Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mediķi aicina karstajā laikā ievērot piesardzību

Šodien Latvijā gaidāms stiprs karstums, tādēļ Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi aicina iedzīvotājus pēc iespējas mazāk uzturēties saulē dienas viskarstākajā periodā no pulksten 11 līdz 15, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un saudzēt bērnu veselību.

NMP dienesta mediķi atgādina, ka karstajā laikā riskam īpaši ir pakļauti gados veci cilvēki, mazi bērni, slimnieki, kuri ir piesaistīti pie gultas un ikdienā ir spiesti paļauties uz apkārtējo palīdzību, cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām, garīgās veselības traucējumiem, cilvēki, kuri lieto noteiktus medikamentus, kā arī cilvēki, kuri veic fiziskas aktivitātes, piemēram, aktīvi sporto, strādā smagu fizisku darbu.

Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem. Viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Tāpat jāraugās, lai bērns regulāri padzertos. Nekādā gadījumā nedrīkst atstāt bērnus vienus pašus mašīnā. Ir jāuzmana, lai bērns nepārkarstu guļot. Mediķi atgādina, ka mazuļa ratiņi vai stāvošas, nevēdinātas mašīnas salons var pārvērsties par "siltumnīcu" un bērns pārkarsis var iet bojā. Bērns var pārkarst, arī guļot smacīgās un karstās iekštelpās.

Cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām saslimšanām, tai skaitā sirds asinsvadu slimībām, karstā laikā jāatceras lietot savi pastāvīgi lietojamie medikamenti. Īpaša uzmanība nepieciešama slimniekiem, kuri ir piesaistīti pie gultas un paši nevar par sevi parūpēties. Viņiem nepieciešams nodrošināt telpu pietiekamu vēdināšanu un atdzesēšanu.

Karstajā laikā mediķi iesaka izvairīties no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē dienas karstākajā laikā, piemēram, darba uz lauka vai aktīvas sportošanas. Jāņem vērā, ka arī nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās var radīt nopietnu risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošiem.

Mediķiem ir vairāki ieteikumi, kā būtu jārīkojas karstajā laikā. Sava diena jāplāno tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrasties labi vēdināmās telpās. Ja jādodas ārā, jāvalkā cepure un gaišas, vieglas, elpojošas drēbes, ieteicams no kokvilnas auduma. Uz ielas vairāk jāturas ēnas pusē un jāņem līdzi pietiekams daudzums ūdens.

Karstajā laikā nepieciešams palieliniet izdzertā šķidruma daudzumu. Jācenšas nelietot alkoholu, stipru kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju.

Lai atvēsinātos, jāiet vēsā dušā, vannā vai jānorīvējas ar slapju dvieli. Tāpat jāievēro piesardzība peldoties. Pārkarsis cilvēks nedrīkst strauji iet peldēties aukstā ūdenī.

Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika jāzvana uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016 001 (darba dienās no pulksten 17 līdz 8 no rīta, brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti). Ja veselības stāvoklis pasliktinās un parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums, jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam uz numuru 113.

Sinoptiķi brīdina, ka šodien Latvijā gaidāms stiprs karstums. Teritorijas lielākajā daļā gaisa temperatūra sasniegs plus 27, plus 32 grādus, bet dažviet - pat plus 33 un plus 34 grādus, kas atbilst ļoti stipram karstumam. Dažviet spēcīgs karstums līdz plus 27, plus 31 grādam saglabāsies vēl arī 9.augustā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas