde veic pārbaudes arī balonu uzpildes vietās, lai pārliecinātos, ka viss notiek atbilstoši normatīvajiem aktiem. Savukārt "Saurida" baloni ir pildīti Lietuvā, un par šādu uzpildes staciju darbu PTAC kā uzraudzības iestādei nav informācijas, līdz ar to nav ziņu, kā notiek balonu uzpilde, un vai, piemēram, ventiļi patiešām tiek pārbaudīt pirms, uzpildes laikā un pēc uzpildes.

"Tā kā nav pārliecības, kā šie baloni ir uzpildīti, tad mēs nevaram apgalvot, ka tie ir droši patērētājam, bet nevaram teikt, ka tie ir bīstami. Svarīgākais ir tas, lai patērētāji neiegādātos šādus nepārbaudītus balonus, jo tie var izraisīt lielākus riskus nekā tie, kuru uzpildes process ir veikts atbilstoši normatīvajai bāzei, baloni netiek atsaukti no patērētājiem," papildināja Gertmane.

Jau ziņots, ka PTAC ar pērnā gada nogales lēmumu aizliedzis "Saurida" izplatīt un uzlicis par pienākumu izņemt no tirgus 50 litru tilpuma gāzes balonus, kas ražoti Padomju Savienībā saskaņā ar GOST tehniskajām prasībām, laisti tirgū pirms 2003.gada un nav uzpildīti Latvijā saskaņā ar pašreiz spēkā esošo normatīvo aktu prasībām. PTAC aicina patērētājus neiegādāties "Saurida" izplatītos gāzes balonus, kas ir plaši pieejami gāzes balonu apmaiņas punktos un tirdzniecības vietās visā Latvijā. Tāpat PTAC aicina arī izplatītājus nepiedāvāt uzņēmuma pildītos gāzes balonus tirdzniecības un balonu apmaiņas punktos.

PTAC, veicot pārbaudes, ir konstatējis, ka Latvijas tirgū ir plaši pieejami un patērētājiem piedāvāti "Saurida" uzpildītie 50 litru tilpuma gāzes baloni, kas ražoti Padomju Savienībā saskaņā ar GOST tehniskajām prasībām jeb tā saucamie "sarkanie baloni" vai "GOST baloni", kas laisti tirgū pirms 2003.gada, kā arī nav uzpildīti Latvijā saskaņā ar normatīvo aktu prasībām.

Kā biznesa portālam "Nozare.lv" iepriekš skaidroja Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāve Evita Urpena, Latvijā apritē esošo 50 litru tilpuma vairākkārtēji uzpildāmo balonu (kas ražoti vēl Padomju Savienībā saskaņā ar PSRS tehniskajām prasībām) statuss tiek atzīts par nedrošu un neatbilstošu Eiropas Savienības (ES) kvalitātes un drošuma prasībām. Šādiem baloniem būtu jāveic atbilstības pārvērtēšana. Šāda situācija ir izveidojusies ar gandrīz visiem 50 litru sarkanajiem baloniem, kas ir nākuši apritē līdz 2003.gada 1.jūlijam. Attiecīgi arī šo balonu riski cilvēku veselībai un dzīvībai ir daudz augstāki nekā jaunajiem baloniem, kas atbilst ES drošuma prasībām.

EM pārstāve uzsvēra, ka gāzes balonu tirgus Latvijā patlaban funkcionē pēc "pudeļu taras" principa, proti, izlietojot gāzes balonu un nododot to gāzes balonu tirgotājam, pretī tiek saņemts jau cits, uzpildīts gāzes balons. "Jāatzīst, nereti netiek ņemts vērā, ka gāzes balons ir tvertne, kuras iekšienē ir pietiekami liels spiediens, un tās bojājumu vai nepareizas lietošanas rezultātā var notikt nelaimes gadījums ar letālām un neatgriezeniskām sekām. Izstrādājot regulējumu gāzes balonu apritei, tiktu panākta tiesiskā skaidrība gāzes balonu tirgū, kā arī tiktu definēti godīgi un caurskatāmi tirdzniecības nosacījumi," stāstīja ministrijas pārstāve.

Nolūkā nodrošināt skaidru un pakāpenisku ES drošuma prasībām neatbilstošu gāzes balonu izņemšanu no aprites, neradot nesamērīgus izdevumus ne patērētājiem, ne komersantiem - gāzes balonu uzpildītājiem -, Ministru kabineta sēdē 2012.gada 4.decembrī tika nolemts no 2013.gada sākt pakāpenisku gāzes balonu, kuri neatbilst ES noteiktajām drošuma prasībām (tie, kuriem nav ''pī'' marķējuma), nomaiņu un izņemšanu no aprites, nosakot patlaban apritē esošo gāzes balonu izmantošanas laiku līdz 2014.gada 1.janvārim.

Tomēr, lai saskaņoti īstenotu ES prasībām neatbilstošo gāzes balonu izņemšanu no tirgus ar citām Baltijas valstīm un neradītu riskus gāzes balonu pieejamībai, tika pagarināts pārejas periods. Baltijas valstīs tiks īstenota saskaņota ES tehniskajām prasībām neatbilstošo gāzes balonu izņemšana no tirgus, kas nozīmē, ka Latvijā 2015.gada 1.janvārī stāsies spēkā aizliegums balonus uzpildīt un tirgot, bet to lietošana tiks aizliegta, sākot ar 2015.gada 1.jūliju.

Vienlaikus pirms šo gāzes balonu izņemšanas no tirgus EM plāno izstrādāt jaunu normatīvo regulējumu gāzes balonu apritei, risinot arī neskaidro jautājumu par gāzes balona īpašumtiesībām. Tiesa, EM neprecizēja, kad jaunais normatīvais regulējums varētu tikt izstrādāts.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

sando

ne reizes nau dzirdēts ka gāzes avārija mūtu notikusi balona defekta dēļ visas avārijas notikušas pašu neuzmanības nevīžības dēļ nenoslēgti gāzes ventiļi nenoslēgti baloni bojāti krāni ventiļi plītis bet to ka vecos padomju laika balonus grib uztaisīt pa vainīgiem tad drīzāk jāskatās kam tas ir izdevīgi visdrīzākais kārtējais aferistu stiķis niķis tos nepērc pērc no manis mani ir no eiropas

pirms 5 gadiem, 2014.02.01 09:36

vārds

Nu nevajag muldēt,daudzi sprādzieni notikuši tieši gāzes noplūdes gadijumos no baloniem

pirms 5 gadiem, 2014.02.02 11:25

no malas

kārtējais fuflo , vēl jāpieliek jaunas mašīnas pirkt,sievas ,vīrus mainīt, kāpēc man neprasa ko es gribu,kas grib lai maina ,nu ja latu nav , iero kabatā, gar skatlogiem es staigāt varu ,pirkt nav lemts man

pirms 5 gadiem, 2014.02.03 08:47

Latvijas ziņas