Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Izmaksās 23 487 latu kompensācijas par bakteriālās iedegas skartajiem stādījumiem

Lai kompensētu izdevumus un zaudējumus saistībā ar bīstamās augu slimības bakteriālās iedegas apkarošanu, 19 saimniecībām vairākos novados izmaksās atbalstu kopumā 23 487 latu apmērā, paredz valdības akceptētais rīkojuma projekts «Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas «Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem»».

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, Valsts augu aizsardzības dienests laikā kopš šā gada augusta bakteriālo iedegu ir konstatējis vienā komercdārzā Jelgavas novadā, vienā piemājas dārzā un apstādījumos Jelgavas novadā, trīs piemājas dārzos Ozolnieku novadā, vienā piemājas dārzā Iecavas novadā, desmit piemājas dārzos un apstādījumos Tukuma novadā, vienā piemājas dārzā Engures novadā, kā arī divos piemājas dārzos Saldus novadā.

Visi kompensācijas pretendenti izpildījuši fitosanitāros pasākumus bakteriālās iedegas apkarošanai un izplatības ierobežošanai un iesniegušas iesniegumu kompensācijas saņemšanai Lauku atbalsta dienestā.

Kopumā Valsts augu aizsardzības dienests līdz 8.oktobrim bija veicis 1167 pārbaudes dažādās bakteriālās iedegas saimniekaugu audzēšanas un augšanas vietās un noņēmis 510 paraugus, no tiem ar pozitīviem rezultātiem bija 22 paraugi.

Kā ziņots, kopš augusta sākuma, kad divos Tukuma novada dārzos tika konstatēta augļu kokiem un dekoratīvajiem stādījumiem bīstamā bakteriālā iedega, šī kaite izplatījusies jau astoņās vietās Rīgas, Kurzemes un Zemgales reģionos. Visās infekcijas vietās ap bakteriālās iedegas perēkli tika noteikta buferzona trīs kilometru rādiusā, savukārt inficētie augļu koki tiek iznīcināti.

Latvijā bakteriālā iedega pirmo reizi konstatēta 2007.gada jūlijā, kad 26 šīs slimības perēkļus VAAD inspektori atklāja Zemgales, Rīgas, Latgales un Dienvidkurzemes reģionā. 2011.gadā atklāts tikai viens perēklis Zemgalē, bet 2012.gadā bakteriālā iedega Latvijā netika konstatēta.

Slimība bojā ābeles, bumbieres, krūmcidonijas, korintes, pīlādžus, vilkābeles un klintenes. Slimība nav bīstama ķiršiem, plūmēm, ogulājiem un etiķkokiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas