Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Minimālā mēneša darba alga 2016. gadā būs 370 eiro 2

Plānots, ka no 1. janvāra minimālā mēneša darba alga normāla darba laika ietvaros – astoņas stundas dienā un 40 nedēļā – būs 370 eiro, informē Labklājības ministrija (LM).

Vienlaikus paredzēts mainīt minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas metodiku atbilstoši mēnesī noteiktām darba stundām, nevis noteikt tās apmēru vidēji uz gadu. Lai to īstenotu, izstrādāta minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas formula mēnesim atbilstoši normālam darba laikam un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanas formula nepilna darba laika gadījumā.

Atbilstoši noteiktajām formulām LM katru gadu aprēķinās minimālās stundas tarifa likmes pa mēnešiem un vidēji gadā par nākamo periodu un publicēs to apmērus LM interneta vietnē http://www.lm.gov.lv. Piemēram, janvārī darbiniekiem, kuri strādās normālu darba laiku (piecu darba dienu nedēļa, 40 stundas nedēļā vai astoņas stundas dienā), minimālā stundas tarifa likme būs 2,313 eiro, attiecīgi februārī tā būs 2,202 eiro.

Pusaudžiem un darbiniekiem, kuri pakļauti īpašam riskam un kuriem normālais darba laiks ir septiņas stundas dienā vai 35 stundas nedēļā, minimālā stundas tarifa likme janvārī būs 2,643 eiro, februārī – 2,517 eiro. Bērniem, kuri sasnieguši 13 gadu vecumu, saīsināta normāla darba laika ietvaros un darbiniekiem, kuriem noteikts nepilns darba laiks, minimālā stundas tarifa likme vidēji gadā būs 2,2 eiro.

Savukārt, ja darbiniekam izmaksājamā vidējā izpeļņa par darbu normāla darba laika ietvaros būs aprēķināta mazāka par noteikto minimālo mēneša darba algu, to paredzēts palielināt par starpību starp aprēķināto vidējo izpeļņu un noteikto minimālo mēneša darba algu.

Jauno kārtību paredz vakar valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie Ministru kabineta «Noteikumi par minimālās mēneša darba algas apmēru normāla darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu». Tie vēl būs jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

2015. gadā minimālās mēneša darba algas apmērs normāla darba laika ietvaros (astoņas stundas dienā un 40 nedēļā) ir 360 eiro. Minimālā stundas tarifa likme ir 2,166 eiro, bet pusaudžiem un darbiniekiem, kuri pakļauti īpašam riskam un kuriem normālais darba laiks ir septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā, minimālā stundas tarifa likme ir 2,477 eiro.

2015. gada maijā 186,1 tūkstotim cilvēku, tai skaitā privātajā sektorā – 153,3 tūkstošiem un sabiedriskajā sektorā – 30,1 tūkstotim darba ņēmēju, darba ienākumi bija minimālās mēneša algas apmērā un mazāk. Savukārt 37,5 tūkstošiem, tajā skaitā privātajā sektorā – 29,4 tūkstošiem un sabiedriskajā sektorā – 7,6 tūkstošiem darba ņēmēju, ienākumi bija tieši minimālās mēneša darba algas apmērā. 

Ilustrācija: yourvelvetevolution.com

Pievieno komentāru

Komentāri 2

pfff

Es par to pašu! Deputātiem te minimāla ir 4 štukas a mums 370 eur! Laikam jāpasaka vēl paldies ka tos 10 eur pielika! Ptfuu

pirms 3 gadiem, 2015.12.04 17:21

Latvijas ziņas