Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavas un Ozolnieku novada vadītāji: Ministriju pārcelšana finansiāli būtu neizdevīga daudziem 6

Pēdējā laikā izskanējušās idejas pārcelt vairākas ministrijas uz reģioniem Jelgavas un Ozolnieku novada pašvaldībās vērtē piesardzīgi, prognozējot, ka atsevišķi reģioni iegūtu aktivitātes stimulu, bet kopumā valstī tie daudziem būtu finansiāli zaudējumi, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībās.

Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (ZZS) aģentūrai LETA komentēja, ka, viņaprāt, valsts iestāžu, konkrētu ministriju pārcelšana uz citām pilsētām nešķiet ne praktiskāks, ne ieguvumos pamatotāks lēmums. Viņš pieļauj, ka drīzāk ministrijas varētu atrasties Pierīgā.

Pat pie nosacījumiem, ka šāda "decentralizēšana" varētu sniegt vairākas priekšrocības, kā piemēram, ierēdniecības izpratni par reģionāla konteksta jautājumiem, iespēju pietuvināt lokālās teritorijas iedzīvotājiem potenciālu darba vietas nodrošinājumu, kā arī atslogot galvaspilsētas formālo svarīgumu, tas tomēr radīs arī vairākus trūkumus - ministriju darbs tā vai citādi ir nesaraujami saistīts diendienā ar Ministru kabinetu, un tas nozīmē, ka augtu resursi regulāriem amatpersonu pārbraucieniem, skaidroja Caune.

Viņš lēsa, ka laika gaitā tas nozīmētu cilvēkresursu pilnīgu nomaiņu, jo darba vietas ģeogrāfiska maiņa darba ņēmējiem konkrētā ministrijā nozīmē tikai to, ka esošie cilvēki aizietu no darba un, protams, institūcijā pieteiktos strādāt vairāk tieši tuvāko pašvaldību iedzīvotāju.

"Tas nav ne labi, ne slikti, taču svarīgākais ir - kāds ir šādas pārcelšanas mērķis? Vērtīgāk būtu izsvērt tieši ekonomisko ieguvumu. Tad daudz lielāks ieguvums varētu būt ministrijas pārcelšana uz Pierīgu - ārpus Rīgas centra," pauda Caune.

Arī Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Pēteris Veļeckis (LZS), komentējot šo ideju, uzsvēra, ka pirms šāda procesa sākšanas, kā rezultātā valsts budžetā neizbēgami rastos papildu izdevumi, būtu nepieciešams veikt rūpīgu finanšu analīzi, izvērtējot konkrētā lēmuma reālās izmaksas un efektivitāti attiecībā pret visām pašvaldībām un to iedzīvotājiem, ne tikai tām, kur, iespējams, tiktu izvietotas ministrijas.

"Šajā gadījumā būtu jāaprēķina, cik izmaksās ministriju pārcelšana uz jaunām ēkām pašvaldību teritorijās, kvalificēto speciālistu nokļūšana darba vietās no Rīgas vai pārcelšanās uz dzīvi reģionos, klientu jeb iedzīvotāju nokļūšana reģionos un citas saistītās izmaksas," skaidroja Veļeckis.

Ņemot vērā to, ka Rīga tomēr ir Latvijas galvaspilsēta, kas teritoriāli izvietota valsts vidienē, ministriju atrašanās Rīgā šobrīd šķiet optimālākais un teritoriāli pieejamākais variants, ko būtu iespējams attīstīt, sakārtojot infrastruktūru un nodrošinot ērtu piekļūšanu ministriju ēkām, uzskata Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) parlamentārais sekretārs Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK) 7.februārī sarunā ar Cēsu novada pašvaldības priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu (V) pauda, ka Kultūras ministrijas pārcelšana uz Cēsīm būtu valstiski svarīgs lēmums, ko varētu realizēt tuvākajos gados.

Pēc viņā teiktā, Cēsis jau vēsturiski bijušas kā Latvijas kultūras galvaspilsēta un būtu pelnījušas Kultūras ministrijas pārcelšanu.

Sarunā starp Rozenbergu, Naudiņu un VARAM ministru Eināru Cilinski (VL-TB/LNNK) secināts, ka ministrija konceptuāli atbalstītu Kultūras ministrijas pārcelšanu uz Cēsīm, aģentūru LETA informēja Cēsu novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciālists Kārlis Pots.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Ābols....

Jā ,Lauksainiecības ministriju pārcelt uz Jelgavas pili.Būtu labs risinājums.

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 17:45

Pūce

Nē, pilī būs VARAM!

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 19:34

Oho!

Par ko ta Tusnis tā sacepies? Sāc ar savas kabatas pašvaldības reorganizāciju, uzblīdusi nejēgā, saglabājot štatus visos pagastos. Atbrīvo ēku, pietiks ar +/- kanceleju, ar pārējiem sazinies caur netu, monitorigs utt. Ja VARAM būs kaut pokaiņu mežā, vai obligāti jābrauc turp broderšaft sadzert; jeb varbūt pietiks, ka kaut pa skype nokārtosi jautājumus? Ar sarunāšanu un otkatiem gan būs sūdīgāk...

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 19:54

Nemuldi

Pasvaldibas bija pirmas, kas visu samazinaja.Ta ka nelej.Nemaz tik gudrs neesi.

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 20:11

Ina

Vai tad labākie speciālisti ir tikai Rīgā? Kāpēc domā tikai par ministriem, cik tiem būs grūti pārvietoties? Bet vajag parrēķināt cik daudz naudas un laika tērē Jelgavnieki braucot uz darbu Rīgā, satrēgumos? Un ne tikai naudā to var novērtēt. Cik daudz no tā laika tiek atņemta, ko varētu pavadīt kopā ar ģimeni. Laiks, ko pavada ceļā uz darbu ir bezjēdzīgs, to laiku var izmantot citās aktivitātēs. Izrēķiniet šo darbinieku un viņu ģimenes ieguvumu, nevis tikai ministra.

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 21:20

Einars

Vīri jūtami satrūkušies, ka viņu rajonā nāks kāda ministrija, un rajons būs vairāk prožektoru gaismā, un nevarēs vairs šiverēt kā līdz šim.

pirms 5 gadiem, 2014.02.13 22:28

Latvijas ziņas