Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ekologs: Lielās talkas laikā sastaptais bruņurupucis ir rets atradums 1

Vakar Lielās talkas laikā Rīgā, Mūkusalas teritorijā, atrastais bruņurupucis, visticamāk, ir reti sastopamais Eiropas purva bruņurupucis, aģentūrai LETA pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes rāpuļu eksperts ekologs Mihails Pupiņš.

Pupiņš sacīja – spriežot pēc fotoattēla, ar 90 procentu precizitāti var teikt, ka tas ir Eiropas purva bruņurupucis. «Izskatās, ka tas ir jauns tēviņš, labi barojies,» sacīja eksperts.

Viņš arī norādīja, ka atrašanas vietā – Kīleveina grāvī, kas būtībā ir pilsētas centrs, – bruņurupucis normāli dzīvot nevarēs.

Minot, kā bruņurupucis nokļuva Rīgā, Pupiņš sacīja, ka teorētiski tas varēja atpeldēt pats, bet, tā kā bruņurupuči Latvijā tikai nesen modušies, tie vēl nekur tālu nedodas. «Visdrīzāk, kāds no iedzīvotājiem pirmajās siltajās dienās devās makšķerēt, atrada bruņurupuci, atveda parādīt bērniem, nezināja, ko tālāk darīt, un, negribot vest atpakaļ uz purvu, izlaida to tuvākajā dabā,» pieļāva eksperts.

Pupiņš norādīja, ka šis ir visai rets atradums. Ekologs kopā ar domubiedriem Eiropas purva bruņurupuču sugas aizsardzības plānā Latvijā veic konkrēto rāpuļu uzskaiti. Viņš teic, ka kopš 20. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem šīs sugas indivīds manīts vien 97 reizes. Savukārt ar augstāko ticamības pakāpi, proti, kad bruņurupučus izdevies apskatīt pašiem vai kāds cits tos nofotografējis, šis esot tikai 19. gadījums kopš 1984. gada.

Pupiņš aicināja cilvēkus, kuri atrod jebkādu bruņurupuci Latvijas dabā, ziņot viņam pa tālruni 29 621 191. «Ja pirms 20 gadiem rīcība, atrodot bruņurupuci savvaļā, bija vienkārša – ļaut tam iet savu ceļu, tad pašlaik bez vairākām citām bruņurupuču sugām, kas Latvijā ievestas un palaistas savvaļā, pie mums sastopami arī tādi paši purva bruņurupuči, kas ģenētiski ļoti atšķiras no vietējiem, un šo atšķirību noteikt var, tikai veicot analīzes, tāpēc mums ir svarīgi tos pārbaudīt,» sacīja Pupiņš.

Viņš atzina, ka pašlaik vietējie bruņurupuči varētu būt tikai puse no visiem savvaļā sastopamajiem eksemplāriem.

Vakar Lielās talkas laikā, sakopjot Mūkusalas teritoriju, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta pārstāvji kopā ar domubiedriem pie Kīleveina grāvja pretī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajam centram atraduši bruņurupuci. Pēc atrādīšanās visiem interesentiem bruņurupucis aizpeldējis.

Eiropas purva bruņurupucis tika atzīts par 2013. gada dzīvnieku Latvijā.

Latvija ir Eiropas purva bruņurupuča izplatības areāla ziemeļu robeža. Šis dzīvnieks Latvijā ir ļoti rets, un vēl nesen tā klātbūtne pat tika apšaubīta.


Foto: Jānis Andiņš, Facebook.com

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Ēriks

Fotogrāfijā redzamais bruņu rupucis nav Latvijā mītošais purva bruņu rupucis (Emys orbicularis), jo tā galvas sānus iezīmē sarkana un dzeltena līnija. Purvu bruņu rupučiem ir dzeltenīgi plankumi. Fotogrāfijā redzamais eksemplārs drīzāk ir ievests bruņu rupucis, kurš varētu būt spējīgs dzīvot Latvijas dabā.

pirms 2 gadiem, 2017.05.02 09:19

Latvijas ziņas