Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Meklē ceļu uz ģimenei draudzīgāku sabiedrību (FOTO)

“Kāpēc eiropiešiem ir tik maz bērnu? Eiropa ir tukšo silīšu kontinents,” ievadot starptautisko forumu “Laiks bērniem! Ceļā uz ģimenei draudzīgāko sabiedrību”, kas ceturtdien un piektdien norisinājās Rīgā, preses konferencē sacīja Ungārijas ģimenes un jaunatnes lietu valsts ministre Katalīna Novaka.

Valsts iniciatīvas “Latvijas Goda ģimenes gads” laikā Rīgā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, norisinājās starptautisks forums “Laiks bērniem! Ceļā uz ģimenei draudzīgāko sabiedrību”. Forumā piedalījās vairāk nekā desmit Eiropas valstu pārstāvji, daloties pieredzē ar izvēlētajām metodēm un atbalsta instrumentiem demogrāfijas veicināšanā.

“Eiropa ir tukšo silīšu kontinents, jo gandrīz nevienā Eiropas valstī nav pietiekams bērnu skaits. Un diemžēl ne visas Eiropas Savienības dalībvalstis visaugstākajā līmenī ir aktualizējušas jautājumu: “Kāpēc eiropiešiem ir tik maz bērnu?” Ungārijā daudzi jaunieši atzīst, ka vēlas veidot ģimeni un radīt vismaz divus bērnus, tāpēc ir jautājums, kāpēc tas praksē neīstenojas un kā mēs varam palīdzēt, lai ģimenes varētu atļauties tik bērnu, cik vēlas. Ģimenes atbalstam ar naudu vien nepietiek. Ir nepieciešams veidot uz ģimenes atbalstu orientētu domāšanu,” savā viedoklī dalījās Katalīna Novaka, Ungārijas ģimenes un jaunatnes lietu valsts ministre. “Apsveicu Latvijas valdību ar šo forumu, jo jūs rādāt piemēru, kā cīnīties ar demogrāfijas krīzi.” Tāpat Katalīna Novaka pauda prieku un pagodinājumu par to, ka Latvija šā foruma organizēšanai ir iedvesmojusies no Ungārijas ikgadējā daudzbērnu ģimeņu foruma.

Arī Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass sveic Latviju vēlmē uzlabot atbalsta sistēmu ģimenēm ar bērniem: “Es uzskatu, ka valdība ir veikusi lielisku atbalstu daudzbērnu ģimenēm, pasludinot 2018. gadu par Goda ģimenes gadu. Lielākā daļa Eiropas piedzīvo dažādus demogrāfiskus izaicinājumus, zemus dzimstības rādītājus, nepietiekamu ģimeņu atbalstu, novecojošu sabiedrību un migrāciju. Tāpēc ir ļoti nozīmīgi, ka šodienas forums apvieno dažādus ekspertus, politiķus un akadēmiķus, lai runātu par ģimenes politiku un demogrāfiskajiem rādītājiem.”

Sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” vadītājs foruma iniciators Imants Parādnieks apstiprina, ka foruma mērķis ir apvienot veiksmīgās prakses un valstu pieredzes: “Arī Latvija var kļūt par ģimenei ar bērniem draudzīgāko valsti, bet mums vēl ir daudz ko darīt. Un nav nepieciešams izgudrot ko jaunu – ir prakses, kas labi darbojas citās valstīs, Latvijai tās vajadzētu pārņemt, pielāgot. Forumā mums kopā jāizstrādā tāds kā džentlmeņa komplekts ar darāmajām lietām, lai uzlabotu demogrāfisko situāciju un kas derētu Latvijai un arī citām Eiropas valstīm.”

“Ģimene ar bērniem ir kļuvusi par vērtību. Ir radusies izpratne, ka ģimene ir galvenais motivējošais spēks veidot rītdienu arvien labāku. Demogrāfiskās situācijas uzlabošana un atbalsts ģimenēm – tas ir Latvijas uzdevums nākamajiem 100 gadiem, jo tikai tā mēs redzam savu nākotni,” sacīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

I.Mūrniece savā runā salīdzināja ģimeni ar sauli, kādu to zīmē bērni – lielu, dzeltenu apli ar stariem –, sakot, ka no ģimenes nāk siltums, dzīvesziņa, izpratne par savām saknēm, nepieciešamība pēc sava turpinājuma, tēvzemes mīlestība un vecāku dotais sirds siltums. “Kad mēs sakām – mums jānodrošina sabiedrībai labklājība, kvalitatīva izglītība, veselības aprūpe, drošība, tīra vide un daudzas citas nepieciešamas lietas –, tas nozīmē, ka strādājam pie tā, lai vislabākie apstākļi tiktu radīti ģimenei.” 

Demogrāfijas jautājums politiskajā dienaskārtībā atrodas jau vairākus gadus, un šīs politikas veidošanā parlamentam ir bijusi izšķiroša loma, sacīja I.Mūrniece, īpaši izceļot labvēlīgāku apstākļu veidošanu jaunajām māmiņām un lielāku atbalstu daudzbērnu ģimenēm, kas ietver gan lielākus pabalstus, gan dažādas atlaides. Tāpat Saeimas priekšsēdētāja izteica atzinību Ministru prezidenta Māra Kučinska vadītajai valdībai, kura demogrāfiskās situācijas uzlabošanu, ģimenes dzīves kvalitāti un sociālo nodrošinājumu ir izvirzījusi par prioritāti, kā arī Demogrāfijas lietu centram, kura iniciatīvas parlamentā ir ieguvušas likuma spēku.

“Demogrāfijas rādītāju pieauguma ziņā Latvija šobrīd ir pirmrindniece Eiropas Savienībā,” sacīja I.Mūrniece, piebilstot – Latvijā, līdzīgi kā lielākajā daļā Eiropas valstu, joprojām saglabājas nopietns satraukums par zemiem dzimstības rādītājiem.

“Darāmā vēl ir ļoti daudz. Tas saistīts ar nepieciešamību pēc daudz kvalitatīvākas medicīniskās aprūpes, pārdomātākas un mūsdienīgākas izglītības sistēmas, lielākiem un vienlīdzīgākiem ienākumiem, draudzīgākas vides un augstākas sociālās drošības,” uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja.

Valsts iniciatīvas “Latvijas Goda ģimenes gads” īstenošanas laikā forumā “Laiks bērniem! Ceļā uz ģimenēm draudzīgāko sabiedrību” piedalījās vairāk nekā desmit valstu pārstāvji, lai dalītos pieredzē par ģimenei draudzīgākas politikas veidošanu, tādējādi sekmējot ģimenes atbalsta politikas attīstību Eiropā un Latvijā.


Publicitātes foto

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas