Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ģimenes aicinātas pavadīt veselu dienu bez ekrāniem 1

Lai mudinātu vecākus un bērnus mazāk laika pavadīt pie televizora vai mobilajām ierīcēm, centrs «Dardedze» aicina ikvienu ģimeni pievienoties izaicinājumam «Vesela diena», pavadot vismaz vienu pilnu dienu bez ekrāniem, ziņo centra brīvprātīgā Anda Avena.

Latvijā mobilās ierīces skatās puse bērnu vecumā līdz diviem gadiem un 89 procenti bērnu vecumā no trīs līdz sešiem gadiem, taču psihologi norāda, ka pārāk agra un nekontrolēta planšetdatoru vai viedtālruņu lietošana var kļūt par iemeslu bērna impulsivitātei, agresijai, paškontroles grūtībām un miega traucējumiem. «Vesela diena» var kalpot kā pamudinājums vecākiem pārrunāt un izvērtēt savus ikdienas ieradumus.

Veiktās aptaujas dati liecina, ka izplatītākais mobilo ierīču došanas bērniem iemesls ir vēlme izklaidēt bērnu, kad viņam ir garlaicīgi (31 procents gadījumu), bērna pieprasījums (19 procentu) un vajadzība iegūt laiku steidzamiem darbiem (17 procentu). Kā skaidro psiholoģijas doktore Diāna Zande, ir saprotama vecāku vēlme izvēlēties vieglāko ceļu un iedot mazulim viedierīci, taču tas neizbēgami izvēršas par grūtāko ceļu ilgtermiņā: jo vairāk laika bērns pavada pie ekrāna, jo vairāk tas pēc tam būs jālīdzsvaro ar savu uzmanību.

«Ir liela atšķirība, vai mēs pavadām laiku, esot līdzās bērnam un darot savas lietas, vai mēs patiešām atrodam laiku darīt lietas kopā, vienā līmenī ar bērnu. «Vesela diena» ir izaicinājums vecākiem – parādīt bērnam, ka ir iespējams forši pavadīt dienu arī bez planšetes un citiem ekrāniem. Mammas un tēti var atcerēties savas bērnībā iemīļotās rotaļas un atkal no jauna mācīties spēlēties – dauzīties kopā ar bērniem, izveidot mājās šķēršļu joslu, doties pastaigās, cept pankūkas, runāties, kopā darīt mājas darbiņus un būt ciešā emocionālā kontaktā. Iepilinot kaut vai īsus nedalītas uzmanības momentus, bērns no tiem burtiski uzlādējas un mazāk pieprasa uzmanību ar negatīvu uzvedību. Ir svarīgi regulāri ieplānot kopīgas priecīgas aktivitātes, un vēlāk tās kļūs par bērna dārgākajām bērnības atmiņām,» iesaka Diāna Zande.

Vecāki ir bērna galvenais piemērs, tāpēc, ja vecāki mājās pastāvīgi fonā tur ieslēgtu televizoru vai ieslēgtas ierīces, to pašu darīs arī bērns. Turklāt pētījumi liecina, ka pastāvīga mobilo ierīču lietošana vecāku vidū novērš viņu uzmanību no bērna pieskatīšanas, radot riskus bērna drošībai un emocionālajām vajadzībām. Tāpēc «Vesela diena» ir arī pamudinājums vecākiem veltīt saviem bērniem nedalītu uzmanību. Ja vecāki kādā brīdī nevar veltīt savam bērnam uzmanību, būtu nepieciešams saukt talkā vecvecākus vai citas atbalsta personas, nevis ierīces.

Ģimenes var sarīkot sev «Veselu dienu» (dienu bez televizora, datora, planšetes, viedtelefona) jebkurā dienā, kā arī veidot to kā regulāru ieradumu. Par laika pavadīšanas veidiem kopā ar bērniem vecāki tiek aicināti dalīties pieredzē sociālajā tīklā «Facebook» ar atzīmi @Veseladiena, kā arī izaicināt pavadīt «Veselu dienu» arī citas ģimenes. Kampaņa ilgs līdz 15. maijam – Starptautiskajai ģimenes dienai. Plašāka informācija: https://www.facebook.com/veseladiena/.

Lai skaidrotu mobilo ierīču ietekmi uz bērnu, vecākiem izveidota mājaslapa http://homotabletis.org/lv, kurā apkopoti arī ieteikumi drošai mobilo ierīču lietošanai lielākiem bērniem.

Centrs «Dardedze» ir nevalstiska organizācija, kuras mērķis ir pasargāt bērnus no vardarbības un nodrošināt tiešu palīdzību tiem bērniem, kas cietuši no seksuālas, fiziskas, emocionālas vardarbības vai novārtā pamešanas. Centrs darbojas kopš 2001. gada.


Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 1

ervins

derdzas sadus pazinojumus lasit!cik tomer Latvija ir daudz liekulu,tai vieta lai reali palidzetu,nodarbojas populismu!zemes stunda,tagad sis!atrodas mulki kas ziedo naudu sim nevalstiskajam organizacijam!

pirms 2 gadiem, 2016.03.22 07:24

Latvijas ziņas