Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Legionelozes saslimstība Latvijā atbilst ES vidējiem rādītājiem; mūspusē saslimšanas gadījumi nav konstatēti 4

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka legionelozes jeb tā sauktās leģionāru slimības saslimstības rādītāji Latvijā atbilst vidējiem rādītājiem ES un pēdējos piecos gados nav novērojams būtisks saslimšanas gadījumu skaita pieaugums – pamatojoties uz sabiedrības lielo interesi, pēc šodien sasauktā preses brīfinga ziņo SPKC pārstāve Anete Jansone.

2016. gadā Latvijā reģistrēti 24 saslimšanas gadījumi, 2015. gadā – 22, 2014. gadā – 38 gadījumi, 2013. gadā – 34 gadījumi. Šogad līdz martam SPKC reģistrējis astoņus apstiprinātus legionelozes gadījumus. Kā informē SPKC pārstāve Edīte Tettere, nedz Jelgavā, nedz Jelgavas, Ozolnieku, Dobeles vai Tērvetes novadā saslimšanas gadījumi nav konstatēti.

Legioneloze Latvijā ir reģistrējama infekcijas slimība, kuras izplatību un saslimšanas gadījumus monitorē SPKC. «Ar legionelozi biežāk slimo gados vecāki cilvēki, un paaugstināts risks saslimt ir iedzīvotājiem, kuriem ir hroniskas slimības (piemēram, elpceļu slimības), kā arī smēķētājiem. Tāpat ir pierādījies, ka ne visi iedzīvotāji, kuri saskaras ar legionelozi, saslimst, jo visbiežāk organismam ir pietiekamas spējas pretoties izraisītājam,» uzsver SPKC Infekcijas slimību analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Katrs legionelozes saslimšanas gadījums tiek pakļauts epidemioloģiskajai izmeklēšanai, kas ietver inficēšanās apstākļu noskaidrošanu, tai skaitā arī ūdens paraugu laboratorisko izmeklēšanu iespējamās inficēšanās vietās. Piemēram, inficētās personas dzīvesvietā vai darbavietā. Ja legionelozes izraisošā baktērija tiek atklāta ūdens paraugos, ēkas īpašnieks vai pārvaldnieks tiek brīdināts par nepieciešamību organizēt dezinfekcijas pasākumus, lai iznīcinātu baktēriju ūdensvada sistēmā, kā arī brīdinātu infekcijas skartās ēkas iedzīvotājus. Par katru šādu gadījumu SPKC informē Veselības inspekciju, kura kontrolē ierosināto pasākumu izpildi.

«Lai gan Latvijas normatīvajos aktos nav noteiktas konkrētas prasības attiecībā uz legionellu ikdienas uzraudzību, Veselības inspekcija kontrolē dzeramā ūdens nekaitīguma un kvalitātes nodrošināšanas prasību izpildi publiskajos dzeramā ūdens apgādes objektos no ūdens ņemšanas vietas līdz patērētājam. Līdz ar to, gadījumā, kad krāna ūdenī tiek konstatēta legionellas baktērija, Veselības inspekcija seko līdzi, lai objekta apsaimniekotājs nodrošinātu ūdensvadu dezinfekciju,» skaidro Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības uzraudzības un kontroles departamenta Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vadītāja Solvita Muceniece.

Latvijā noteiktie legionelozes profilakses pasākumi atbilst starptautiskajai praksei un pierādīti kā efektīvi legionelozes izplatības ierobežošanai. Lai gan lielākā daļa profilakses pasākumu attiecas tieši uz namu apsaimniekotājiem, SPKC epidemiologi aicina arī iedzīvotājus rūpēties, lai viņiem pieejamās vietas mājoklī (dušas un krānu gali) regulāri tiek attīrīti no organiskā un neorganiskā aplikuma. Tāpat pēc vairāku dienu prombūtnes, kad ūdens caurulēs ir sastāvējies, gan karsto, gan auksto ūdeni vēlams notecināt vairākas minūtes, savukārt gaisa mitrinātājos un līdzīgās ierīcēs, kuru lietošanai ir tajās jāielej ūdens, vienmēr liet svaigu ūdeni (ja iespējams – vārītu).


Foto: lvportals.lv

Pievieno komentāru

Komentāri 4

M23

Pateicoties apsaimniekotāja diletantismam, pēc ūdensvada pilnīgas pārbūves, viens no karstā ūdensvada stāvvadiem tika atstāts bez cirkulācijas. Atliek vien sagaidīt brīdi, kad kāds no tam pieslēgtajiem dzīvokļiem uz kādu pusgadu nelietos ūdeni,
lai tajā savairotos legionella uz nebēdu.

pirms 2 gadiem, 2017.03.14 16:10

Laucinieki ir Valsts ienaidnieki

Tā ir laucinieku-kolhoznieku izplatīta slimība ar kuru iznīcina pilsētniekus.
Lauciniekiem likumi nav rakstīti, viņi tikai zog. Viņi ne ko nesaprot, viņi ir atpalikuši no evolūcijas.

pirms 2 gadiem, 2017.03.15 13:36

Rita

Kas ir dušas un krāna galā organiskais un neorganiskais aplikums?! Vai nevar saprotami izskaidrot? Ir dzirdēts, ka Jelgavas ūdens ir tik kvalitatīvs, ka to var dzer bez vārīšanas. Ūdens varbūt arī ir , bet kā ar caurulēm pa kurām tas plūst?
Lūdzu speciālista skaidrojumu!

pirms 2 gadiem, 2017.03.15 18:02

Opā!

"mūspusē saslimšanas gadījumi nav konstatēti"
Tad jau brīdina, ka drīz būs... ļaudis, esat gatavi!

pirms 2 gadiem, 2017.03.15 18:34

Latvijas ziņas