Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Cigaretes varēs pirkt tikai no 21 gada vecuma; smēķēt nedrīkstēs tuvāk par 10 metriem no dzīvojamo māju durvīm 12

Nesmēķētāju tiesības uz svaigu, nepiesārņotu gaisu un tiesības nepaaugstināt saslimšanas risku ir prioritāras pār smēķētāju interesēm. To nosaka Saeimā ceturtdien, 12.jūnijā, otrajā lasījumā pieņemtās izmaiņas likumā, kas reglamentē tabakas izstrādājumu tirdzniecību, reklāmu un lietošanu. Deputāti ir atbalstījuši virkni stingrāku smēķēšanas un tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumu, tostarp līdz 21 gadam paceļot vecuma slieksni cigarešu pirkšanai. 

«Deputāti ir atbalstījuši Ārstu biedrības ierosinājumu likumā skaidri un gaiši ierakstīt, ka nesmēķētāju tiesības dzīvot nepiedūmotā vidē stāv augstāk par smēķētāju interesēm. Līdztekus smēķētājiem būs jāsadzīvo ar aizvien jauniem ierobežojumiem un neērtībām, kas ikreiz atgādinās, vai labāk tomēr nebūtu atteikties no šī nāvējošā ieraduma,» norāda par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. 

Saeima nolēma papildināt likuma «Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu» mērķi, nostiprinot tajā vispārēju principu, ka smēķēšana citas personas klātbūtnē ir aizliegta, ja cita persona pret to iebilst. 

Līdztekus likumprojekts paredz virkni jaunu smēķēšanas ierobežojumu. Smēķēt būs aizliegts publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja viņa pret to iebilst, kā arī jebkurā vietā, kur atrodas bērni. Ja kādas mājas iedzīvotājiem būs pamatoti iebildumi, smēķēt nedrīkstēs arī uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām. 

Savukārt aizliegums smēķēt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās papildināts ar normu, ka smēķēt nedrīkst arī tuvāk par 10 metriem no šo māju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem. 

Komisijā atbalstīta arī jauna smēķēšanas definīcija, ietverot tajā elektronisko cigarešu smēķēšanu. Tādējādi smēķēšanas ierobežojumi attieksies arī uz elektroniskajām cigaretēm, uzsver komisijas vadītāja. 

Attiecībā uz tabakas izstrādājumu pieejamību Saeima līdz 21 gadam palielina vecumu, no kura drīkstēs iegādāties cigaretes. Savukārt personām no 21 līdz 25 gadiem, iegādājoties tabakas izstrādājumus, būs pienākums bez uzaicinājuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Līdzīga kārtība noteikta, personām līdz 25 gadu vecumam iegādājoties alkoholiskos dzērienus. 

Tabakas izstrādājumu tirdzniecība līdztekus jau iepriekšējiem ierobežojumiem būs aizliegta arī valsts un pašvaldību iestāžu telpās un teritorijās, kā arī internetā. 

Par grozījumiem likumā «Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu» trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai. 

Pievieno komentāru

Komentāri 12

Pēteris

Uz balkoniem arī tomēr vajadzētu aizliegt smēķēt.

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 15:35

Perdelis

Bezdēt uz balkona varees? Jeb sabtransaa?

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 20:34

perdelim

Bezdi savā segā vai piebezdi pilnu māju.

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 21:15

Perdelis

Nee, peec zirnju putras paradti braucu ar autobusu vizinaaties

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 22:07

UN PARKOS!

Un vairāk jāskatās, lai nesmēķē parkos un pasākumos! Tikko Bīriņu pils Vasarsvētkos bija pilns ar pīpmaņiem!

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 16:20

Andris

Būs jāpalielina nodokļi!Ja samazināsies akcīzes ienākumi no tabakas izstrādājumiem,budžetniekiem,nebūs no kā,izmaksāt algas.

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 18:42

armis

viņi tur tai saeimā ar galvu domā ??? Pārdot nedrīkst, bet pīpēt drīkst !!! :D :D :D

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 19:47

arnis

Debilaa latvija :D lidmasina var vilkt elektronisko a te redz nevarees :D kaadu launumu nodara tvaiks ? :D taga prjam visa latvija panjems un atmetiis smekesanu ja :D

pirms 5 gadiem, 2014.06.12 23:50

margarīns

tak lieciet tos pīpmaņus mierā, nejau tagad visi atmetīs smēķēšanu! Nepārdos, bet pīpēt jau tāpat varēs! Kārtējais saeimas murgs ...

pirms 5 gadiem, 2014.06.13 00:24

tron

Tautiešiem jāpierāda, ka Saeima strādā. Nu izdomāja šo, omes tik sajūsmā būs!

pirms 5 gadiem, 2014.06.14 12:08

meitēns

Neesmu ome, bet tāpat sajūsmā.

pirms 5 gadiem, 2014.06.16 11:27

Latvijas ziņas