Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dižkoku apzināšanas akcijā pieteikti vairāk nekā 2500 koku

Dabas aizsardzības pārvaldes un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja kopīgajā akcijā “LV100 dižošanās” trīs mēnešu laikā pieteikti vairāk nekā 2500 varenu un vērtīgu koku. Visbiežāk dabā atpazīti dižozoli, liecina Dabas aizsardzības pārvaldes apkopotie dati.

Kopš šī gada jūlija īpaši izveidotajā digitālajā kartē www.dizosanas.lv100.lv individuālie dižkoku meklētāji ievietojuši aprakstus un fotogrāfijas par pustūkstoti koku, informē Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Maija Rēna. Papildus tam datus par vairāk nekā 2000 kokiem valstij dāvinājis dabas pētnieks dižkoku meklēšanas entuziasts Arnis Bērziņš.

Iedzīvotāji elektroniski pieteikuši 180 ozolus, 70 liepas, 24 vītolus, apmēram 20 kļavu un tikpat ošu. Līdzās plaši zināmiem un vieglāk atpazīstamiem kokiem uzrādīti dati par varenām ābelēm un meža bumbierēm, kadiķiem, priedēm un dižām eglēm.

“Apzināti daudzi ļoti iespaidīgi un dižkoka statusam atbilstoši koki, piemēram, vairāk nekā piecus metrus resnais Mālkalnu vītols un 5,6 metrus dižais Kalnāju vītols. No ozoliem ar 6,6 metru apkārtmēru izceļas Plēšovas ozols uz rietumiem no Baltinavas, daudz neatpaliek Ozolsalu dižais ozols ar 6,3 metru apkārtmēru,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

Dabas aizsardzības pārvalde pauž gandarījumu un pateicas ikvienam, kurš veltījis laiku un entuziasmu, lai dotos dabā un apzinātu vērtības sev apkārt, dāvinot Latvijai simtgadē datus par līdz šim neapzinātajiem dižkokiem, dabas krāšņuma un varenības apliecinātājiem.

“Koku atpazīšanai vispiemērotākais laiks ir tad, kad koks ir salapojis, jo sugas noteikšanai visērtāk un drošāk ir pētīt koka lapas. Pēc mūsu ekspertu aplēsēm, dabā ir vēl vairāki tūkstoši neapzināto dižkoku. Tāpēc aicinu, zelta rudeni baudot, pievērst uzmanību krāsaino lapu autoriem un censties atrast starp tiem kādu dižu un varenu eksemplāru!” mudina G.Strode.

Dižkoki ir savu sugu vecākie un lielākie eksemplāri. Daudzos gadījumos tie ir nozīmīgi un izcili ainavas elementi. Tiem ir arī liela nozīme dabas daudzveidības uzturēšanā – tie ir mājvieta daudzām dzīvo organismu sugām, tostarp retām un apdraudētām. Bieži dižkokiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme – ar tiem saistās vēstures notikumi, tie ir gadskārtu liecinieki.

Akcijā “LV100 dižošanās” ikviens ir aicināts doties dabā, iepazīt Latvijas dabas daudzveidību un palīdzēt atrast vēl neapzinātos Latvijas dižkokus. Akcija turpina Latvijas valsts simtgades aizsākto aicinājumu dāvināt savu laiku labiem darbiem pašiem sev un Latvijai, lai kopīgi paveiktu nozīmīgas lietas.

Datus par atrastajiem dižkokiem iespējams ievietot digitālajā kartē. Ievietoto informāciju pārbaudīs un norādītos kokus dabā apskatīs Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti. Ja koks atbildīs noteiktajiem standartiem, to reģistrēs oficiālajā dižkoku reģistrā un pie tā izvietos atpazīstamības zīmi.

Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē www.dizosanas.lv100.lv. Šajā lapā arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus.


Attēls: ekrānšāviņš no https://karte.ozols.gov.lv/koki/index.html

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas