Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Deputāti satraukti par situāciju bērnu namos un aicina lauzt pastāvošo praksi 6

Situācija Latvijas bērnu namos ir kritiska un prasa būtiskas izmaiņas, laužot līdzšinējo praksi un institūciju darbu pakļaujot bērna interesēm, nevis otrādi, vēsta Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja preses dienests. 

Ņemot vērā ierēdniecības līdzšinējo pasivitāti, problēmai ir nepieciešams risinājums politiskā līmenī. To otrdien, 14.aprīlī, pēc Saeimas komisiju kopsēdes, kurā deputāti iepazinās ar tiesībsarga veiktās pārbaudes rezultātiem par bērnu tiesību pārkāpumiem ārpusģimenes aprūpē, uzsver Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.   

„Deputāti šodien varēja pārliecināties par milzīgo plaisu, kas izveidojusies starp bērnu institucionālo aprūpi „uz papīra” un to, kas daudzviet notiek reālajā dzīvē. Jāpateicas Tiesībsarga birojam par vērtīgo analīzi, kas palīdzēja izgaismot patieso situāciju daudzos bērnu namos. Ir skumji apzināties, ka šo jomu uzraugošā ierēdniecība pastāvošo praksi acīmredzot uzskatījusi par pieņemamu, jo trauksmes zvans ir atskanējis tikai pēc tiesībsarga publiskotā pētījuma,” norāda I.Laizāne.   

„No tiesībsarga ziņojuma izriet, ka ar likumiem viss ir kārtībā, bet ir sistēmiskas problēmas ar to īstenošanu dzīvē pašvaldībās un skolās. Fakti ir ļoti skaudri. Bērni ar uzvedības traucējumiem vairākus mēnešus pavada psihoneiroloģiskajās slimnīcās, lai gan viņiem nepieciešams psiholoģisks un sociāls atbalsts, nevis medikamentoza ārstēšana. Bērni ceļā no bērnu nama uz internātskolu brauc uz otru Latvijas malu, jo pašvaldībai jāpērk lētākais pakalpojums. 69 bērni bērnu namā pavadījuši vairāk par desmit gadiem, lai gan tam jābūt tikai pagaidu risinājumam, kamēr tiek atrasts bērnam piemērotāks aprūpes veids,” secina Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.   

Kā noskaidroja deputāti, 34 pašvaldību bērnu namos uzturas 1354 bērni. No tiem internātskolas apmeklē 288 bērni, bet 372 ievietoti psihoneiroloģiskajās slimnīcās. 

Kā norāda I.Laizāne, tiesībsarga pārbaudēs konstatētie fakti norāda gan uz speciālistu kompetences trūkumu, gan to, ka atsevišķos gadījumos pašvaldības, bērnu namu darbinieku vai skolas intereses diemžēl stāv pāri bērnu interesēm. „Bērni kā futbola bumba ceļo starp bērnu namu, internātu un psihoneiroloģisko slimnīcu. Katrā vietā cer, ka citur viņam varēs palīdzēt labāk, bet nav neviena, kas līdz galam uzņemtos atbildību par šo cilvēku. Un beigās mēs brīnāmies, ka nākamā pietura nereti ir cietums,” pauž I.Laizāne vadītāja. 

Kā uzsver A.Barča, Saeimas komisijas paudušas apņemšanos cieši sekot valdības darbam pie ārpusģimenes sistēmas reformām, tādēļ labprāt deleģēs savus pārstāvjus šo jautājumu risināšanai izveidotā darba grupā. Pēc deputātu priekšlikumu apkopošanas komisijas plānojušas vērsties pie Ministru prezidentes, piedāvājot savu skatījumu par veicamajiem sistēmas pilnveidojumiem. 

Vienlaikus pozitīvi vērtējama Labklājības ministrijas iniciatīva stiprināt ārpusģimenes aprūpi un pilnveidot adopcijas sistēmu, kam nākamgad kā jaunai politikas iniciatīvai būtu nepieciešami 4,7 miljoni eiro, norāda komisiju vadītājas. 

Foto: Ernests Treijs

Pievieno komentāru

Komentāri 6

bet

labāk uz ārzemēm , nekā Latvijā cietumā .

pirms 4 gadiem, 2015.04.15 11:42

s

Deputāti satraukti, jo izrādās ka vispār ir bērnu nami, līdz šai dienai tas viņiem nebija zināms...

pirms 4 gadiem, 2015.04.15 12:41

Avgulis

Nē, nē atdot par vergiem zemniekam Caunem.

pirms 4 gadiem, 2015.04.15 15:56

ha

Izskatās, ka runa ir par vecu ļaužu pansionātiem!?

pirms 4 gadiem, 2015.04.16 09:26

Latvijas ziņas