Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Neiekrist cilvēktirdzniecības valgos (FOTO) 4

Šoks. Bailes. Skarba apjausma, ka redzētais nav teatrāla fikcija, bet tepat sastopama realitāte. Šādas sajūtas daudzos jauniešos raisīja pret cilvēku tirdzniecību vērstā informatīvā treilera apmeklējums. To pie Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldes bija atveduši biedrības «Patvērums «Drošā māja»» pārstāvji, lai tāpat kopā ar pasākuma dalībniekiem forumteātrī izspēlētu un mācītos nepieļaut verdzību.

Jauna meitene no Talsiem zaudējusi savu kredītā paņemto dzīvokli, tāpēc izmisumā piekrīt stāties fiktīvā laulībā, par ko viņai sola 1500 eiro un vēl 150 eiro par katru mēnesi. Taču, ierodoties attiecīgajā valstī, viņa drīz vien nonāk verdzībā un spiesta sniegt seksuālus pakalpojumus. Savukārt kāds Vitālijs noticējis sludinājumam, kas aicina doties uz Franciju, lai par astoņiem eiro stundā strādātu apelsīnu plantācijā. Tā vietā viņam atņem pasi, un puisis spiests vergot, iztiekot vien no maizes un apelsīniem.

Šausmas treilerī
Šīs ir tikai dažas uz patiesiem notikumiem balstītas situācijas, ko forumteātra dalībnieki jeb visi pasākumā klātesošie mēģināja izspēlēt. Nodarbību vadītājs Reinis Grāvītis skaidro, ka tā ir neformālās izglītības metode, ar kuru tiek radīta droša vide, lai izspēlētu dažādus cilvēktirdzniecības gadījumus un uzreiz labotu pieļautās kļūdas. Tas savukārt palīdz apgūt pareizas rīcības modeli, kā arī atpazīt nepareizu, nedrošu un pat nelegālu rīcību.

Dažādu priekšmetu un iespaidu bagāts ir arī informatīvais treileris, ko pasākuma rīkotāji ved sev līdzi. Piemēram, tajā var aplūkot noplukušu matraci, kuram līdzās pakārti kāzu tērpi, primitīvu izlietni, pieticīgu pārtiku, karti, kurā kā sarkani pavedieni vijas cilvēktirdzniecības ceļi, fotogrāfijas ar vardarbības un narkotisko vielu izmocītām sejām, kā arī sagraizītu, «asiņainu» manekenu, kas vēsta par orgānu izņemšanas draudiem.

«Par cilvēktirdzniecību man bija neliels priekšstats, bet televīzijā tas neizskatās tik šausmīgi. Šoks, ka cilvēki nonāk tādās situācijās. Uzskatu, ka tā tomēr ir mūsdienu sabiedrības problēma, jo ļoti bieži, īpaši jaunas meitenes, nonāk verdzībā,» pauž pasākuma dalībniece Natālija Sirotkina.

Spekulē ar neapmierinātām vajadzībām
Biedrība «Patvērums «Drošā māja»», kas palīdz cilvēku tirdzniecības upuriem, informē, ka tā kā mūsdienu verdzības forma ir starptautiska problēma, kurā iesaistītas teju visas pasaules valstis, saņemot vai nosūtot pārdotos cilvēkus. Visbiežāk vergu darbam un seksuālai ekspluatācijai ar varu, draudiem, spaidiem vai krāpšanu tiek izmantotas sievietes un meitenes. 

Vervētāju, kas parasti izvērš savu darbību, cenšoties aptvert pēc iespējas lielāku potenciālo upuru loku, argumenti balstīti uz cilvēku pamatvajadzībām – pēc ikdienas iztikas, drošības, piederības, cieņas. Tādēļ piedāvājums, kas ietver nepiepildīto vajadzību apmierināšanu, kļūst tik nozīmīgs, ka risku izvērtēšana vairs nav iespējama.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 4

bjeeee

Pirmā dzirdēšana, ka kāds no latvijas tika uz orgāniem pārdots.
No Āzijas valstīm ir tik daudz orgānu piedāvājumu - nieres, aknas, ka tam īsti nav vajadzības. To pat par gandrīz paldies var saņemt ukrainā.
Citus orgānus maz kur pieņem, turklāt svarīgs faktors ir saderība. Kāda jēga zagt skaistuli no latvijas, ja viņas sirds 5 stundu laikā pēc izņemšanas nevienam nebūs vajadzīga- nederēs.

iespējams, ka tas ir vienkārši šoka faktors treilerī un potenciālais scenārijs. tomēr ultra pārspīlēts.
vērdzība- tas ir drausmas, bet nekad nebija dzirdēts kas šausmīgāks par prostitūciju un ar to saistītu narkomāniju, pazemojošu ieslodzījumu, vai lauku darbiem.

pirms 4 gadiem, 2015.04.01 13:59

to bjeeee

Tas, ka tu neko neesi dzirdējusi(-jis) par dažādiem faktiem, nenozīmē, ka tie nenotiek. Parunājies ar kādu policistu no Kriminālpolicijas, uzzināsi daudz dažādas lietas, par ko mati stāvus ceļas, tai skaitā par tādu kā tu stulbumu, kas uzķeras uz elementārām ēsmām.

pirms 4 gadiem, 2015.04.01 17:01

bjeee to- to bjeee

Policisti no Kriminālpolicijas sniedz informāciju par daudz dažādām lietām, kas šīs valsts iedzīvotājam un nodokļu maksātājam liek matus celties stāvus? Lūdzu pasakiet, kur vērsties Kriminālpolicijā, lai saņemtu šādu informāciju. Un kurš policijā amata turētājs ir pilnvarots likt pilsoņu matiem celties stāvus?

Bet gadījumā, ja šādu darbinieku nav. Tas tā domāts, papļāpāt pie šņabja un šašlikiem ar kādu vietējā mēroga kopu, tad mani mati nekur necelsies. Bet, ja valstī notiek masveida cil-vēku nolaupīšana orgānu izņemšanas nolīkos, tad acīmredzot Jūsu pieminēta policija nesniedz sabiedrībai informāciju par to. Piedodiet, tādus raidījumus kā degpunktā es neskatos, bet senajos laikos pat tajos nestāstīja par šādām izdarībām.

Piezīmēšu, ka ir arī personīgā dienesta pieredze, un tie slavenie stāsti tiešām parādās tikai pie šņabja glāzes, nevis statistikā.

Latvijas ikdienā, tā ir sadzīves strīdi un elementāra nogalēšana aiz pārdzēruma vai dēļ alko vai narko. Vietējo bāleliņu pat sp-erma nekotējās Eiropas bankās, par nodzertajām aknām un mazspējīgām nierēm nerunāsim.

Dzeriet bērzu sulu un esiet veseli!

pirms 4 gadiem, 2015.04.01 22:19

šausmas

Cik tālu valsts iedzīvotāji ir novesti......

pirms 4 gadiem, 2015.04.01 22:47

Latvijas ziņas