Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jelgavnieki – aktīvi ēnotāji (FOTO)

Karjeras izglītības pasākumā skolu jauniešiem «Ēnu diena» šodien skolēni visbiežāk gribējuši ēnot programmētājus, ārstus un radio diktorus, aģentūra LETA noskaidroja praktiskās biznesa izglītības biedrībā «Junior Achievement Latvija» (JA Latvija).

Šogad ēnotājus ar dažādām profesijām iepazīstināja oficiāli reģistrējušies 1313 ēnu devēji no visas Latvijas, kas ir par 25 procentiem vairāk nekā pērn, kopumā piedāvājot 7861 vakanci. Būtiski pieaugusi arī skolēnu interese piedalīties Ēnu dienā – portālā www.enudiena.lv šogad reģistrējušies 41 150 potenciālo ēnotāju blakus pagājušā gada 29 200 ēnot gribētājiem. Pieteikumi ēnu devēju izsludinātajām vakancēm saņemti no visiem Latvijas reģioniem, bet aktīvākie skolēni ir no Rīgas un Jelgavas. Tāpat kā pagājušogad visvairāk ēnotāju bija no Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas.

Šogad pieprasītākās profesijas ir programmētājs – 342 pieteikumi, ārsts – 263, radio diktors – 248, fotogrāfs – 206, ārsta palīgs – 185, fizioterapeits – 184, ugunsdzēsējs – 162, jurists – 158, gaisa kuģa stjuarts – 151 un mākslinieks – 151.

Kā norādīja JA Latvija priekšsēdētājs Jānis Krievāns, ar katru gadu Ēnu dienā samazinās tendence ēnot tikai augsta līmeņa vadītājus, bet pieprasītāki kļūst augstākā līmeņa speciālisti. Izmaiņas pieprasītāko profesiju un nozaru topā liecina, ka jaunieši arvien vairāk Ēnu dienu uztver kā instrumentu un palīgu nākotnes profesijas izvēlē, ne izklaidi, ēnojot kādu populāru publisko personu vai pavadot dienu ārpus skolas, piebilda Krievāns.

Aktīvākie ēnu devēji šogad atrodami starp valsts pārvaldes, izglītības iestādēm, pašvaldībām un bankām. Lielākā ēnu devēja ir Jelgavas pilsētas pašvaldība – 141 vakance, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests – 90 vakances, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests – 87 vakances un banka «Citadele» – 58 vakances.

Jelgavas 4. vidusskolas astotklasnieki un draugi Roberts Upenieks (no labās) un Kristers Brauns bija starp 30 skolēniem, kas ieradās ēnot Jelgavas policistus. «Man policista profesija liekas interesanta un ļoti atbildīga. Nepatīk agresīvi braucēji, kas apdraud cilvēku dzīvību. Centīšos būt godīgs un kārtīgs policists,» saka Roberts. Savukārt policijas inspektors Deniss Dementjevs, kurš pirms divpadsmit gadiem kļuva par policistu, par savu profesijas izvēli vienkārši teic: «Tā sanāca.» Būdams skolēns, viņš par policistu kļūt vēl nebija domājis.

Savukārt laikraksta «Zemgales Ziņas» redakcijas darbiniekus ēnoja astoņi jaunieši.

Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot viņiem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.


Foto: Raitis Puriņš


Pievieno komentāru

Latvijas ziņas